Ahmet Sadık Ziver Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ahmet Sadık Ziver Paşa, Ziver Efendi (1793, İstanbul – 1862, Medine), Osmanlı devlet adamı, şair.

Binalara ve olaylara tarih düşürmesiyle ünlü olan Ahmed Sadık Ziver Paşa, Sultan Mahmut ve Sultan Abdülmecid Han saltanatlık dönemlerinde yaptırılan idari ve hayır kurumlarının kitabelerinin büyük bölümünü kaleme alan kişidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1793’te İstanbul’da Merkezefendi Dergahı karşısındaki evde dünyaya geldi[1]. Asıl adı Ahmet Sadık idi. Babası, Defterhane kâtiplerinden Mehmet Sadık Münif Efendi'dir. Galata Mevlevihanesi şeyhi ve divan şiirinin en ünlü temsilcilerinden birisi olan Şeyh Galip Dede’nin süt çocuğu idi. Henüz 10 yaşında iken babasını kaybetmesi üzerine Şeyh Galip tarafından evlat edinildi.

Öğrenimini tamamladıktan sonra defterhane ve darphane kalemlerinde bir süre kâtip yardımcısı olarak çalıştı. 1814’te kâtiplik görevine getirildi. Hizmetinde bulunduğu Halet Efendi’nin 1823’te Konya’ya sürülmesi üzerine onunla birlikte Konya’ya gitti. Halet Efendi’nin idamı üzerine Balıkesir’e gönderildi[2].

Affedilerek İstanbul’a döndükten sonra Gümrük Nezareti’nde ve ardından Aydın Vergi Memurluğu’nda çalıştı. 1825’te Rumeli Seraskeri Ağa Hüseyin Paşa’nın katibi oldu. Memuriyet hayatına çeşitli değişik görevlerle devam edip mesleğinde yükseldi. Oğlu Yusuf Bahaddin tarafından hazırlanan geniş biyografisinde, dört padişah zamanında 27 çeşit memurluk görevinde bulunduğu belirtilir[3] 1849-1851’de Mekteb-i Tıbbiye nazırı oldu. Ayrıca iki defa Hazine-i Hassa, iki defa Evkaf Nazırı oldu. Encümen-i Daniş üyeleri arasında yer aldı[4].

Son görevi “Harem Nebevi Şeyhliği” nedeniyle 1860'ta gittiği Medine’de mesane tıkanıklığı sebebiyle 1862’de hayatını kaybetti. Medine’deki Cennet’ül Baki Mezarlığı’nda Osman bin Affan türbesi yakınında defnedildi[3] .

Sultan Mahmut ve Sultan Abdülmecid Han saltanatlık döneminde yaptırılan idari ve hayır kurumlarının kitabelerinin büyük bölümü Ziver Efendi’ye aittir. Washington Anıtı’nda ABD ve Osmanlı devletlerinin dostluğunun simgesi olarak 1854 yılında yerleştirilmiş Osmanlıca kitabe üzerinde de Ziver Efendi’nin bir beyiti yer alır[5] . Yazı ve şiirleri oğlu tarafından “Âsârı Ziver Paşa” adı altında toplandı. Ayrıca 1859 yılında görülen kuyruklu yıldıza dair bir risalesi de vardır[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]