Akseli Gallen-Kallela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akseli Gallen-Kallela
Akseli Gallen-Kallela (1890-1895 arası)
Genel bilgiler
Doğum adı Akseli Gallen
Doğum 26 Nisan 1865
Pori, Finlandiya
Ölüm 7 Mart 1931
Stockholm, İsveç
Uyruk Finlandiyalı
Alanı Resim
Katıldığı akımlar Romantik Milliyetçilik, Realizm, Sembolizm

Akseli Gallen-Kallela (26 Nisan 1865 – 7 Mart 1931) Fin ressam. Finlandiya ulusal destanı Kallela çizimleri Finlandiya ulusal kimliği için çok önemli kabul edilir. Adını 1907 yılında Gallen-Kallela olarak değiştirmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gallen-Kallela Finlandiya'nın Pori şehrinde Axel Waldemar Gallén'de İsveççe konuşan bir ailede dünyaya geldi. Babası Peter Gallén polis şefi ve avukat olarak çalıştı. Gallen-Kallela Tyrvää'da yetiştirildi. 11 yaşında bir dilbilgisi okulunda okumak için Helsinki'ye gönderildi, çünkü babası ressam olma arzusuna karşı çıktı. Babasının 1879'da ölümünden sonra, Gallen-Kallela Finlandiya Sanat Topluluğu'nda (1881-1884) resim derslerine katıldı ve Adolf von Becker ile çalıştı.

1884'te Julian Akademisinde okumak için Paris'e taşındı. Paris'te Fin ressam Albert Edelfelt, Norveçli ressam Carl Dörnberger ve İsveçli yazar August Strindberg ile arkadaş oldu.

1890'da Mary Slöör ile evlendi. Çiftin üç çocuğu vardı, Impi Marjatta, Kirsti ve Jorma. Doğu Karelya balayında Gallen-Kallela Kalevala tasvirleri için malzeme toplamaya başladı. Bu dönem, Kalinola'nın Aino Efsanesi gibi romantik tabloları ve çeşitli manzara resimleriyle karakterizedir.

Aralık 1894'te Gallen-Kallela, Norveçli ressam Edvard Munch'ın eserleriyle ortak sergisini denetlemek için Berlin'e taşındı. Burada Sembolistler ile tanıştı.

Mart 1895'te, kızı Impi Marjatta'nın difteri nedeniyle öldüğüne dair bir telgraf aldı. Bu onun çalışmasında bir dönüm noktası olduğunu kanıtlardı. Eserleri daha önce romantik olsa da, kızının ölümünden sonra Gallen-Kallela, Sampo Savunması, Joukahainen İntikamı, Kullervo Cursing ve Lemminkäinen'in Annesi gibi daha agresif eserler çizdi.

Almanya'dan döndüğünde, Gallen baskı yapımı üzerine çalıştı ve bilgisini derinleştirmek için Londra'yı ziyaret etti ve 1898'de İtalya'da fresk boyama eğitimi aldı.