Akdağlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.47, 28 Nisan 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16971186 numaralı sürüm (→‎Konumu: düzenleme AWB ile)
Akdağlar
En yüksek noktası
Yükseklik Uyluk Tepe (3.051 m.)
Ziyaret Tepesi (2.591 m.)
Aksivir Tepesi (2.591 m.)
Bozburun Tepesi (2.354 m.)
Koordinatlar 36° 32' 00″ Kuzey
29° 34' 00″ Doğu
Coğrafya
Konum Türkiye Türkiye
Jeoloji
Dağ türü Sıradağlar

Ak Dağlar, Türkiye'de Akdeniz bölgesinde eski Likya bölgesi olarak gösterilen Antalya'da yükselmektedir. Bey Dağları'nın kolu olan Akdağlar Yüksek Tekellioğulları Dağları'nın, Kıyı Beydağları ve Merkezi Beydağları boyunca uzanan sıradağlardır. 16. yüzyılda yaşayan Amasyalı Strabonunda bahsettiği Akdağlar'da çoklu zirveler ve ana zirvenin 5 sivriden oluştuğu ve roma antik yollarınında bulunduğu bölgedir. Fethiye - Kaş arasında heybetle yükselen Akdağlar kütlesi uzaktan bakıldığında ulaşılmaz gibi görünür. Oysa Beydağları’nın bir kolu olan Akdağlar, 3 bin metrelere varan doruklarının hemen altındaki yeşil alanlarıyla yaylacıların yurdudur. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan Teke Yarımadası’nın bu karlı dorukları, zirvelerindeki düzlükleriyle yaz ayları boyunca yerleşime elverişli. Akdağlar’ın en yüksek noktası olan 3 bin 51 metrelik Uyluk Tepe zirvesine çıktığınızda, altınızda uzanan vadilerdeki Yörük çadırlarını görebilir.

Konumu

Akdağlar’ın etrafındaki en güzel yerleşim, mis kokulu elması ve sedir ağaçlarıyla ünlü Gömbe Yaylası. Sabahları Akdağ’ın silueti, Komba antik kentinin bulunduğu bölgenin hemen yakınındaki Akçay Baraj Gölü’ne düşüyor. Batı Toroslar dağ sırasının Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek tepesi olan Akdağ’ın zirvesine her isteyen kolaylıkla çıkabilir. Gömbe’den araçla yarım saatte ulaşılan Suçıkan Yaylası’ndan başlayan yaklaşık üç buçuk saatlik yürüyüş, etkileyici bir coğrafyanın manzara olarak izlenebileceği dorukta son buluyor. Gömbe ile Kaş arası 60 kilometre, Elmalı ile Gömbe arası ise 30 kilometre.

Gölleri

Akdağlar silsilesinde birkaç göl bulunmaktadır, Kartal Gölleri, Sarı Göl, Bucak Gölü, Yeşil Göl, İkizgöl, Çimenli, Girdev, Baranda, Bulanık ve daha birçok adsız minik gölle Akdağ, “göller diyarı” unvanını fazlasıyla hak ediyor. Akdağlar'ın 1450 (yaklaşık) metrelerden sonrası tamamen çıplaktır. Yazları yaylacıların yoğun ilgi gösterdiği rahat ovası, su başı yaylası, karadere yaylası, kartal yaylaları bu dağ üzerinde bulunmaktadır. Yaylalardan yapılacak küçük yürüyüşlerle göllere ulaşmak mümkün. Bir kısmı buzul gölü olan bu hayat kaynaklarının en güzeli kuşkusuz Yeşilgöl. Ağustos sıcağında bile buz gibi sularında yüzülmesi adeta imkânsız olan gölün hemen yanı başında, metrelerce yüksekten süzülen Uçarsu Şelalesi yer alıyor. Akdağ’ın doruklarına yakın bir kaynaktan gökyüzüne doğru fışkırarak şelaleye dönüştüğü için Uçarsu bu adı alıyor.