Alaca, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alaca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elazığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 181
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23000
Resmî site
[1] -

Alaca, Elazığ ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ Alaca Köyü :Alaca, Orta Asyadan gelen bir Türk boyunun adıdır. Alaca Hun Türklerine bağlı bir Türk kavmidir. Baykal Gölünün güneyinde yaşarlardı.Çin kaynaklarında Alacadan Bo-ma diye bahsedilir.Bo-ma alacalı at demektir. Aynı kaynaklar Alaca dan Olacı lar diye bahsetmektedirler. Bu kelime Alaca kelimesinin Çince yazılışı olabilir.

Alacalar göçebe bir kavimdir.Yüksek karlı yerlerde otururlardı,at besler kımız içerlerdi. Diğer Türklerden farklı olarak saçlarını kısa keserlerdi. Bu boy göçlerle beraber Anadoluda sulak yerlererine yerleşmişlerdir.Türkiyede en az 10 yerde Alaca adlı yerleşim bölgesi vardır.Buralarda yerleşen insanlar akrabadır. Katıksız Türktürler.Kendi aralarında kız alıp vermişlerdir.Hayvancılıkla hayatlarını idame ettirmişlerdir.

1500 lü yıllarda Yavuz Sultan Selim zamanında Alaca nın nüfusu 2000 civarındaydı.Köy oldukça eski bir yerleşim bölgesidir. Eski olması köyün mezerlığından bellidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ merkezine 23 km uzaklıktadır. Elazığ Keban yolundan gidilerek Cip köyünden eski Çemişgezek yolunu takiben Uzuntarla köyünden geçilip Çöteli köyüne kavuşmadan sağa ayrılarak 3 km.sonra köye ulaşılır.yolun tamamı asfalttır.Komşu köyler Doğuda Körpe Kuzeyde Altınkuşak Batıda Hıdırbaba ve Koruk,Güneyde Avcılı ve Çöteli dir işsizlikten dolayı köyde genç nüfus oldukça azdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 181
1997 -

Alaca Köyü çok eski binlerce yıllık tarihine rağmen nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.Hatta 1500 lü yıllarda nüfusu 2000 (ikibin) civarında iken Elazığ merkezine yapılan göçlerden sonra 180 lere kadar düşmüştür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]