İçeriğe atla

Alacahisar Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alacahisar Muharebesi, 2 Ekim 1454'te , Macaristan Krallığı ile müttefik olan Sırp Despotluğu güçleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasında meydana geldi.[1]

1454'te Osmanlılar, başında Sultan II. Mehmed'in önderliğinde Sırbistan'a karşı büyük bir işgal başlattı. Başlangıçta Nikola Skobaljić liderliğindeki Sırplar, bir ay önce Leskovac yakınlarında kendilerinden sayıcı çok daha fazla olan Osmanlı ordusuna karşı şaşırtıcı bir zafer elde ettiler. Morava Nehri üzerinde, Sultan II.Mehmed, Feriz Bey ve 32.000 askerini Sırpların olası karşı saldırılarına direnmek için bıraktı. Sırplar ilk hamleyi yapmakta tereddüt etmedi ve iki ordu karşı karşıya geldi.

Leskovac'taki zafer, János Hunyadi ve Đurađ Branković'in Türk ordusuna kararlı bir şekilde saldırmasını sağladı ve onların Niş ve Pirot'u tahrip edip Vidin'i yakarak büyük bir saldırı başlatmasına neden oldu. Nikola Skobaljić, Leskovac ve Priština arasında hareket ederek saldırılarına devam etti ve sultanın ordularına karşı birçok büyük zafer kazandı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vladimir Corovic: Istorija srpskog naroda". www.rastko.rs. 1 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Babinger, Franz, William C. Hickman ve Ralph Manheim, Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı, Princeton University Press, 1978.