Alarm izleme merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alarm izleme merkezi, hırsız, yangın ve konut alarm sistemlerini izlemek için hizmetler sunan bir güvenlik şirketi hizmetidir. Alarm izleme merkezi hizmeti sunan firma, güvenlik görevlisi, bekçilik ve denetleme hizmetleri de verebilir.

Alarm izleme merkezleri, müşterilerin güvenlik sistemlerini izlemek için özel mobil hatlar, radyo kanalları, bilgisayarlar, yazılımlar ve eğitimli personellerini kullanırlar. Alarm izleme merkezleri alarm sinyali aldığında uygun yetkilileri arar. Tipik olarak, verilen hizmetler için aylık bir ücret vardır. Kalite ve deneyim alarm şirketleri arasında büyük farklılıklar gösterebileceğinden, potansiyel müşterilere nihai bir seçim yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmaları tavsiye edilir. Tüm alarm şirketleri kurdukları sistemleri izlemez ve bu hizmetleri başka bir şirkete yaptırabilir.

Alarm izleme merkezi kurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olunması gereklidir.[1] Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun uyarınca bir alarm izleme merkezi, yerleşimini ve yapılanmasını tamamlamış olmak zorundadır.[2] Alarm izleme merkezleri, güvenlik birimleri ile ortak çalışan ve resmi makamlar tarafınca sürekli denetlemelere tabi tutulan hususi güvenlik firmaları olarak hizmet verirler. Bu hizmetlere dair kanunun nasıl uygulanacağı ise Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelik ile açıkça belirtilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alarm merkezi, Alarm Sistemleri". 16 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNE DAİR KANUN" (PDF). 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  3. ^ "Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelik". 16 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2021.