Alacami, Sandıklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alacami
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Afyonkarahisar
İlçe Sandıklı
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 153
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03500
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Alacami, Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi ile ilgili araştırmalar Pamukkale Üniversitesi,Türkoloji Bölümü'nde yapılmaktadır.Şu an elde olan bilgilere göre köyün adı Mostar'ın kuzeydoğusunda yer alan Nevesinje adlı beldedeki bir camiden (Alaca Camija) gelmektedir.Köy halkı aileler,akrabalar,boylar halinde birbirine yakın zamanlarda 1830'lu yıllardan 1900'lü yılların başına kadar geçen uzun süreçte kendilerine tahsis edilen bu bölgeye göç etmişler ve o zamandan beri de burayı kendilerine yurt edinmişlerdir.Genel olarak Saraybosna(Sarajbosna) ve Mostar şehirlerinden gelen göçmenler kendilerine Osmanlı Hükumeti tarafından bağışlanan geniş arazide köylerini daha önceden de burada var olan eski bir Türk Köyü ile birlikte kurmuşlar ve daha çok araziye dayalı tarım ile hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamışlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Alacami Köyü'nde köyün kurulduğu ilk yıllardan beri süregelen bazı adetler kendini daha çok düğünlerde göstermektedir. Düğün boyunca gözlemlenebilen karakteristik adetlerde Boşnakça türküler, yöresel kültürel seyirlik oyunlar(maşala),kız alma esnasında okunan dualar ve köyün gençlerinin hep birden damada kirvelik yapmaları gibi özellikler göze çarpmaktadır.Yüz yılı aşkın süredir Türk kültürü ile yoğrulan ve geldikleri yörelerin de adetlerini yaşatmaya çalışan köy halkının sıcak kanlı ve neşeli tavırları ile çevre köylerle kurdukları iyi ilişkiler genel kültürel özellikler olarak bilinmektedir.Göçmen köyü olmasına binaen göçmen yemekleri ve özellikle 'katmer' ve [3]'Boşnak böreği' meşhurdur. Giyim konusunda yöresel kıyafetler daha çok Sandıklı yöresine ait karakteristik özellikler gösterse de ayrıntılarda eskiden gelen bazı motifleri yakalamak mümkün olabilmektedir.

TRT kaynaklarında yer alan taslak halinde bir belgesel çalışmaları devam ediyor. Türkiye ile dünyanın her yerinde çeşitli görevlerde bulunan ve çeşitli işler yapan birçok kişi olduğu tespit edilmiştir. Askerler, polisler, öğretmenler, hakimler, avukatlar, öğretim görevlileri, mühendisler, yazar ve esnaflar Türkiye ve dünyanın birçok yerinde görevlerine devam etmektedir. Bu durum köy halkının eğitime verdiği önemi göstermektedir. Hemen bütün ailelerde dikkat çeken bu özelliğe bağlı olarak her aile için eğitim birinci sıradaki öncelik olarak öne çıkmaktadır.

Köy tarihi ve köy kültürel yapısı ile ilgili Denizli, [5]Pamukkale Üniversitesi, Türkoloji Bölümü'nde çalışmalar yapılmaktadır. Yetkililer araştırmanın sonucunun bir kitap olarak yayımlanacağını bildirmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 85 km, Sandıklı ilçesine 24 km uzaklıktadır. Komşu köyleri Alagöz, Arızlar, Saltık, Emirhisar ve Yeniköy'dür. Köye ulaşım Sandıklı-Uşak Devlet Karayolu 19. km sinden 'Alacami Köyü' sapağından veya Sandıklı-Afyon Devlet Karayolu 3. km sinden sonra sapılan üst yoldan sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.İklime bağlı olarak ortaya çıkan genel özellikler sonucu yazları sıcak geçmekte ve kışları soğuk,kar yağışlı geçmektedir. Yağmur daha çok ilkbahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 153
2007
2000 215
1997 231

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi inşaat,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir ilköğretim okulu ve bir cami vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon altyapı sistemi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Bir de sağlık ocağı bulunan köyde görevli bir sağlık personeli şu an yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ağı ve sabit telefon sistemi vardır. Köy içi alanı 2006 yılında parke taşı ile döşenmiş ve daha modern bir görünüme kavuşmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]