Alışveriş çantası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alışveriş çantası

Alışveriş çantaları orta büyüklükteki poşetler olup, genellikle 10-20 litre (2,5–5 galon) hacimlidir (alışverişe yönelik olmayan alışverişlerde özellikle daha büyük sürümler vardır), alışveriş yapanlar tarafından alışverişlerini eve götürmek için kullanılırlar. Tekstil, ayakkabı ve parfüm firmaları tarafından müşteriler için kullanılır. Bazıları tek kullanımlık atılabilir ürünler olarak düşünülmekle birlikte, insanlar onları depolamak için veya çöp torbası vb. olarak yeniden kullanabilir; diğerleri yeniden kullanılabilir alışveriş torbası olarak tasarlanmıştır.[1] Ayrıca kağıt poşet, plastik poşet, biyobozunur poşet türlerinde de mevcuttur.

Birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde, tek kullanımlık plastik poşetler mağazalar tarafından ücretsiz temin edilmektedir ve 21. yüzyılın başlarında yaygınlaşmıştır, ancak kullanımları, kısmen perakendecileri ücretlendiren çevre mevzuatı nedeniyle, daha az yaygınlaşmaktadır. Örneğin, İrlanda, örneğin özel bir plastik torba vergisi uyguladı, böylece perakendecileri onlar için ücret almaya zorladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da, tek kullanımlık plastik torbalar genellikle birçok yerde mağaza satın alımıyla ücretsiz olarak verilmektedir. Büyük mağazalar gibi bazı perakendecilerin, alışveriş yapanlara kağıt poşet sağlama olasılığı daha yüksekken, süpermarketler ve marketler plastik poşetler verme eğilimindedir. İnsanların mümkün olduğunca tekrar kullanılabilir alışveriş çantalarına sahip olmaları teşvik edilir; Bazı belediyelerde (örneğin Şikago) plastik poşetler kullanılıyorsa devlete zorunlu bir ücret ödemeleri gerekir.[2] Bazı belediyeler kağıt poşetler için vergi almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2019.