İçeriğe atla

Aleksandros Helios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alexander Helios

Alexander Helios (Yunanca: ο Αλέξανδρος Ήλιος, 25 Aralık MÖ 40 - MÖ 29 - MÖ 25 arası) Ptolemaios hanedanı Prensesi ve Yunan kökenli Ptolemaik Kraliçe Kleopatra VII ve Romalı Triumvir Marcus Antonius'un oğlu. İkiz kız kardeşi Ptolemaik Prenses Kleopatra Selene II'dir.

Kleopatra, Yunan - Makedon soyağacına vurgu yapmak ve anne tarafından dedesini onore etmek için oğlunun adını Alexander olarak koymuştur. İkinci adı olan helios Yunanca güneş anlamına gelir.

Alexander Helios, İskenderiye'de doğmuş, büyümüş ve eğitim görmüştür. Alexander Helios, MÖ 34'ün sonlarında altı yaşındayken, İskenderiye Bağışları sırasında kendisine Kralların kralı unvanı verilmiş ve Ermenistan, Atropatena, Parthia ve Fırat ile İndus Nehirleri arasında henüz keşfedilmemiş tüm ülkelerin hükümdarı olarak tanımlanmıştır. MÖ 33'de Atropatena kralı I. Artavasdes'in kızı prenses Iotapa ile nişanlanmıştır.

Marcus Antonius ve Kleopatra, MÖ 31'de yapılan Aktium savaşında Augustus tarafından yenilgiye uğratıldı. Ertesi yılda Mısır toprakları Augustus'ın orduları tarafından işgal edildi ve Antonius ve Kleopatra intihar etti. Iotapa, Mısır'dan ayrılarak babasının yanına döndü.

Augustus, Alexander Helios ve kardeşlerini Mısır'dan Romaya götürdü. Augustus, zaferini ağır zincirlerle bağlanmış olan üç çocuğu bir zafer alayında sokaklarda dolaştırarak kutladı. Zincirler o kadar ağırdı ki çocuklar yürüyemiyorlardı. Üç çocuk Roma'da yetişmeleri için Küçük Octavia'nın himayesine verildi. Küçük Octavia, Augustus'un kız kardeşi ve çocukların babası Marcus Antonius'un eski karısıydı. Alexander Helios'un kaderi hakkında bilgi yoktur. Plutarch, Augustus'un Antonius'un çocuklarından başka öldürüldüğü tek kişinin Marcus Antonius Antyllus olduğunu söyler. Antik kaynaklarda çocukla ilgili olarak herhangi bir evlilik, skandal, politik kariyer ya da askeri hizmet kaydına rastlanmaz. Eğer yetişkinliğe kadar yaşamışsa hakkında bir kayıt olması gerekirdi. En yüksek olasılık, Aleksandros Helios'un Roma'da hastalanarak ölmüş olmasıdır. Yine ikiz kız kardeşiyle birlikte Mauretanya'ya gitmiş olması da olasılık dahilindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]