Akbayır, Elbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akbayır
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Elbistan
Coğrafi bölge Doğu Anadolu
Nüfus (1510)
 - Toplam 1.510
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46356

Akbayır, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir beldedir ve ilçe merkezine uzaklığı 15 km dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akbayır Elbistan ilçesine bağlı en eski köylerden bir tanesidir.Akbayır til mahallesinin tarihi MÖ 5000-3000 yıllarına kadar dayanır, mahallede Kalkolitik Cağ'a ait iki büyük höyük mevcuttur. Bu höyükler köylüler tarafından büyük ölcüde tahrip edilmiştir. Höyüklerin üzerlerine su depoları, baz istasyonları, televizyon vericileri yerleştirmiştir. Höyüklerin cevresine evler yapılmış, yıllarca toprakları ev yapmak için taşınmış ve kuzey batı kısımlarında gömü arama amaclı tahribat yapılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 185 km, Malatya iline 120 km, Elbistan ilçesine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güney tarafı Nurhak dağları, kuzey tarafını Malatya kara yolu çevreler. Elbistan ovasının doğu kesmini oluşturan til ovası üzerine kurulan kasaba geniş tarım arazilerine sahiptir. Nurhak dağlarının kuzey eteklerinden çıkan Kevkirli isimli kaynak suları ile bölge hayat bulmaktadır, ancak son zamanlarda su kaynağının verimi azalmıştır. Bu arazilerin altında zengin linyit yatakları vardır. Akbayır mahallesi ve cevresinde sığırkuyruğu (yalangı) isimli bitkinin doğal yaşam alanıdır. Bu bitki şifalı bitkiler arasında olup bir çok sağlık sorununun çözümünde kullanılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede karasal iklim hakimdir. yazlar çok sıcak ve kurak,kışlar ise soguk ve karyağışlı gecer.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamakta ama son zamanlarda oluşan kuraklık ve su sıkıntısı nedeni ile köylülerin gecen yıllara oranla tarlalarındaki mahsül ve verim oranı her yıl düşmektedir. Ekononik nedenlerle, büyük şehirlere giden genç nüfus sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle, nufus sürekli azalmaktadır. Kasaba geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmen, bu arazilerde susuzluk sebebiyle yeteri kadar tarım yapılamamaktadır. Akbayır mahallesinin batı yönünde dağların eteklerinde bölgenin en ünlü üzümlerinin yetiştiği geniş üzüm bağları vardı.Son yıllarda Kevgirli Suyunun Çıkmasıyla Kuraklık Azalmıştır

Altyapı bilgileri [değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sürekli doktor ve diğer sağlık personeli bulunmaktadır, aynı zamanda sağlık ocağı lojmanları da var Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre Kasaba nüfus verileri
2011 1500
2010 1697
2009 1670
2008 1686
2007 1667
2000 2265
1990 2247

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]