Akçapınar, Taraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçapınar
—  Köy  —
Sakarya
Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Taraklı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 287
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 264
İl plaka kodu 54
Posta kodu 54750
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Akçapınar, Sakarya ilinin Taraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi kaynaklara bakıldığında köyün de içinde bulunduğu bölgede Türklerden önce Rumların yaşadığı görülmektedir.

Osmanlı Devletinin kurucusu Osmangazi’nin 1290 yılından sonra bölgeyi fethetmesiyle yöreye Anadolu Türkü olan Yörükler yerleşmeye başlamışlardır.

Su kaynaklarının başına yerleşen Yörükler göçerliliği bırakıp yerleşik düzene geçtikleri ve tarım işleri ile uğraşmaya başladıkları için kendilerine manav denilmiştir.

Köyün ilk kuruluş yerinin Curcurhan civarı olduğu düşünülmektedir. Burada bir han olması, mezarlık ve insan iskeleti kemiklerine rastlanması ve ismi bilinmeyen fakat halk tarafından dede adı verilen bir türbenin bulunması bu düşünceyi kuvvetlendirmektedir.

Önceleri subaşlarına yerleşmiş olan insanlar, eşkıyalardan kaçarak onlara karşı güç birliği oluşturmak; ihtiyaçlarını birbirlerinden gidermek için bulundukları yerlerden ayrılarak Curcurhan civarında toplanmaya ve yerleşmeye başlamışlardır. Curcurhan civarındaki hanelere ve araziye bakılırsa bu civarda ilk oturanların Hırceller sülalesinin olduğu tahmin edilmektedir.

Berberler sülalesinin Eskiköyden oldukları, İlamcalarla Eseler sülalesinin bugünkü hanelerin olduğu yerde oturdukları ve Eskiköye bağlı oldukları, Pekmezler sülalesinin Yukarıköyden, Çolaklar ve Malaslar sülalesinin Akçapınardan, Mollalar sülalesinin Koyun pınarından, Memişler sülalesinin bu günkü bulundukları yerde oldukları, Süleymanlar sülalesinin Süleymanlardan, Kavuşlar sülalesinin İdirizden, Tomaşlar sülalesin Kaşıkçıdan, Hallalar sülalesin Kapanlıktan, Molfazlar sülalesinin Kirlikten, geldikleri, tahmin edilmektedir.

Köye, Akçapınar denilen mevkiden gelenlerin ismine izafeten Akçapınar adı verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkı yerli Türktür. Bölgedeki kişilere Manav Türkü denir.Kaşık oyunları ve Zeybek türü oyunları vardır.halkı misfirperver ve sohbetkardır.yemekleri tarhana,keşli mantı ve kesme makarna,etli bulgur pilavı,yufka,patatesli börek güzel yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 85 km, Taraklı ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, [[Karasal İklimin etki alanı içerisindedir.Yer yer Karadeniz iklimi de görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 310
2000 287
1997 262

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda sebze ve meyvecilik te yapılmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Rahmi Çolak
2004 - Hasan Eker
1999 - Mustafa Çelikpençe
1994 - Rahmi Çolak
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı köyde bulunmaktadır ama sağlık personeli olmadığından kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.