Akım transformatörü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Akım transformatörü, yüksek akımların ölçü aletleriyle ölçülmesinin pahalı olması sebebiyle üretilmiştir. Elektrik devresine seri olarak bağlanır. Akım trafosu nun Primer sargısından geçen akımın meydana getirdiği manyetik alanı Sekonder sargının kesmesi ile sekonder sargıda döngüsel bir akım meydana gelir. Sekonder sargıya paralel bağlanan bir ölçü aleti ile primer devreden geçen akım miktarı ölçülür.

Sekonder sargı ucuna bağlanan ölçü aletinde okunacak değer primer sargı akımının Transformatör çevrim akımına olan oranıdır.

Bu tür transformatörlerin primer sargısından akım geçerken sekonder sargı ucu kesinlikle boşta bırakılmaz aksi takdirde transformatörün sekonder sargısı hasar görür. Sekonder sargısında koruma amaçlı elektrik kesicileri (sigorta vb..) kullanılmaz.

(CT) bir akım transformatörü, birincil (AC orantılı olan ikincil (AC) alternatif akım üreten elektrikli bir cihazdır. Akım transformatörleri, birlikte (VTs) gerilim transformatörleri veya potansiyel transformatörleri ile ölçme için tasarlanmış (PTs), enstrüman transformatörleri olarak bilinir.

Akım doğrudan veya devre gerilimi çok yüksek ölçmek için çok yüksek olduğunda, bir akım transformatörü primer devre akımı ile orantılı olan ikincil bir izole düşük akım sağlamak için kullanılabilir. Kaynaklı ikincil akım daha sonra elektronik ekipman ve Aletler veya işleme ölçüm için uygundur. Akım transformatörleri de birincil devre üzerinde çok az etkisi var. Genellikle, elektronik ekipmanları, birincil ve ikincil devre arasında izolasyonu önemli özelliğidir.

Akım transformatörleri elektronik ekipman kullanılır ve yaygın olarak elektrik sektöründe ölçüm ve koruyucu röleler için kullanılır.

Fonksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Akım trafo temel işlem

SF6 110 kV akım trafosu TGFM serisi, Rusya

Ölçüm cihazı 400 üç fazlı için kullanılan akım transformatörleri elektrik amper Bazı transformatörleri, akım transformatörleri dahil olmak üzere, bir hava çekirdek kullanmasına rağmen herhangi bir trafo gibi, bir akım transformatörü birincil sargı, çekirdek ve ikincil bir sargı var. Eski ikinci sürekli katı devre teorisi anlamı vardır sürekli bir gerilim ile beslenir bir süre sürekli akım ile beslenir prensip olarak, bir akım transformatörü (normal tip) gerilim transformatörü arasındaki tek fark.

Birincil alternatif akımla sonra ikincil bir alternatif akım neden olan çekirdek, değişen bir manyetik alan üretir. Birincil devre CT ekleme tarafından büyük ölçüde etkilenmez. Doğru akım transformatörleri sekonder akım geniş bir akım aralığında primer akımı ile orantılı olduğundan emin olmak için birincil ve ikincil arasındaki yakın kaplin gerekir. İkincil olarak mevcut ikincil döner sayısı bölü (varsayarak tek sıra bir birincil) birincil akım. Sağdaki resimde, 'birinci turda geçerli olur,' B' manyetik alan 'N' ikincil açar sayısıdır, ve 'Bir' bir AC ampermetre.

En temel akım trafosu primer iletken etrafında ikincil yara oluşur, ancak genellikle akım transformatörleri doğru şekilde görüldüğü gibi bakır tel çok döner yara silikon çelik yüzük bir çekirdek oluşur. Birincil akım taşıma iletken sonra halka geçirilir; CT birincil bu nedenle tek bir 'dönüş' oluşur. Birincil 'sarma' akım trafosu kalıcı bir parçası olması, çekirdek üzerinden akım taşımak için ağır bakır bir çubuk ile olabilir. Devre kabloları çekirdek bir açıklık ortasından birincil sargı devre bir tek sağlamak için çalışacak olan (aka sıfır bileşen akım transformatörleri veya ZSCT) pencere tipi akım transformatörleri de yaygındır. Doğruluk yardımcı olmak için, birincil iletken diyafram merkezi olmalıdır.

CTs geçerli oranı ile birincil ikincil için belirtilmedi. Anma sekonder akımı, normal olarak 1 veya 5 amper standart. Örneğin, 4000:5 CT sekonder sargı akımı sargı birincil 4000 amper 5 amper akım çıkışı tedarik edecek. Bu oran, aynı zamanda transformatörün bir tarafındaki empedans veya gerilim bulmak için kullanılan, diğer tarafında uygun bir değer verilebilir. 4000:5 CT, ikincil empedans ve ikincil gerilim 800VP VS = GBK'NIN = olarak bulunabilir ZS 800ZP = NZP = olarak bulunabilir. Bazı durumlarda, ikincil empedans birincil tarafı işaret edilmekte ve ZS’ = N2ZP olarak bulundu. Empedans başvuran sadece mevcut oranı ile ilk ikincil empedans değeri çarpılarak yapılır. Bir CT ikincil sargı, beş musluklar ortak oranları bir dizi sağlamak için musluklar olabilir.

Şekil ve boyutlarda son kullanıcıya göre değişir ya da dişli üreticisi geçebilirsiniz. Düşük akım transformatörleri gerilim ölçümü tek oran ya da halka tipi veya plastik kasa kalıp.

Split-core akım trafoları ya da çıkarılabilir bir bölüm ile iki parçalı bir çekirdek veya çekirdek var. Bu transformatör huzursuzluk ile bir iletken etrafında yerleştirilmesini sağlar. Split-core akım trafoları genellikle düşük akım ölçü aletleri kullanılır, çalışan ve el-sık sık taşınabilir, pil (resimde sağ alt bakınız) düzenledi.

Kullanın Pek çok dijital kelepçe metre (AC) alternatif akım ölçmek için geçerli bir trafo kullanmak. Akım transformatörleri yaygın olarak geçerli ölçüm ve güç şebekesi çalışmasını izlemek için kullanılır. Gerilim kabloları ile birlikte gelir sınıf CTs 200 amper daha büyük üç fazlı hizmeti ve tek fazlı hizmetleri ile hemen hemen her binada elektrik programı watt-saat metre sürücü.

Yüksek gerilim akım transformatörleri porselen veya topraktan onları ayırmak için polimer izolatörler üzerine monte edilir. Bazı CT yapılandırmaları otomatik olarak CT penceresi içindeki iletken merkezleri olan yüksek gerilim trafo veya devre kesici, burç etrafında kayma.

Akım transformatörleri alçak gerilim veya trafonun yüksek gerilim kabloları monte edilebilir; bazen bir otobüs bir bölüm-bar mevcut bir trafo yerine kaldırılabilir.

Sık sık, birden fazla CTs çeşitli kullanımlar için "yığın" olarak yüklenir. Örneğin, koruma cihazları ve gelir ölçümü ve koruma devreleri arasında izolasyon sağlamak için, ve sağlar akım transformatörleri cihazlar için kullanılacak (doğruluk, aşırı performans) farklı özelliklere sahip ayrı CTs kullanabilir.

(Yük) empedans, yük belirtilen en yüksek değer ya da ikincil gerilim akım trafosu sınırlarını aşan olabilir geçmemelidir. Ayrıca, bir akım transformatörü primer akım değerine üzerine çıkılmamalıdır veya çekirdek doğrusal olmayan bölge girin ve sonuçta doyurmak olabilir. Bu birincil AC sinüs dalgasını (olumlu ve olumsuz) her iki devrenin ilk yarının sonuna doğru ortaya çıkabilecek ve doğruluğundan ödün vermez.


Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Akım transformatörleri genellikle tehlikeli olarak yüksek voltaj tehlikeli olarak yüksek akım ve akımları izlemek için kullanılır, bu yüzden çok dikkatli bu gibi durumlarda CTs tasarım ve kullanımda alınmalıdır.

Geçerli bir transformatör ikincil sekonder akım etkili sonsuz empedans izolasyon ayrılmasına kadar voltaj aşağı böylece sürüş ve operatör güvenliğini tehlikeye devam etmeyi deneyecek kadar geçerli birincil ederken yük kesildiyse, olmamalıdır. Bazı akım transformatörleri için bu gerilim kilo-birkaç volt ulaşabilir ve ark bile neden olabilir. İkincil gerilim aşan da trafo doğruluğunu aşağılamak ya da yok bile olabilir. Bir kısa devre ikincil (normal tip) gerilim trafosuna enerji tamamlayıcı bir açık devre ile sekonder akım trafo enerji vericidir. İkincil çalışır, sonsuz bir gerilim üretmek için ilk durumda ikinci durumda bulunan ve ikincil çalışır sonsuz akımı üretmek için. Her iki senaryo tehlikeli ve trafo zarar verebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]