Aksiyon (edebiyat)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aksiyon kelimesi kurguda birden çok anlam taşır. Aksiyon yazarların kurguyu sunmak için kullandığı kurgu yazma biçimlerinden biridir. Ayrıca bu terim heyecan verici bir olayı ya da durumu anlatmada de kullanılır.

Kurgu yazma biçimi olarak aksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Evan Marshall aksiyonu "Bir hikâyede herhangi bir anda olanları göstermek için kurgu yazarları tarafından kullanılan bir biçimdir" şeklinde açıklamıştır Marshall 1998, s. 142. Jessica Page Morrell aksiyonu altı sunum biçiminden biri olarak listelemiştir Morrell 2006, s. 127. Jordan E. Rosenfeld'e göre, aksiyon sahneleri " . . . okuyucuyu olayın bir parçasıymış gibi hissetmesine . . . " yardımcı olmaktadır 2008 & Rosenfeld, s. 173. Aksiyonun kurguda geniş bir kullanım olmasına karşın en etkili teknik tanıtımı sürekli tartışma konusu olmasıdır.

Aksiyon türü[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksiyon türü, karakter gelişimi veya hikâye anlatımından çok, heyecan verici aksiyon sahnelerinin ağırlıkta olduğu yaratıcı eserlerin bir sınıfıdır. Aksiyon-macera kurgusu, aksiyon filmleri, aksiyon oyunları ile manga ve anime gibi diğer formatlardaki benzer medyaları da bu türün içinde yer alır. Birçok alt türü bulunur; dövüş sanatları aksiyon, doğa sporları aksiyonu, araba kovalamaları, gerilim aksiyonu ve aksiyon komedisi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Marshall, Evan (1998). The Marshall Plan for Novel Writing. Cincinnati, OH: Writer's Digest Books. ss. 143-165. ISBN 1-58297-062-9. 
  • Morrell, Jessica Page (2006). Between the Lines: Master the Subtle Elements of Fiction Writing. Cincinnati, OH: Writer's Digest Books. ISBN 978-1-58297-393-7. 
  • Rosenfeld, Jordan E. (2008). Make a Scene: Crafting a Powerful Story One Scene at a Time. Cincinnati, OH: Writer's Digest Books. ISBN 978-1-58297-479-8. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]