Ahmet Şükrü Esen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 • Kastamonu Demokrat Partisi milletvekili(1957-1960)
 • Mesleği : Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Operatör Doktor
 • 1951-1957: Kastamonu Devlet Hastanesi'nde Kulak Burun Boğaz Kliniğini kurdu
 • 1963-1967: Krefeld Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Şef Yardımcısı
 • 1967-1982: Nunume Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Şefi
 • Doğum Tarihi : 8 Nisan 1918
 • Babası : 1877 Kastamonu Osmanlı Meclis-i Mebusan milletvekili Salim Efendi torunu Reşit Bey
 • Annesi : Kastamonu Mütesellimi torunu Şâdıbey'li Saide Hanım
 • İkiz kardeşi : Avukat Sabri Esen
 • Eşi : Eğriboz müdafisi Ömer Paşa torun çocuğu Zekiye Hanım

Kastamonu'da 18. yüzyılda Münire Medresesi'ni inşa ettiren Reisülküttap Hacı Mustafa Efendi soyundan gelen 1917 doğumlu Ahmet. Şükrü Esen'in annesi Kastamonu mütesellimi torunu Saide Hanım, babası Osmanlı'da 1877 Meclis-i Mebusan milletvekili Salim Efendi'nin torunu Reşit Beydir. Eşi Zekiye Esen ellili yıllarda iki dönem Kastamonu Belediye başkanlığı yapan Muzafferettin bey ile Selanik kökenli Eğriboz müdafisi Ömer Paşa'nın torunu Mükerrem hanımın kızıdır.

Şükrü Esen 1938 yılında Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi'nden mezun oldu. 1938-1944 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi'nde Atatürk'ün davet ettiği dünyaca ünlü hocalardan tıp eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde asistanlık yaptı. Uzmanlığını aldıktan sonra İsviçre'de Basel Üniversitesi ve Almanya'da Frankfurt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniklerinde çalıştı. 1951'de Kastamonu Devlet Hastanesi'nde Kulak Burun Boğaz Kliniğini kurdu ve 1957'ye değin Kastamonululara klinik şefi olarak hizmet verdi. 1957'de Demokrat Parti'den Kastamonu milletvekili seçildi. 1960'ta yapılan ihtilal akabinde öteki milletvekilleriyle 15 ay Yassıada'da gözetim altında tutuldu. İlk tahliye edilen milletvekilleri arasında bulunan Şükrü Esen tahliyesini şöyle anlatmaktadır: "Kararlar okundu, bizler tahliye edilmişiz, utandım, hiç birimizin bir kabahati yoktu, hapisleri devam eden ve daha sonra asılan Başbakanımız Adnan Menderes, Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu da çok iyi tanıyordum, hepsi de vatanperver ve değerli insanlardı. Çok üzüldüm. Sonra eşyalarımızı toplamaya koğuşa gittik, adada kalacak öteki arkadaşlarımın yüzüne bakamıyordum." Şükrü Esen tahliyesi akabinde Prof. Schwartz'ın asistanı olarak görev yapmış ve Türkiye'de ilk zekaca özürlüler derneğini kurmuş olan kız kardeşi Dr. Münire Akdeniz'in davetiyle Almanya'ya gitti. Orada Krefeld Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği şefi olarak görev yaptı. 1967'de yurduna dönen Şükrü Esen Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde Kulak Burun Boğaz Klinik şefi olarak göreve getirildi. 10 yataklı bu kliniği 50 yataklı bir kliniğe dönüştürdü. Yurtdışından dünyaca ünlü arkadaşları öğretim üyelerini getirerek yetiştirdiği asistanlarına yeni ameliyatları öğretti. Ve bütün bu süre içinde Kastamonulu hemşerilerine, yazları tatilde Kastamonu'ya köyüne geldiğinde de hizmet vermeye devam etti.

1980 ihtilal hükümeti tarafından Numune Hastanesi Başhekimliğine atanan hekim ile anlaşamadığı için işten el çektirildi. Bakanlık kendisini daha sonra iade-i itibar olarak yeniden eski görevine getirdi. 1982'de emekliye ayrıldı ve sağlığı izin verdiği sürece gerek İstanbul'da gerekse Kastamonu'da köyünde hastalara bakmaya devam etti.

Şükrü Esen ve eşi Zekiye Esen Kastamonu'ya hayır işleri yapmışlardır ve yapmaktadırlar. 1998 yılında müzeye aileden kalan değerli giysi ve eşyaları hibe ettiler ve eşyaların bulunduğu odayı tefriş ettiler (Bu eşyalar Sayın Vali Mustafa Kara tarafından şu anda daha iyi korundukları Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi, 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi'ne taşınmıştır). Ilıca Köyü'nün şadırvanını yaptırdılar. 2001'de Orman Fakültesi'ne ağaç yetiştirilmek üzere 23 dönümlük bir tarla bağışladılar. Bir kısım araziyi de Salim Efendi'nin 1900'de bir cami yaptırdığı Kırcalar Köyü Camisine ve Sağlık ocağı yapılmak üzere köye terk ettiler. Damadı yüksek mühendis Aytaç Eruz birikimleriyle, Sayın Kastamonu valisi Mustafa Kara’nın da desteğiyle 2009 yılında 32 derslikli Aytaç Eruz Lisesi'ni yaptırdı.

1957'de DP'sinin en genç milletvekili olan Şükrü Esen yaşayan son DP milletvekillerindendir. Ahmet Şükrü ve eşi Zekiye Esen’in iki çocukları bulunmaktadır, kızı öğretim üyesi, oğlu işletme mezunudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Baraz, Mehmed Rebii Hatemi. Teşrifat meraklısı Beyzâde Takımının Oturduğu Bir Kibar Semt Beylerbeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri No. 16, Cilt II,s. 383-385, 1994
 • Eruz, Sakine. 1999 - 2003 tarihleri arasında Dr. Şükrü Esen, eşi Zekiye Esen, 2001'de trafik kazasında vefat eden yeğeni Saide Esen, 2004'te vefat eden eski DP İstanbul milletvekili Enver Kaya ve Dr. Şükrü Esen'in asistanlarıyla yapılan röportajlar
 • Eruz, Sakine. "Tarihin İçinden Opr. Dr. Salim Esen", içinde: Opr. Dr. Salim Esen Anısına, yayına haz. : Vedia Esen, Halit Esen, Ankara, 4. Bölüm, s. 111 – 142, 2003
 • Eruz, Sakine. "Kastamonulu Olmayı Ayrıcalık Sayan Bir Sülâlenin 17. Yüzyıldan Günümüze Öyküsü. içinde : II. Kastamonu İl Kültür Sempozyumu, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Kastamonu Valiliği 17. – 19. Eylül 2004, s. 915 - 950
 • Keleş-Belen, Nezahat. Türkiye'ye Damgasını Vuran Bir Dönem, Bir Olay. Bir Yaşam Dr. Baha Akşit, Demokrat Parti Dönemi, Yassıada Mahkemeleri ve Yassıada Sonrası, İzmir: Turgut Yayıncılık (1995)
 • Süreyya, Mehmed. Sicill-i Osmani. Yay. Haz. Akbayar, Nuri, Eski yazıdan aktaran : Seyit Ali, 6 cilt, Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 1. cilt: 329, 2. Cilt : 435, 4. Cilt : 1178/-1179, (1996)
 • Us, Hakkı Tarık, I. Meşrutiyet Meclisi Zabıtları, İstanbul 1939 (1944)