Alatna, Alaska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alatna (Alaasuq)
Havadan Alatna'nın görünümü

Alatna (İnyupikçe Alaasuq[1] ) — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde İnyupiklerce meskun olan bir sayım yerleşimi. Toplam alanı 94.4 km² olan yerleşimin nüfusu 2010 yılına göre 37 kişidir.

Yerliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Alatna'da daha çok Kobuk ve Selawik Malimiut İnyupikleri ile Nunamiut İnyupikleri yaşar. Komşu Allakaket yerleşiminin yerli halkı ise Koyukoncanın Koyukuk Merkezî Koyukoncası (Central Koyukuk sub-dialect) şivesini konuşan Kızılderili Alaska Atabasklarıdır ve bu iki yerleşim ticaret yaparlar.

ANCSA Yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyukon yerlilerinin 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Doyon, Limited yerli bölge şirketine bağlı K'oyitl'ots'ina Limited adlı yerli şirketi vardır. Yerüstü kaynakları köy şirketine, yeraltı kaynakları ise bölge şirketine aittir.

İç Alaska'nın Yukon-Tanana Subregion alt bölgesinde bulunan yerleşimin Merkezî Koyukonlar denen yerli halkının Alatna Traditional Council adlı idari yapılanması Tanana Chiefs Conference adlı üst yapılanmaya dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UAF: Alaska Native Place Names". 19 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2013.