Ahron Daum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahron Daum

Ahron Daum (Bnei Brak, 6 Ocak 1951; 27 Haziran 2018) İsrailli modern Ortodoks bir haham (Rabbi), öğretmen ve yazardır. Frankfurt’ın eski başhahamıdır ve bugün Antwerpen, Belçika'da yaşamaktadır.

Kişisel yaşamı ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Daum dini Aşkenaz bir ailede doğmuş. Babası, Shmuel Daum, topluma çaba sarf eden belirgin bir Polonyalı ve Bohem (Çek Cumhuriyeti) ailenin soyundan. Babası öğretmen, pedagog ve yazarmış. Annesi, Rıvka Gina Daum, Sopron Macaristan'dan gelen zengin bir ticari ailenin evladıymış. Kendisinden küçük üç kardeşi var. Kendisinin yoğun dini eğitimi on üç yaşındayken, ünlü Litvanya Hasidik “Ruzhin” Jesjiva okulunda, başlamıştı. On dört yaşındayken İngiltere'ye gidip oradaki Jesjiva Ha-Rama okulunda eğitimine devam edip ve sonra İsviçre şehri Montreux'da, ünlü siyonist Jesjiva Etz Chaim okulunda eğitimini tamamlamış. 1975'te İsviçre'de Baklorya Lisansını aldıktan sonra İngiltere'de Londra Üniversitesi'nde Yahudi Kolejini bitirip ve bilimsel Yahudi çalışmalarından ödül ile lisansını almıştır.[1] 1978 den itibaren, Rabbi (Haham) Isaac Elchanan Teological Seminary (RIETS ‘ 82) Yesjiva New York Universitesinde yüksek lisans programını (master) ödül ile tamamlamış.[2] Haham olarak kutsaması Profesor Rabbi (Haham) Joseph Soloveitchik tarafından şahsen imzalanmış ve iletilmiştir. Dayan (Dini Hakim) unvanını red edip avrupa’ ya geri dönüp ve bayan Francine Frenkel ile evlenmiş. Evliliklerinden üç kız çocuğu doğmuş. Kendisi İbranice, İngilizce, Almanca, Hollandaca, Fransızca, Aramice, Aşkenaz dili (Yiddiş) ve Latince (pasif) biliyor.

Haham (Rabbi) olarak kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1982'de hahamlık kariyeri İsviçre'de Biel şehrinde iki dilde (Fransızca ve Almanca) Yahudi cemaatinde başladı.[3] Bu görevinden 1986 da, Luzern Hristiyan Yahudi Enstitüsü İsviçre Kahiya Fakültesine bağlı olan, doktora araştırmacısı olmak için ayrıldı. 1987'de Frankfurt da, o zamanda Almanya'nın en büyük ve prestijli Yahudi cemaatinde, başhahamlık görevini kabul etti.[4][5] Onun görevi sırasında Rusya'dan büyük Rus-Yahudi göç akını gerçekleşti. Bu zor ekonomik koşullarda olan insanlara ilk yardım veren ve bu büyük insan akınını mevcut Yahudi cemaati içinde entegrasyona ulaştırmak için çaba sarf etti. Ve bu hizmeti böylece 90'lı yılların başında politikasının en önceliği haline geldi. O zamanda Sovyetler'de belirgin bir Yahudi kimliği için az yer vardı. Ve bu çoğu zaman bazı insanların Yahudi statüsüyle ilgili kuşkuya neden oldu ve aynı zamanda Yahudi yaşama karşı ilgisizliğe sebep oldu. Bu oldukça zor dosyaların, bu konudaki ilk temel görevi yeni gelenlerin Yahudi statüsü kanıtı oldu. İkincisi Yahudi cemaatinin kültürel ve dini programının yeni üyelerde hitap eden etkinliklere yayılmasının arkasındaki itici güç oldu. Yahudi kültürü günleri gibi etkinlikler, Yahudi müzik konserleri, Yahudi mirasına sahip olan yerlerin ziyareti ve Yahudi dininin temel dersleri önem aldı.

Frankfurt'ta görevi esnasında haham Daum aynı zamanda Frankfurt'un dini mahkemesinin (Beet Dien) başkanlığını yaptı. Başkanlık görevinde aktif olarak Giyur (Yahudiliğe geçiş), Kaşrut, Tora kanunları (Halaha) ve dini boşanma (Gitin) gibi konularla meşguldü.

Haham Daum'ın Yahudiliğe geçiş tecrübeleri başkanlık perspektifinden ve aynı zamanda geçiş yapana öğretmenlik ve akıl hocası olarak tecrübe edinmiş. Haham Daum Halaha kanunlarına göre Yahudiliğe geçiş yapmak isteyenlerin hazırlıkları konusunda 15 yıllık tecrübesi var. 1993'te ailevi nedenlerden dolayı başhahamlık görevini terk edip ve ailesinin yoğun kaldığı yere, Anwerpen Belçikaya, taşınmış. Orada Yahudiliğin temellerini okullarda öğretmeye başlamış.

1995'te Wilrijk Belçika'da Kıyaslamalı Dini Bilimler Fakültesinde doçent olarak, Yahudi hukuku hocası olarak, görev kabul etti.[6] Verdiği Halaha kanun dersleri için şükran olarak kendisine Yahudi hukuku profesörlük unvanı verildi. 2001'den beri hanımıyla birlikte tövbe eden kişiler (Ba al Tesoewa) için ve Yahudiliğe geçiş yapanlara el uzatma projeleri yarattılar. Günümüzde bu çalışmaları temel görevi haline geldi. Hollanda'da ve İsrail'de yer alan Şalom Merkezi'yle birlikte çalışıp Yahudi bilimleri hakkında çalışmalar organize ediyor.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Haham Daum Yahudi çalışmaları ve Yahudi temel dersleri hakkında farklı konularla ilgili yazdı. İsviçre'de yaşarken, Yahudi İsviçre ve Alman haftalık dergisi “Jüdische Rundschau” için, devamlı Halaha kanunlarına değinen haberler yazdı.[7] Frankfurt'ta başhahamlık görevi esnasında iki Yahudi İsviçre ve Alman aylık dergileri “Die Jüdische Allgemeine” ve “Die Gemeinde” için haberler yazmış. 2010'dan beri Belçika'da en yaygın aylık dergi “Joods Actueel” için köşe yazıları yazıyor. Bu köşe yazıları Yahudiliğin tüm spektrumu hakkında, örneğin Yahudiliğin Aydınlanma Çağı'ndan beri tarihi dizisi. Haham Daum iki kitap yazmış. İlk kitabı “Halaha aktuel”[8][9][10][11] iki bölümlüdür ve Almanca yazılıdır. Bu kitabi, aktüel olan ve Halaha literatüründe, Halaha konularını ve sorunlarını ele alır. Bu kitap aynı zamanda Halaha hakkında hahamlık açıklamalarına değinir. Bu kitapta aynı zamanda Shoa (Holokost) sonrası dönemini açıklar. Önem taşıyan Halaha yetkililerinden çalışmaları için resmi onay almıştır. Kitabının bazı konuları klasik hahamlık İbranicede yazılmış ve bu yazılar sonra ayrıca “Lyunim b’Halacha” adı altında yayınlanmıştır. İkinci kitabı “Die Jüdische Feiertage in Sicht der Tradition” (Yahudi Dini Bayramların gelenekleri görüşü). Bu kitap iki bölümlü Halaha haberleri, telaffuz, litürjik açıklamaları, homiletik düşünceler ve folklorik komik hikâyeler koleksiyonudur. Bu hikâyeler Yahudi dini bayramlarıyla ve dini istirahat günü Şabat'la bağlantılıdır.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Halacha aktuell, Jüdische Religionsgestze und Bräuche im modernen Alltag (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt am Main, 1992, 2 Vol., p. 387 – p. 773)
 • Iyunim b’Halacha (Haag und Herchen Verlag, Frankfurt am Main, 1992, p. 93)
 • Die Feiertage Israels, Die jüdischen Feiertage in er Sicht der Tradition (Herchen Verlag, Frankfurt am Main, vol. I, 1993, p. 556, vol. II, 1994, p. 557)
 • "Das aschkenasische Rabbinat : Studien über Glaube und Schicksal" (Julius Carlebach)/Die Rolle des Rabbiners in Deutschland heute (Ahron Daum)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Levine, Frank (1977)". Rabbi Daum resmi internet sitesi. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 2. ^ "Charlop, Rabbi Zevulun (1982)". Rabbi Daum resmi internet sitesi. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 3. ^ "Gefter, J. (1985)". Rabbi Daum resmi internet sitesi. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 4. ^ "Sjazak, S. (1993)". Rabbi Daum resmi internet sitesi. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 5. ^ "Schmidt, Martin (1992)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 6. ^ "Vonck Ph.D., Prof. J.G. (1996)". Rabbi Daum resmi internet sitesi. 30 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 7. ^ "Bollag, Peter (1991)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 8. ^ "Jakobovits, Chief Rabbi (1991)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 9. ^ "Diamant, Adolf (1992)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 10. ^ "Ahren, Yizhak (1993)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 
 11. ^ "Avraham Cahana Shapiro, Chief Rabbi of Israel (1991)" (PDF). Rabbi Daum resmi internet sitesi. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]