Ahmed Messali Hac

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Messali hadj ahmed 001.JPG

Ahmed Bin Messali Hac (Arapça: أحمد بن مصالي الحاج, d. 1898, Tilimsen, Cezayir-ö. 3 Haziran 1974, Paris), Cezayirli devrimci ve milliyetçi önder.

I. Dünya Savaşı'na katıldı ve savaşın sonunda Fransa'da kaldı. İlk kez 1927'de, Paris'teki Cezayirli işçilerin oluşturduğu bir birliğin önderi olarak dikkati çekti. Yaşamının önemli bir bölümünde bağımsızlık yanlısı örgütlerin oluşturulması için çalıştı. Fransa'da ve Cezayir'de ajitasyonda bulundu, tutuklandı ve yeraltı etkinliklerine katıldı. Fransa’da Cezayir’li işçiler tarafından kurulan Etoile Nord Africaine (Kuzey Afrika Yıldızı), Messali Hac önderliğinde gelişmiştir.[1] Ancak, Fransız sömürge yönetimine karşı ayaklanma çağrısında bulunması nedeniyle 1929'da dağıtıldı.

1930'ların ortalarında Kuzey Afrika Yıldızı'nın devamı olan Cezayir Halk Partisi'ni (PPA) kurdu. Bu parti de kapatıldı, ama 1946'da Demokratik Özgürlüklerin Zafer Hareketi (MTLD) adıyla yeniden kuruldu. Ancak Messali'nin etkinliği önemli ölçüde azaldı. 1954'te, MTLD iki fraksiyona bölündü; Messali Hac’ın önderliğinden ve barışçı, demokratik yöntemlerinden hoşnut olmayan bir grup genç, sonradan adı Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne (FLN-Front de Libération Nationale) dönüşecek olan Devrimci Birlik ve Hareket Komitesi'ni oluşturdu, Messali Hac'ın yönetiminde kalan fraksiyon Cezayir Ulusal Hareketi (MNA) adını aldı.[2] 1954'te Cezayir Ulusal Hareketi'ni (MNA) kurduysa da bu örgüt, rakip parti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) karşısında tutunamadı. Evinde gözetim altında tutulan Messali Hac, tam özgürlüğüne ancak 1962'de kavuştu. Messali siyasal bakımdan yalnız kaldı ve son yıllarını Paris'te geçirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]