Ahmet Gülabi Dere

Vikipedi, özgür ansiklopedi

1971 yılında, Varto'nun Kers köyünde doğmuştur.Öğreniminin bir kısmını köyde Türkçe bir kısmını da Isviçre'de Fransızca yapan Ahmet Gülabi DERE, Uluslararası Hukuk ve gazetecilik alanında da özel eğitim görmüştür. 1987 yılında Avrupa'ya çıktıktan beri burada siyasi mülteci olarak yaşamaktadır.

1993 yılından beri Avrupa'daki Kürt kurumlarında aktif olarak çalışan DERE, bu süre zarfında Fransa, Rusya ve Balkan ülkelerinde de Kürt Diplomasisinin temsilcilğini yapmıştır. 2003-2009 yılları arasında Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)üyeliğini yapmış, KNK'nin Dışilişki Sorumluluğunu üstlenerek, Avrupa Birliği kurumları ve Avrupa Konseyi nezdinde lobi çalışmalarında bulunmuştur. Avrupa Birliği kurumlarında geniş bir çevreye sahip olup aynı zamanda Avrupa Parlamentosunda da uzun bir süre KNK'nin resmî temsilcisi sıfatını da taşımıştır.

2009 yılının sonunda KNK üyeliğinden istifa etmiş, o tarihten beri serbest gazeteci ve yazar olarak çalışmaktadır. 2009 yılında Türkçe kitabı, 2010 yılında da Fransızca kitabı yayınlanmıştır.

Mevcüt durumda Le Monde Diplomatique Kürtçe yayını için çalışmakta, Haftalık yayınlanan Rudaw gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Aktüel Bakış, Amida Kurd, Bruxelles Kürt Enstitüsü, Kürdistan News Net, PEN a Kurd, Hakkâri Haber, Diyarbakır Haber vbg sitelerde de kürtçe, Fransızca ve türkçe yazıları yayınlanmaktadır.

Siyaset ve Diplomasi çalışmalarının yanında 1995 yılından bu yana gazeteci ve yazarlık da yapmaktadır. Gezeteci ve yazarlığı Ahmet DERE adıyla icra etmektedir. 1995 yılında Rusya'da çıkan Axîna Welat gazetesinin kurucusu ve iki yıl boyunca da başyazarlığını yapan Ahmet DERE, uzun bir süre de, Diyarbakir’da çıkan Azadiya Welat ve Avrupa’da çıkan Yeni Özgür Politika gazetelerinde kürtçe köşe yazarlığını yapmıştır.

Yazdığı ilk kürtçe kitabı olan "Yekîtiya Ewropayê û Rastiya Kurd" 2008 Eylül ayında, Mezopotamya Yayınlarından, ikinci kitap çalışması ise "Inkar Edilemeyen Halk, Kürtler" ismiyle Yunanca dilinde, 2009 Nisan ayında Gordios yayınevinden çıkmıştır. Üçüncü kitabı "21. Yüzyılda Kürtler" Türkçe olup Gordios yayınları tarafından çıkmıştır. Dördüncü kitabı ise "Les Kurdes, La Turquie et les Forces Internationales" Fransızca olarak kaleme almış, 2010 yılı Mayıs ayında HAN yayınlarından çıkmıştır.

16 yaşından sonra Avrupa'da yaşayan Ahmet Gülabi DERE, o zamandan beri Türkiye'ye hiç gitmemiştir.

2009 yılında KNK'den ayrıldıktan sonra, kısmen siyasetten uzak, daha çok entelektüel çalışmalarla uğraşmaktadır.

Kürt Demokratik Mücadelesini konu alan kürtçe bir Roman üzerinde çalışmaktadır.

Dördüncü kitabı olan "Les Kurdes, la Turquie et les Forces Internationales" ispanyolcaya çevirilmektedir.

Eyül 2013'te ilk Romanı 'Evîna Azadiyê, Berg 1' HAN Yayınevinden çıkmıştır.

2009 yılından beri Kürt ve Uluslararası PEN üyesidir. Sınırsız Gazeteciler Örgütü üyesidir. Strasbourg Basın Klubu üyesidir Birçok Uluslararası Kurumlarda Gazetecilik statüsüne sahiptir.

Ahmet DERE'nin yayınlanan bazı makaleleri ve kitaplarıyla ilgili bilgileri Faraşin Blog News'te alınabilir: http://farasintr.blogspot.com