Ahmet Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.24, 10 Ocak 2017 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ahmet Bulut, eski profesyonel kaleci ve futbolcu menajeri. Arda Turan ve başka bazı Türk futbolcularının menajerliğini yapmaktadır.

Profesyonel Futbol Kariyeri

Adana doğumlu Ahmet Bulut, kaleciliğe üç yaşında gittiği Almanya'da başlamıştır. 11 yaşında Villingen takımının kendi yaş grubu adına kalesini korumuş, 17 yaşına kadar düzenli olarak burada bulunduktan sonra başarılı performansı sayesinde dönemin İsviçre 2. Lig takımlarından Brüttisellen takımına transfer olmuştur. Burada bulunduğu süre boyunca Türkiye'deki üst düzey takımların dikkatini çekip, 1992 yılında Fenerbahçe ile deneme antrenmanlarına çıkmış, 1993 yılında Galatasaray'a imza atmıştır. Galatasaray'da geçirdiği iki sezonda Hayrettin Demirbaş'ın yedeği olarak bulunan Ahmet Bulut, forma giymek adına anlaşmasını fesh ederek Zeytinburnu ile anlaşmış ve takımın 1. Lig'e yükselmesinde önemli katkı sağlamıştır. Zeytinburnu'daki başarılı döneminin ardından İsviçre'ye dönen Ahmet Bulut, kadrosunu dönemin popüler futbolcularından kuran Ağrıspor'a transfer olmuştur. 2001 yılına kadar burada düzenli olarak forma giydikten sonra, 31 yaşında kalecilik kariyerini bitirmiştir.

Menajerlik Çalışmaları

Profesyonel kalecilik dışında yürüttüğü başarılı çalışmaları Zeytinburnu kulübünde halihazırda kalecilik kariyeri devam ederken başlamıştır. Kadrosunda bulunduğu takımı tarihinde ilk kez kendisinin organize ettiği yurt dışı kampına götürmüş, aralarında Stuttgart gibi büyük kulüplerin de olduğu hazırlık maçları düzenleyerek kulübün gelirine katkıda bulunmuştur. Kulübünün transferlerine başta Mamadou Diallo olmak üzere yardımcı olmuş ve kendi sözleşmelerini hazırlayarak menajerlik yolundaki adımlarını atmıştır. Kalecilik kariyerine son verdikten sonra aynı zamanda Galatasaray'dan takım arkadaşları olan Okan Buruk ve Emre Belözoğlu'nun menajerlik tekliflerini kabul edip, resmi olarak bu mesleği yapmaya başlamıştır. Çalıştığı iki futbolcunun İnter'e transferinden sonra Fatih Terim'i Mallorca'ya göndermiş ve başarılarla dolu kalecilik sonrası kariyeri böylece başlamıştır. Kısa zaman içinde Alpay Özalan, Hakan Ünsal, Ahmet Dursun, Rüştü Reçber gibi onlarca üst düzey futbolculuğunun menajerliğini yapmaya başlayan Ahmet Bulut; Jorge Mendes ve Fali Ramadani gibi dünyanın en başarılı menajerlerinden biri olarak kabul görmektedir. Menajerliğe tek başına başlayan Ahmet Bulut mesleğine kurduğu büyük ekiple devam etmekte, Türkiye'den ve dünyanın birçok noktasından yaklaşık 60 futbolcuya hizmet vermektedir. Sektörde kulüplerin değil, futbolcularının haklarını savunmasıyla ismini duyuran Bulut, attırdığı imzalarla ismini uzun zaman önce duyurmuş olsa da Galatasaray altyapısından beri çalıştığı Arda Turan'la zirveye ulaşmıştır.

Kaynaklar

Notlar