Akut stres tepkisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Akut stres tepkisi
Şoka girmiş bir kadın
UzmanlıkPsikiyatri, psikoloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Akut stres tepkisi (akut stres bozukluğu, psikolojik şok, mental şok veya basitçe şok), korkunç ya da travmatik bir olaya karşı tepki olarak ortaya çıkan psikolojik bir durumdur.

Akut stres tepkisi, ilk olarak Walter Cannon tarafından 1920'lerde, hayvanların tehdite karşı "sempatik sinir sistemindeki genel bir boşalmayla tepki göstermesi" olarak nitelendirildi. Tepki daha sonra, omurgalılar ve diğer organizmalar arasındaki stres yanıtlarını düzenleyen genel adaptasyon sendromunun ilk aşaması olarak kabul edildi.

Sebepleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanım olarak akut stres tepkisi, bir kişinin yaşadığı veya tanık olduğu travmatik bir olayın sonucudur. Olayda kurban/tanık şiddetli, rahatsız edici ve beklenmedik bir korku yaşar. Kurban veya tanık kendisinin ya da başka birinin ciddi bir şekilde yaralanacağı veya öleceği hissine kapılır. Yoğun bir çaresizlik karşısında zihnin ve vücudun verdiği yanıt olan akut stres tepkisi, travma sonrası stres bozukluğunun bir çeşididir. Yaş, cinsiyet, toplumsal ve kültürel koşullar, çocukluk çağında yaşanan olumsuzluklar, yıpratıcı olaylar, toplumsal desteğin yetersizliği, aile ve psikiyatrik hastalık öyküsü gibi genetik, biyolojik ve psikolojik yatkınlıklar bu tür bir etkinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sinici, Ebru (Ekim 2009). "Akut Stres Bozukluğunda Bir Müdahale Tekniğinin Uygulanabilirliği: Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR)" (PDF). Yeni Symposium Journal. Cilt 47 (4 bas.). ss. 178-186. Erişim tarihi: 8 Ocak 2011. 
Sınıflandırma