Albay Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Albay Efendi
Doğum adı Abbas Babayev Zahidoğlu
Doğum 16 Şubat 1986 (1986-02-16) (32 yaşında)
AzerbaycanAzerbaycan, Bakü
Uyruk Azeri
Tarzlar Hip-Hop, Rap
Meslekler Rapçi, Besteci, Söz yazarı
Etkin yılları 2001-günümüz
Müzik şirketi PicMus Production MMC.

Abbas Babayev Zahidoğlu (Azerice: Abbas Zahid oğlu Babayev veya kısaca Albay Əfəndi) veya bilinen adıyla Albay Efendi (d. 16 Şubat 1986, Bakü, Azerbaycan), Azerbaycanlı rap sanatçısı, yazar.[1] Albay lakabını askerlere olan ilgilisinden dolayı seçen Zahidoğlu, Azerbaycan ordusunda albaya karşılık gelen polkovnik adı yerine Türkçedeki albay'ı tercih etmiştir. 2012 yılı, Türkiye'nin Kurşun Kalem edebi dergisinin Temmuz-Ağustos, 18. sürümünde Albay Efendi'nin Yenmiş Bozan (Azerice: Yeyilmiş Pozan) adlı şiiri Türkiye Türkçesine çevrilmiştir.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında Vahit Azizov adına 30 saylı orta okulu bitirmiş, aynı yıl Azerbaycan Kooperasiya Üniversitesi'ne girmiştir. 2007 yılında üniversiteyi bitirmiş ve bir yıl süreliğine askere çağrılmıştır. Askeri hizmeti tamamladıktan sonra yeniden Bakü'ye dönmüştür.[2]

Albay Efendi Bakü'de doğdu. Ailede üç çocuğun en küçüğüdür. Doğum adı Abbas'tır. Babasının baba adıdır. Babası Zahid Abbas oğlu Babayev askeri Hospital'da tüberküloz üzere uzman-hekim çalışmış, daha sonra Adalet Bakanlığında çalışmış ve ordan binbaşı rütbesiyle emekli çıkmıştır. Annesi kimyacıdır. Uzun yıllar ilkokul öğretmenii görevinde çalışmış ve çalıştığı okuldan emekli çıkmıştır.

Edebiyat sevgisini Albaya babası aşılamıştır. Henüz çok küçük yaşlarda ona "İstiklâl Marşı" nın ve Azerbaycan devlet himninin sözlerini öğretir ve Türk milletlerinin tarihi hakkında konuşurdu. Böylece yıllar geçiyor ve Albay büyüyordu.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Rap müzik ile henüz 5. sınıfta okurken tanışır. O zamanlar evlerinde Barış Manço, Nina Simone, The Beatles gibi grupların müzikleri dinleniyordu. Her şey televizyon kanallarının birinde yayınlanan bir kliple başlar (Tupac Amaru Shakur - Changes). Bu müziği daha önceler hiç duymamıştı. Bu tamamen başka müzik idi. Evet bu rap müziği idi. Gerçi, evlerinde sürekli çeşitli müzikler dinlenirdi. Fakat bu müzik diğerlerinden farklıydı. Belki de Albayın dikkatini bu fark çekmişti. Böylece çeşitli rap kasetler alarak gün boyu dinlediği müzik ancak rep olur. Bununla birlikte rap müziği hakkında bilgiler toplamaya başlar ve 6. sınıfta "Kirpi" çocuk dergisinde "Rap müzik nedir?" adı ilk makalesi yayımlanır. Bundan hevese gelip kısa şiirler yazmaya başlar. İşte ilk şiiri olan, "Dertimiz mi var, yoksa derdiniz mi var?" adlı şiirini o yıllarda yazıyor. Birkaç şiiri çocuk-okul gazetelerinde yayınlanmaktadır.

Yukarı sınıflara gelince okul kitapları ile birlikte edebiyata özel ilgi göstermeye başlar. Birçok sanatsal eserlerle birlikte, Hüseyin Cavid, Mehmet Akif Ersoy, Mirze Elekber Sabir, Nazım Hikmet, Tevfik Fikret gibi devlerin yaşam ve Yaratıcılıkları ile ilgilenir. Yukarı sınıflarda okurken "Biz Kimiz?" isimli köşe yazısını yazıyor.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul yıllarının sonlarında Albay İslam Şirvani ile tanışır ve "Halife" adlı bir grup oluştururlar. Grup olarak bıraktıkları ilk parçaları "Benim Azerbaycan" adı verilir. Çok geçmiyor ki, bu tarz müziğe ilgi gösteren diğer çocuklarla tanışıyorlar. Bunlar; Elmeddin, Nihal Mirza, Abülfez oluyor. 2000 yılında birlikte çalışmaya karar verilir. Ve hepsi "Big Mafia Alliance" adı altında birleşirler. Daha sonra bu rep biriliyinin adı "Meclis Clan" olarak değiştirilir. Ve son olarak 2001 yılında RAPressia CLAN ismi ile faaliyete başlarlar.

2003 yılında klanın yeni üyesi Mogila lakaplı Emin gelir. İlk "Darbe Altında" adlı parçasını Albayla düet yaparak, dinleyicilerine sunuyor. Aynı yıl o isim altında küçük konser programı ile sahneye çıkarlar. O yıllarda birkaç üniversitelerde küçük çaplı konserler düzünlerler.

2004 yılında East Pride Clan ile birlikte çalışmaya başlar ve o proje çerçevesinde 2005 yılının yazında "Underground Party" adlı konserle izleyici önüne çıklar Aynı yılın ortalarında klan, "Kanunda Yasadışı" isimli albümünün çalışmalarına başlarlar. Ritm prodakşının yapımı olan albüm, PRoMete 'nin prodüktörlüğünde 2006 yılında tamamlanır. Satış amaçlı elde tutulmadığına göre, internet üzerinden dinleyicilere sunulur.

2005-2006 yılları kesiminde Azerbaycanın Şamahı, Göyçay, Gence gibi birçok bölgelerde konserler düzenliyorlar. Aynı yıllarda Albay Efendi (Azerice: Nəğd Pul Alyans) "Nakit Para" İttifak'nın üyeleri Samir Aşık ve Nato ile "Yine yeni show" adlı düet parçalarını bırakıyor. Ardından Türkiye'de mevcut Karambol grubundan düet teklifi gelir ve Türk Monopol adlı parça hazırlanır. O yıllarda birçok müzik parçaları dinleyicilere sunulur. Ayrıca birkaç programlar için Sountrack yazıyorlar.

2009 yılında Safura Alizade ile beraber projeye start verilir ve 4 parça yazılıyor.[3]

 • Geri Say
 • Performance
 • Sensizim (Azerice: Sənsizəm)
 • Doğum Günü

Belitrmej isterim ki, Performans adlı parça, Azad Azerbaycan tv'de yayınlanan aynı isimli programda soundtrack-di seçilmiştir.

Solo kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılı sonlarında Albay Efendi oluşturduğu klandan ayrılma kararına gelir. Birkaç sinql bıraktıktan sonra, ilk solo albümünün çalışmalarına başlar. PicMus Production albüm işini üstlenir ve 21 Aralık 2012 yılında Albay Efendi'nin ilk solo albümü "anomali" ışık yüzü görüyor.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskoyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Anamolia (2012, PicMus Production)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b [1]
 2. ^ [2]
 3. ^ [3]
 • [4] Rap Rock
 • [5] Azərbaycanlı reperi Safura Əlizadə ilə nə bağlayır?
 • [6] Rep ifaçısı Albay Əfəndinin Gün.Az-a müsahibəsi:
 • [7]* Albom 2012
 • [8] şiirleri
 • [9] Kurşun Kalem dergisinde