Akçaalan, Akhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçaalan
—  Köy  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Akhisar
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 382
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45200
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Akçaalan, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Akçaalan Köyü, Akhisar’ın 23 km güneydoğusundadır. Yaklaşık 350 nüfusu olan, gelenek göreneklerine son derece bağlı, Oğuzlar’ın Üçok Kolu’nun Salur Boyu’nun Teke Türkmenleri’nin Karateke Aşireti’nin Karakeçili Obası’nın yürekleri sevgi, gönülleri muhabbet dolu; evleri ve elleri “Tanrı Misafiri”ne açık erler tarafından kurulan, şirin bir Anadolu köyüdür.

“Akçaalan” isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, köy halkından derlediğimiz bazı bilgiler bizlere flu da olsa bilgi vermektedir. Geçmiş dönemlerde Yayakırıldık Köyü’nden sonra, bölgenin merkezi köylerinden biri de Akçaalan Köyüdür. Âşar (vergi) memurları, bölge köylerinin vergilerini toplamak üzere geldiklerinde, bir ay süresince (Akçe Alınan Yer'de) Akçaalan Köyü’nde kalırlardı. Ayrıca, eski tarihlerde Akçaalan Köyü yakınlarında bazı değerli madenler çıkarılmaktaydı. Bu madenlerde günlük olarak çalışan işçilerin yevmiyeleri (akçeleri) bu bölgede ödenirdi. Akçelerini (ücretlerini) alan işçilerin kaldıkları mekânı ifade etmek için “Akçe Alanlar” deyimi kullanılmıştır. Bu deyim zamanla “Akçaalan” şekline dönüşmüştür.

Günümüzdeki Akçaalan Köyü’nün ilk sakinleri Gördes Kobaklar civarından göç ederek (bugün mevcut olmayan) Meşeli’ye yerleşmişlerdir. Zamanla Meşeli arazisi, ahaliye dar gelmeye başlamıştır. Meşeli halkının bir kısmı Gölmarmara Çömlekçi Köyü’ne, bir kısmı da Gördes Yeniköy’e göç etmişlerdir. Kalanların bir kısmı da Akhisar Akkocalı Köyü’ne gitmişlerdir. Geride kalanlar ise Koca Kışla denilen mevkiye yerleşmişlerdir. Burada da sivrisinekten rahatsız olan Koca Kışla halkı, bulundukları yeri terk etmek zorunda kalmışlardır. Yaklaşık olarak 1850 yıllarında Bedeller ve Topçular sülaleleri, hayvanlarını alarak bu günkü Akçaalan Köyü’ne yerleşen ilk aileler olmuştur. Daha sonra Çoban Ahmet, İsmailler ve Hacı Veli sülaleleri Koca Kışla’dan ayrılarak Akçaalan Köyü’ne yerleşmişlerdir.

Yunanlar tarafından 22 Haziran 1920 tarihinde ikinci kez işgal edilen Akhisar, büyük bir yağma ve işkenceye maruz kalmıştır. Bu yağma ve işkencelerden, Kavakalan Köyü ile Akçaalan Köyü arasında bulunan Kulfalı ve Çayırcık köyleri de nasibini almıştır. Yunan zulmü ve işkencelerinden bunalan bu köylerin sakinleri, köylerini terk ederek Akçaalan Köyü’ne yerleşmişlerdir. Böylelikle Akçaalan Köyü, günümüzdeki şeklini almıştır.

(Yeni bilgilere ulaştığımızda, paylaşımımız devam edecektir. Mustafa KUZUCUK, Bekir Pehlivanoğlu İÖO Öğretmeni.)

(21.11.2010) Kulfalı Aşireti: Osmanlı döneminde Kulfalı Aşireti Mersin ili, Mut ilçesi civarına yerleştirilmiştir. Burada Çavdardağı ve Subatan yaylalarını yazlak olarak yurt edinmişlerdir. 1869-1870 yıllarında ülkenin değişik yerlerine göç ettirilmiştir. Çukurova, Adana, Tarsus, Bekirbeyi Köyü, Manisa bu yörelerden bazılarıdır.

İSİMLERİNE ULAŞABİLDİĞİMİZ KÖY MUHTARLARI:


Hacı Abdullah (Öksüz)

İsmaillerin Mustafa (Eroğlu)

Veli Kocaman

Veli Yılmaz

Halil Ak

İsmail Tuncer

Halil Ak

Kemal Çelgin

Mehmet Kulfalı

Mehmet Emin Ay

Adem Çelik

Mehmet Emin Ay (4.Dönem)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 75 km, Akhisar ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 382
1997 375

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]