Ak kanatlı kara ördek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ak kanatlı kara ördek
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Amerikan ırkı deglandi erişkin erkek
Amerikan ırkı deglandi erişkin erkek
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae
(Ördekgiller)
Alt familya: Merginae
Cins: Melanitta
Tür: M. deglandi
Binominal adı
Melanitta deglandi
(Bonaparte, 1850)
Alttürler

M. d. stejnegeri

  • M. d. deglandi
Sinonimler

* Melanitta fusca deglandi

  • Melanitta fusca stejnegeri
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Ak kanatlı kara ördek ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Ak kanatlı kara ördek ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Ak kanatlı kara ördek (Melanitta deglandi) büyük bir deniz ördeği.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakteristik olarak iri biçimli ve büyük gagalıdır. Melanitta cinsinin en büyük türüdür. Dişiler 950-1950 gram ve 48–56 cm arasında ortalama 1180 gr ve 52.3 cmdirler. Dişi soluk baş yamasıyla beraber kahverengidir. Erkekler 1360-2128 gram ve 53–60 cm arasında, ortalama 1380 gr ve 55 cmdirler. Beyaz spekulum ve beyaz göz çevresi dışında erkekler tümüyle siyahtır. Bu kuşların gagalarının dibi siyah ve büyük tokmak şeklindedir.

Kanada'dan Hudson Körfezinin batısına kadar ve Alaska'daki Amerikan ırkının Doğu Sibirya ırkıyla (birbirinden) ayrılan birkaç özelliği bulunmaktadır. Amerikalı alttürün erkeklerinin, daha kahverengi böğürler, gaga ve daha az uzun bir gaga topuzunun çoğunun koyu sarı renkliliği ile kadife ördeğe benzerdir. Asyalı formun, onun çoğunlukla turuncu-sarı gagasının dibinde çok uzun bir topuzu vardır. Dişiler, alanda aynıdır.

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı zamanlar Kadife ördek ile türdeş olduğu düşünülmüştür. Bu iki tür ve Melanitta perspicillata, Oidemia altcinsinden Amerika kara ördeği ve Bayağı kara ördekten ayrılan Melanitta altcinsine yerleştirilmiştir. Bazı yazarlar günümüzde Asya alt türü (M. d. stejnegeri) ve Amerika alt türünü (M. d. deglandi) farklı türler olarak kabul eder.

Dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ak kanatlı kara ördek Asya'nın kuzeyinden ilerisinde, Yenisey Basin'in doğusunda ve Kuzey Amerika'da ürerler. Ilıman bölgelerin güneyinden ileride, Büyük Göller'de, ABD kuzeyinin sahillerinde ve Kanada'nın güney sahillerinde ve Asya'nın Çin'e kadar güneyinde kışlamaktadır. Elverişli kıyı sularında büyük sürüler meydana getirir. Bunlar sıkıca kenetlenmiş ve bir arada uçmaya meyillidirler.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınırlandırılmış yuva denizin, göl veya nehirlerin yakınında yere, koruluğa ya da tundraya inşa edilir. 5-11 yumurta yumurtlarlar. Pembemsi yumurtalar ortalama 48.9 mm en, 68.2 mm uzunluk ve 82.4 gram ağırlığındadır. Kuluçka dönemi 25-30 gündür. Yaklaşık 21 gün sonra komşu dişiler, kuluçkadaki diğer dişilere karşı karmaşa ve civcivlerin karışmasıyla sonuçlanan agresifçe davranışlar göstermeye başlayabilirler. Dişi kuluçkasını yaptığında, bir dişi bu kargaşalardan dolayı karışan 40 kadar yavruyu bakabilir. Dişi onun yavrusuna 3 haftanın üzerinde bakar ve sonra onları terk eder ama yavru genellikle bir üç hafta daha kalır. Uçuş yeteneğini erginliğinin 63-77 günleri arasında elde ettiği düşünülür.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatlısuda, bu türün öncelikli besini kabuklular ve böcekler; tuzlusu alanlarında ise yumuşakçalar ve kabuklulardır. Amerikalı altürün favori besinleri tatlısu amfipodları (Hyalella azteca) ve Protothaca staminea, Siliqua türleri ve Mesodesma arctatus'dır.