Aleksandr Ulyanov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aleksandr Ulyanov
Aleksandr Ulyanov.jpg
Doğum 12 Nisan 1866
Nijniy Novgorod, Rus İmparatorluğu
Ölüm 20 Mayıs 1887 (21 yaşında)
Shlisselburg, Rus İmparatorluğu

Aleksandr İlyiç Ulyanov (Rusça: Александр Ильич Ульянов; 1866 Simbirsk – 8 Mayıs 1887 Shlisselburg), Rus devrimci. Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin'in ağabeyi.

1883'te Simbirsk Koleji'nden altın madalya ile mezun olduktan sonra Petersburg Üniversitesi'ne girdi. Doğa bilimlerini okudu ve zooloji konusundaki çalışmasıyla altın madalya kazandı.

Aleksandr İlyiç genç yaşta devrimci faaliyetlere yönelerek yasa dışı toplantı ve gösterilere katıldı. Öğrenciler ve işçiler arasında devrimci propaganda faaliyetini sürdürdü. 1886'da Narodnaya Volya adlı yasa dışı sosyalist partiye üye oldu.

Narodya Volya'nın bazı üyeleri Çar III. Aleksandr'a suikast planı hazırlayınca onlarla birlikte Aleksandr da 1 Mart 1887'de tutuklandı. Aleksandr İlyiç mahkemede siyasi konuşmasını yaparak davasının haklılığını savunmaya çalıştı. 8 Mayıs'ta dostları Pahomiy Andreyuşkin, Vasili Generalov, Vasili Osipanov ve Petr Şevyrev ile birlikte idama mahkûm oldu ve Shlisselburg'da asıldı. Aleksandr İlyiç ve dostları 1 Mart'ta tutuklandıklarından "Pervomartovstsi (Birinci Martçılar)" olarak adlandırıldılar.

Aleksandr İlyiç Ulyanov'un adı 1972 yılında Sovyet gökbilimci Tamara Mihaylovna Smirnova tarafından keşfedilen küçük gezegen 2112 Ulyanov'a verilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names (5th bas.). New York: Springer Verlag. s. 171. ISBN 3-540-00238-3.