Akçapınar, Keles

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçapınar
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Keles
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=240549
 - Toplam 257
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16740
İnternet sitesi: www.akcapinar.net

Akçapınar, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Keles’e 13 km Bursa’ya 70 km, Tunçbilek’e 54 km uzaklıkta olan eski adıyla Akçaviran, Akçakilise şimdiki adıyla Akçapınar mahallesi… Mahalleye ziyarete gitmeden mahallenin tarihini incelemek için yazılı kaynaklar: Zeus Kersullos tapınağı ve yerleşim biriminin mevcut olduğunu gösterir. Keles Akçapınar mahallesinin kaynaklara göre tarihi M.Ö 500‘li yıllara dayanıyor. Bir zamanlar adıyla özdeşleşen Pınar’larıyla kehanet merkeziyle, ticaret yoluyla anılan l. Murat’ın sınırlarında at koşturduğu, Çanakkale, Trablusgarp savaşında yüzlerce askerin savaşa gidip geri dönmediği şehitler diyarı öz be öz Yörük Osmanlı mahallesi Akçapınar. Mahalleye Bayram Kabacı’nın oradan giriyoruz.Kimi zaman umutların başladığı, bazen sona erdiği, bazense köy hayırlarının yapıldığı, mahallenin dışında lakin inançsal olarak mahallenin merkezi olarak ifade edebileceğimiz bir alan. Geçmişte burada büyük bir meşe ağacı varmış. Bu ağacın etrafında dualar edilir, kurbanlar kesilir, insanlar burada birbirleriyle bayramlaşırmış. Şimdilerde ise son yedi yıldır ağustos ayında geleneksel hale getirilen köy hayırlarının yapıldığı çevre düzenlemesi için hayırseverlerin desteğinin beklendiği bir alan olarak göze çarpıyor. Tazlak Tepesi dedik mi biraz düşünmek gerek birkaç kelimeyle geçiştirmek yetmez. Tazlak Tepesi, Milattan önce Anadolu topraklarında kahinlerin buluştuğu, dinler merkezi olarak adlandırılabilir. Alman araştırmacı yazar Prof. Elmar Schwertheim her karışını didik didik araştırdığı, her santiminde buram buram arkeolojik kalıntıların var olduğu iddia edilen bir tepe. Romalılar zamanında kehanet merkezi, Osmanlılar zamanında Alperenlerin bayramlaşma yeri. Yaşayan efsanenin diğer adı! Ancak adını andığım efsane yerin altında derin bir uykuda yatıyor. Kendine uzanacak yardım elini bekliyor.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakeçili yörüklerindendir.Sorgun,Belenören,Kocakovacık,Küçükkovacık,Delice,Düvenli,Baraklı,Sarıot,Pınarcık gibi köylerle akrabadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 72 km, Keles ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 263
2000 257
1997 265

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylünün büyük bir bölümü tarımla geçimini sağlamaktadır. Hayvancılık ise ticaret için yapılmıyor.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin kanalizasyon şebekesi vardır.İçme suyu gunde 1 saat veriliyor su yetersizdir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]