Alaska kurdu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alaskan Malamute
Alaska Malamutu
Diğer adlarAlaskan Malamute, Alaska Kurdu
ÜlkeAlaska
Köpek (Canis lupus familiaris)
Alaska Malamutu

Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya özgü işçi köpek. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenmektdir. Güçlü bedenli ve geniş omuzlu bir köpektir. Boyu erkeklerde 71 cm'ye, ağırlığı 56 kg'a ulaşabilir. Kürkü, sert dış tüyler ve daha yumuşak iç tüylerden oluşur. Kuyruğu tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Pençeleri geniştir ve karada kolayca koşmasını sağlayacak biçimde tüylerle kaplıdır. Kahverengi badem biçimi gözleri ve gri ya da siyah-beyaz kürküyle, kurdu andıran bir görünüşü vardır. Nadiren havlar.[kaynak belirtilmeli] Oldukça zeki ve sadıktır, gerektiğinde ise çok iyi bir dövüşçüdür.

Sıkça karıştırıldıkları Husky türü ile arasında bazı farklar bulunmaktadır. Alaska Malamutu bir Husky'ye göre daha ağırdır. Kulakları birbirinden ayrıktır. Malamutlar kaslı yapıları nedeniyle bir kurda daha çok benzerler. Huskyler hafif yükleri hızlı bir şekilde çekerken, malamutlar daha büyük yükleri çekmek için kullanılırdı. Malamutların kuyrukları genelde havaya doğru kıvrıkken, huskylerin kuyrukları yere doğrudur.

2010 yılında resmi olarak Alaska eyalet köpeği seçilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sorry, huskies, Malamute now AK's state dog". Alaska Dispatch. 10 Nisan 2010. 25 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2010. 

https://www.theanimalfiles.com/breeds/breeds_dog/alaskan_malamute.html 9 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]