Ahmed Cemal Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hatipzâde Ahmet Cemal Bey
Meclis-i Mebûsan
I.(3) ve II.(4) dönem mebusu
Seçim bölgesi 1908Kütahya
1912Kütahya
Kişisel bilgiler
Doğum 1871
Kütahya, Osmanlı Devleti
Ölüm 1928
Kütahya, Türkiye

Ahmet Cemal Bey (1871, Kütahya - 1928, Kütahya) Osmanlı ve Türkiye yıllarında görev yapmış devlet adamı.

1871 yılında Kütahya'da doğdu. Halk arasında "Hapcızâde" denilen "Hatipzâde" ailesindendir. Babası Hacı Hasan Fevzi Efendi mülkiye kaymakamlıklarında bulunmuştur.[1] Cemal Bey tahsilinden sonra Temmuz 1897 senesinde Mülkiye Mektebi'nden mezun olarak İzmir'de Kâmil Paşa'nın valiliği zamanında maiyet memurluğunda ve İzmir Îdâdîsi tarih öğretmenliğinde bulundu.

Ahmet Cemal Bey Divriği, Hamidiye, Ahtapolu gibi kazalarda kaymakamlık yaptıktan sonra Aynoroz kaymakamı iken 1908 seçimlerinde Kütahya'dan meb'us seçildi. 1912 seçimlerinde tekrar seçilmiştir. Sonra Yusuf İzzeddin Efendi'nin teşrifat müdürlüğüne tayin olundu. Bilecik ve Isparta mutasarrıflıklarında hizmet edip 1917'de Edirne vali vekâletinde bulundu. 1918'de Kastamonu valiliğine gönderildi ve oradan da Sivas'a naklolundu. Daha sonra Edirne ve Trabzon valiliği yaptı.

Cemal Bey'in son hizmeti Trabzon valiliği oldu. 1924 senesinde Trabzon'dan ayrıldıktan sonra emekli olmuş, son zamanlarında kendisini evham kaplayarak sağlığı bozulmuştur. Hiç evladı olmayan Cemal Bey, 1928 senesinde memleketi Kütahya'da ölmüştür. Kabri Musalla Mezarlığı'nda ailesi yanındadır.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu valiliğindeyken Bolu'dan başlayarak Safranbolu'ya kadar sirayet eden Millî Mücadele'yi aksatma maksadıyla gelişen isyanlar Camal Bey'in gayretleri sayesinde başarısız olmuştur. Cemal Bey, cesur, azim sahibi ve gözü pek devlet ricalinden idi. Son demlerinde mevcut kitaplarını Kütahya'daki Vahid Paşa Kütüphanesi'ne hediye etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hacı Hasan Fevzi Efendi, Bigadiç kaymakamlığından emekli olarak vefat etmiştir, Kütahya Şehri, s, 227
  2. ^ Uzunçarşılı, İsmail H. Kütahya Şehri, İstanbul Devlet Matbaası, 1932, s, 227, 228