Aleksandros Helios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alexander Helios

Alexander Helios (Yunanca: ο Αλέξανδρος Ήλιος, 25 Aralık MÖ 40 - MÖ 29 - MÖ 25 arası) Ptolemaios hanedanı Prensesi ve Yunan kökenli Ptolemaik Kraliçe Kleopatra VII ve Romalı Triumvir Marcus Antonius'un oğlu. İkiz kız kardeşi Ptolemaik Prenses Kleopatra Selene II'dir. Yunan ve Roma şeceresine sahiptir.

Kleopatra, Yunan - Makedon soyağacına vurgu yapmak ve anne tarafından dedesini onure etmek için oğlunun adını Alexander olarak koymuştur. İkinci adı olan helios Yunanca güneş anlamına gelir.

Alexander Helios, İskenderiye'de doğmuş, büyümüş ve eğitim görmüştür. MÖ 34 yılında, İskenderiye bağışları sırasında adı Ermenistan, Media ve Parthia kralı olarak geçmektedir. MÖ 33'de Med kralı I. Artavasdes'in kızı ve Media prensesi Iotapa ile nişanlanmıştır.

Marcus Antonius ve Kleopatra, MÖ 31'de yapılan Aktium savaşında Octavian tarafından yenilgiye uğratıldı. Ertesi yıl, Mısır Octavian'ın orduları tarafından işgal edildi ve Antonius ve Kleopatra intihar etti. Iotapa, Mısırdan ayrılarak babasının yanına döndü.

Octavian, Alexander Helios ve kardeşlerini Mısır'dan İtalyaya götürdü. Octavian, zaferini ağır zincirlerle bağlanmış olan üç çocuğu bir zafer alayında sokaklarda dolaştırarak kutladı. Zincirler o kadar ağırdı ki çocuklar yürüyemiyorlardı. Üç çocuk Roma'da yetişmeleri için Küçük Octavia'nın himayesine verildi. Küçük Octavia, Octavian'ın kız kardeşi ve çocukların babası Marcus Antonius'un eski karısıydı. Alexander Helios'un kaderi hakkında bilgi yoktur. Plutarch, Octavian'ın Antonius'un çocuklarından başka öldürüldüğü tek kişinin Marcus Antonius Antyllus olduğunu söyler. Antik kaynaklarda çocukla ilgili olarak herhangi bir evlilik, skandal, politik kariyer ya da askeri hizmet kaydına rastlanmaz. Eğer yetişkinliğe kadar yaşamışsa hakkında bir kayıt olması gerekirdi. En yüksek olasılık, Alexander'in Roma'da hastalanarak ölmüş olmasıdır. Yine ikiz kız kardeşiyle birlikte Moritanya'ya gitmiş olması da olasılık dahilindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]