Alcáçovas Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alcáçovas Antlaşması
Antlaşmanın orijinal metni
İmzalanma4 Eylül 1479

Alcáçovas Antlaşması, Portekiz Viseu düşesi Beatriz, Kral V. Afonso, oğlu II. João ile Kastilya kraliçesi I. Isabel arasında 4 Eylül 1479 tarihinde yapılan ve Kastilya İç Savaşı'nı sonlandıran antlaşma. Bu antlaşmayla Portekiz'in Kastilya üzerindeki hak iddiaları sona ermiştir.[1]

Afonso'nun iddiaları, kardeşi Kastilya kralı IV. Enrique'nin 1461'de henüz meşru bir varisinin olmamasına dayanıyordu. Ayrıca Enrique'in 1462'de doğan kızı Juana'nın babasının, saray danışmanı Beltràn de la Cueva olduğuna inanılıyordu.

V. Afonso

Enrique ve Afonso 1464'te Cebelitarık'ta buluştular. Afonso'nun, Enrique'in üvey kızkardeşi Isabel ile, Afonso'nun oğlu ve veliahtı olan II. João'nun da, Enrique'in kızıyla evlenmesini kararlaştırdılar. Böylece Kastilya ve Portekiz arasında süregelen mücadele sona erecek ve iki ülkenin bağları güçlenecekti. Ama 1469'da Isabel, Aragon kralı II. Fernando'yla evlenerek Kastilya'yı bu ülkeyle birleştirdi. Enrique'in 1474'te ölümünden sonra Isabel ve Fernando kendilerini Leon ile Kastilya'nın kral ve kraliçesi ilan ettiler. Haklarının elinden alındığına inanan Afonso ise Juana'yla evlendi ve kendisini Leon ve Kastilya kralı ilan etti.

II. Fernando ve I. Isabel

Ardı ardına yapılan savaşlar, 1476 yılında Afonso'nun Castro Queimado'da yaşadığı yenilgiyle sona erdi. Bu yenilginin sonunda yapılan Alcáçovas Antlaşması, Juana'nın haklarını Kastilya'ya bırakarak bir manastıra çekilmesini ve Portekiz veliahtının, Isabel ve Fernando'nun büyük kızıyla evlenmesini öngörüyordu. Antlaşmanın dolaylı bir sonucu da Portekiz'in, Kastilya Krallığı'na bağımılılığını arttırması oldu.[2]

Kastilya İç Savaşı sona erdiren antlaşma sonucunda Afrika ve ötesindeki tüm topraklar krallıklar arasında pay edildi. Kastilya’ya Kanarya Adaları verildi, Portekiz ise elindeki yerleri korudu. Fas da Portekiz’e verildi. Antlaşmanın Papa tarafından onaylanması ise 1481 yılını buldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bailey W. Diffie; George D. Winius (1985). Foundations of the Portuguese Empire: 1415-1580. I. University of Minnesota Press. s. 152. 28 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2017. 
  2. ^ Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition