Akranes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EmausBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.07, 22 Ekim 2015 tarihli sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:Q107398 sayfası üzerinden sağlanan 1 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Langisandur in Akranes

Akranes İzlanda'nın batı kıyısında bir liman kenti ve belediyedir. Başkent Reykjavik'in yaklaşık 20 km kuzeyindedir. Akranes'in bulunduğu alana 9. yüzyılda yerleşim başladı fakat 1942 yılına kadar belediye statüsünde değildi.

Tarihi

Akranes, Bresi oğulları Þormóður ve Ketill kardeşler tarafından 9. yüzyılda yerleşme yapılmaya başlandı. İrlanda'dan gelmelerine rağmen İskandinav kökenlilerdi. Kasaba bir balıkçı köyü olarak 17. yüzyılın ortalarında oluşmaya başlamıştır. 1942 yılında, resmen belediye oldu ve sonraki yıllarda, ilerleyen tarihlerde nüfusu artış gösterdi.

Mevcut durum

Balıkçılık sektörü istihdamı şehrin en önemli kaynağı olmaya devam etmektedir. Akranes'i çevreleyen büyük bir kırsal bölge için bir hizmet merkezi olarak önemli bir ticaret yeridir.

1998'de, Dünyanın en uzun sualtı yol tünellerinden biri olan 5.57 km uzunluğundaki Hvalfjörður Tüneli açılmıştır.

Akranes'in güçlü bir futbol geleneği vardır. Yerel takım ÍA, yıllardır İzlanda futbol liginin en iyileri arasında olmuştur. Sheffield Wednesday ve Arsenal'in eski orta saha oyuncusu Siggi Jonsson Akranes'te doğmuştur.

Spor

Kasaba, spor kulübü Íþróttabandalag Akraness, kendi futbol takımı için ev sahipliği yapmaktadır.

Galeri