Aktif Shutter 3D

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
CrystalEyes shutter glasses.jpg

Aktif Shutter 3D günümüzde 3D Xpand olarak da adlandırılan 3D teknolojisidir. En kaliteli 3D görüntü tekniğidir, çünkü renk ve detay kaybı yoktur. Ancak ekranın çok hızlı tazelenme ihtiyacı dolayısı ile pahalı bir teknoloji ve elektronik aksamlı bir gözlük, yani yine pahalı bir gözlük gerektirmektedir. Günümüzün ileri seviye 3D TV'leri de bu mantıkla çalışmaktadır. O yüzden gözlükler epey pahalıdır.[1]

Çalışma ilkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktif Shutter'da da Polarize 3D tekniğindeki gibi iki kamera ile çekim yapılır, ancak görüntüler üst üste bindirilmez, ardı ardına yayınlanır. Yani perdeye çok hızlı olarak önce sağ kameranın çektiği görüntü sonra sol kameranın çektiği görüntü yansıtılır.

Xpand gözlüklerin ortasında bir uzaktan algılayıcı vardır. Tıpkı kumandalarda olduğu gibi, işte bu algılayıcıya perdeden gelen ayrı bir sinyal, o anda ekranda hangi kameraya ait görüntünün yansıtıldığını belirtir. Gözlüğün içerisinde bulunan elektronik aksama, sağ kameranın görüntüsü geliyorsa, gözlük camının sol kısmını karartır ve o görüntüyü sadece sağ gözünüzün algılamasını sağlar. Solda da aynı mantıkla sağ cam karartılır. Bu gözlüklerin algılayıcısını elinizle kapatırsanız, 3D olayı kaybolur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]