Akkorokamui

Vikipedi, özgür ansiklopedi
At Kor Kamuy'un ikamet ettiği söylenen Hokkaidō, Uçiura Körfezi

At Kor Kamuy (Aynu Dili, "dokunaçlı ilah"), Aynu folkloründe bahsi geçen devasa bir ahtapottur. Kanji ile transkripsiyonu "大章魚" şeklinde yapılır.[1]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden "Körfez'in Efendisi" diye hitap edilen [2] bu canavarın Hokkaidō'daki Uçiura Körfezi'nde ikamet ettiği düşünülür. Alabildiğine uzandığında koca bir hektarı kapladığı, gemilerle balinaları dahi bir lokmada yuttuğu söylenir[1].

Yanına dikkatsizce yaklaşan gemilerin felaketi olduğundan, insanlar, deniz ve gökyüzünün kızıla boyandığını gördüklerinde tehlikeli sulara yaklaşmazlar, balık avlamaya çıktıklarında da evlerinden tırpanlarını getirirlerdi[1].

At Kor Kamuy'un menşei şöyle bir hikâye ile açıklanır: Rebunge'de (Abuta Bölgesi, Toyoura Şehri) "Yauşikepu" denen dev bir örümcek ortaya çıkar. Bu örümcek ortalığı kasıp kavurur, insanların evlerini yakıp yıkar. İnsanların korku dolu sesleri ilahların kulaklarına ulaşır ve denizin ilahı Repun-kamuy yeryüzündekileri kurtarmak için Yauşikepu'yu denizlere çeker. Yeryüzünden denizlere sürülen Yauşikepu, bir ahtapotun suretine büründürülür ve karadaki kudreti denizlere taşınmış olur[1].

Benzer hikâyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynular arasında Uçiura Körfezi'nde yaşayan başka canavarların hikâyeleri de anlatılır. Örneğin, nehir yoluyla körfeze sürüklenen bir kadın iç çamaşırının "Azuikakura" denen dev bir deniz hıyarına dönüştüğü söylenir. Hikâyelere göre bu deniz hıyarı dalgaların taşıdığı odunlara yapışarak yüzeye çıkıp balıkçı teknelerini alabora eder[1][3].

Başka bir hikâye, "Açık Denizdeki İhtiyar" anlamın gelen "Rebun Ekaşi" adlı canavarın hikâyesidir. Bu canavarın tek seferde sekiz balinayı birden yutabildiği söylenir. Bir zamanlar iki balıkçının canavar tarafından yutulduktan sonra onun karnında bir ateş yakarak kendilerini kusturdukları anlatılır. Her nedense, ucuz kurtulan, ama o sırada da canavarın zehrine maruz kalan balıkçıların saçları dökülmüştür[1][3].

Hokkaidō'nun Muroran ilindeki kıyı sularında "Atsuikoro Ekaşi" adında, gemiler yutan, kocaman kızıl bir iblisin yaşadığı da söylenir. Bu canavarın az önce bahsi geçen "Rebun Ekaşi"yle aynı yaratık olduğuna dair fikirler de vardır[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Morino Seiji (1970). Hatıralar・Hokkaidō (Mukaşibanaşi・Hokkaidō). 1. Cilt. San'on Şuppan. ss. 51-56. 
  2. ^ Hino Yasuhiko (2006). "Japonya Cinler ve İblisler Sözlüğü, (Nihon Yōkaihenge Goi)". Murakami Kenji Revision (Ed.). Hayvan Cinleri Hikayeleri, (Dōbutsu Yōkai Tan). ''Çūkō Bunko'', 中公文庫. . ''Çūō Kōron Şinşa'', 中央公論新社. s. 227. ISBN 978-4-12-204792-1. 
  3. ^ a b c Yoshida (Ekim 1914). "Aynu Cin Hikayeleri, (Ainu no Yōkai Setsuwa)". Jinruigaku Zasshi. '9. cilt (10. basım). Nihon Jinruigakkai. s. 408. NCID AN0012418X.