Ahmed Cibril

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ahmed Cibril (1938 - 7 Temmuz 2021; Arapça: أحمد جبريل), radikal solcu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık (FHKC-GK) örgütünün kurucusu ve lideri.

FHKC-GK, İsrail’e karşı birçok saldırı düzenlemiştir. Örgüt, Lübnan İç Savaşı sırasında rehin aldığı İsrail askerleriyle anımsanmaktadır. Ahmed Cibril’in oğlu, aynı zamanda FHKC-GK’nin askeri kanat lideri Cihat Ahmed Cibril 20 Mayıs 2002 tarihinde aracına konan bombanın patlaması sonucu Beyrut’ta ölmüştür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmed Cibril 1928 yılında Yafa’da doğar. Ailesi Filistin’i terk ederek Suriye’de yaşar. Suriye ordusunda subay olarak bulunur. 1959 yılında Filistin Kurtuluş Cephesini kurar. 1967 yılında Arap Ulusal Hareketi lideri, George Habaş’a katılır ve birlikte Filistin Halk Kurtuluş Cephesini oluştururlar. Bu hareket Marksizmi benimseyerek, Yaser Arafat’ın lideri olduğu El Fetih'in temsil ettiği ulusalcılığa muhalefet eder.

FHKC ile ayrılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye yanlısı Cibril, Suriye hükûmetine karşıt tutumu sebebiyle George Habaş ile anlaşmazlığa düşer ve FHKC’den ayrılarak FHKC-GK kurar. Her iki örgüt temelde aynı ideolojiyi savunmaktadır. Cibril’e göre Filistinliler yıpratıcı savaşla savaşı kazanacaklardır. Habaş ve diğer Filistinli gruplarla birlikte davranarak, İsrail devleti ile müzakerelerin başlamasına muhalefet eder. FHKC-GK, 1987 yılında deltakanatlarla bir intihar eylemi düzenler. Bu eylemde Küçük motorlu, alüminyumdan ve bezden yapılmış deltakanatları kullanmışlardır. Saldırılarını Güney Lübnan’dan başlatmışlar ve kendilerini İsrail sınırının 45 km arkasında bulmuşlardır. İntihar eylemcilerinin ilk grubu bir Filistinli bir Lübnanlı bir Iraklı ve bir Suriyeliden oluşmaktaydı.

İslamcı gruplarla ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Cibril, Hizbullah ve İslami Cihad gibi İran’nden yardım almıştı. 2001 yılında İsrail, ağır silahlarla dolu bir Filistin gemisi ele geçirmiş ve bundan Cibril’i sorumlu tutmuştu. 1990’lı yıllarda Hamas’ın bir güç olarak tırmanışı ile birlikte, Cibril ve hareketi, İsrail’in gözünde artık ciddi bir tehdit olarak görülmemektedir. 28 Mayıs 2006’da Katyuşa saldrıları sonrası, İsrail, FHKC- GK’nin, Güneydoğu Lübnan’daki Sultan Yakup ve Beyrut yakınlarındaki Naameh kamplarını bombalamıştır. 12 Temmuz 2006’da ise Naameh kampı, Hizbullah’ın iki İsrail askerini kaçırması sonrası, İsrail’in yeni misillemesiyle karşılaştı.