İçeriğe atla

Ahmet Berat Çonkar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ahmet Berat Çonkar, (d. 13 Ağustos 1976, Ankara) Türk siyasetçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı.[1]

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Miami Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı yaptı. Aynı üniversiteden Uluslararası İşletme Yönetimi sertifikası aldı. Oxford Üniversitesi Türk Diplomat Eğitim Programını ve Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlık Temel Eğitim Programlarını bitirdi.

Mesleki Kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

American Express firmasının Miami'de bulunan Latin Amerika ve Karayipler Genel Merkezinde uzman ve Karayip Adaları Bölgesinden sorumlu Uluslararası Satış ve Yeni İş Geliştirme Müdürü olarak çalıştı.

Diplomasi Kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yıl süreyle Ekonomi ve Dış Politika alanında Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı. Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'ni bitirdi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in Dışişleri Danışmanı oldu.

Siyasi Kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

TBMM 24., 25., 26. ve 27. dönem İstanbul milletvekili oldu. 24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi, 2014-2015 yıllarında TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olarak görev aldı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı oldu. NATOPA Türk Grubu Başkanı oldu. 22 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilen Çonkar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

  1. ^ "Ahmet Berat Çonkar". 16 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2023.