Akrilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Txrazy (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.07, 20 Kasım 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Akrilik, döküm tekniği ile üretilen %100 akrilik esaslı bir yüzey kaplama malzemesi. Kullanım alanı son derece geniş. Estetik kabiliyeti ve üstün performansı ile iç ve dış mekan uygulamalarında sınırsız özgürlük sağlıyor. Mutfak ve banyolarda, ticari işletmelerde, teknelerde, kısaca keyifli ve hijyenik bir dokunuş düşlediğiniz her yerde uygulanması mümkün. Üstelik, homojen ve esnek yapısı, gözeneksiz yüzeyi ve derzsiz birleşimi ile polyester, laminat ve doğal taşlara göre çok daha üstün, çok daha kullanışlı. Policor'u benzer malzemelerden farklı kılan en önemli özelliği ise cıvıl cıvıl renk ve doku seçenekleri...

Hijyeniktir, leke tutmaz.

Akrilik, gözeneksiz yüzeyi ve derzsiz birleşimi sayesinde kolay temizlenir, bakteri oluşumuna izin vermez. Akrilik, deterjanlı su ve bez yardımıyla kolayca temizlenebilir.

Dekoratif ve yaratıcılığa açıktır.

Akrilik, zengin renk ve doku seçeneğine sahiptir. Isıyla şekil verilebildiğinden tasarımcılara sonsuz özgürlük sağlar. Akrilik, çok özel renk ve doku seçeneklerinin yanı sıra; ahşap, metal, seramik gibi diğer malzemelerle de uyum sağlayarak yaşanılan mekanlara değer katar.

Kullanışlıdır.

Akrilik, ipeksi bir yüzeye sahiptir. İlk bakışta dokunma isteği uyandırır. Darbe , termal şok ve kimyasallara karşı direnci ise kullanımda rahatlık sağlar. Homojendir delamine olmaz. Üzerinde oluşabilecek ağır leke, çizik ve yanık izleri, basit bir zımpara işlemi ile onarılabilir. 

Yanmaz.

Akrilik çok özel bir malzemedir. Yüzeyinde mum veya sigara unutulsa bile yanmaz. Olası yanık lekeleri ise kolaylıkla giderilebilir. 

Kolay İşlenir.

Akrilik, standart ahşap işleme makinaları ile işlenir. Kesmesi kolaydır, ısıyla şekil verilir. Derzsiz olarak birleştirildiğinden tasarım ve uygulamacılara sonsuz detay çözümleri sağlar. 

Çevre dostudur.

Bileşimindeki akrilik ve doğal mineraller çevre dostudur. Hiçbir şekilde sağlığa zararlı olmadığı gibi bileşimindeki hammaddeler sağlık alanında kullanılmaktadır.

Doğal taşlar :

Gözenekli ve bakteri oluşumuna imkan veren bir yüzeye sahiptir,

Ek yerleri belirgindir ve pislik tutabilen dolgular uygulanır,

Yüzey çiziklerinin giderilmesi son derece güçtür,

Yüzeyi soğuktur,

Termal şoklar çatlaklara sebep olabilir,

İşlenebilmesi güç ve ağır olduğundan tasarım ve uygulamada sınırlandırmalar getirir,

Polyester :

İşlenebilmesi güç ve ağır olduğundan tasarım ve uygulamada sınırlandırmalar getirir, 

Renk ve doku pürüzlü alt katmandadır ve yüzeyde koruyucu jel bulunmaktadır, 

Kolaylıkla tamir edilemez

Yanabilir,

Uzun ömürlü değildir, 

Piyasada PMMA Akrilik levhalara farklı isimler verilmiştir. Bunlardan en çok bilineni “pleksi”dir. Aslında bu isim Avrupa’lı bir üreticinin kendi markasından kalan kullanıcı alışkanlığıdır. Tıpkı Işık Plastik tarafından üretilen “Policam” markası gibi. Bunun dışında akrilik levhalar için kullanılan isimler : PMMA, mika, plexiglass, pleksiglas gibi. 

Ayrıca bakınız