Alıçlı, Yeşilli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alıçlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Yeşilli
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam -
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 47570
Resmî site
[1] -

Alıçlı, Mardin ilinin Yeşilli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı "Erik" anlamındadır. Zamanında yaban eriği yetiştiği için bu ismi almıştır. Fakat şimdi yaban eriği ağaçları yerini üzüm bağı ve badem ağaçlarına bırakmıştır.

Şu ana kadar resmî bir arkeoloji çalışma yapılmadığı için köy hakkında detaylı bilgilere sahip olunamıyor ama Alıçlı köyünün Dara'ya bağlı bir uç karakol olduğu var sayılmaktadır. Daha sonra Mardin kalesinede bir uç karakol görevi yaptığı varsayılmaktadır. Köy de birçok mağara mağaralarda birçok resim ve figürlere raslanılmaktadır. Köyde birçok yerde eski yerleşim yerlerine ait kalıntılara raslanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 47 km, Yeşilli ilçesine 37 km uzaklıktadır.Mardin ilinden Nusaybin yolunun 12-13.km den sola sapıp, yolbaşı,güneşli,ovaköy ve kütüklü yü geçtikten sonra alıçlı köyü gelir. Kütüklü köyünden sonra yaklaşık 10 km bir vadi içinde yol seyretmekredir. Kütüklü köyünden itibaren dağlar palamut meşesi ağaçlarıyla örülüdür. Ayrıca yer yer üzüm bağları da bulunur,üzüm bağları daha çok köye yakın yerlerde mevcuttur. Alıçlı köyüne kadar yol asfaltlıdır.Alıçlıdan sonra yaklaşık 5 km ötede Konaklı köyü bulunur,eskiden konaklı köylüleri Mardin e gitmek için Alıçlı köyünden geçen yolu kullanırdı, daha sonra Dara dan geçen yol yapılınca eski yol kullanılmadığı için zamanla bozuldu.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır, Köyün içme suyu şebekesi şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]