Agents of S.H.I.E.L.D. (2. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agents of S.H.I.E.L.D.
2. sezon
Tanıtım afişi ve DVD kapağı
Başrol
ÜlkeABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalABC
Orijinal yayın tarihi23 Eylül 2014 (2014-09-23)-12 Mayıs 2015 (2015-05-12)
Ev sineması yayını
DVD yayın tarihiEkim 2015 (2015-10)
Sezon kronolojisi
← Önceki
1. sezon

Marvel Comics'in S.H.I.E.L.D. organizasyonuna dayanan Amerikan televizyon dizisi Agents of S.H.I.E.L.D.'ın ikinci sezonu Phil Coulson ve S.H.I.E.L.D. ajanları takımının ve müttefiklerinin Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) filminde ortaya çıktığı üzere Hydra tarafından ele geçirilmesinden sonra organizasyonun yeniden kurulma girişimini anlatır. Sezon Marvel Sinematik Evreni'nde (MCU) geçer ve serinin diğer filmleri ve dizileri ile paralellik gösterir. Tam olarak bağlı değildir. ABC Studios, Marvel Television ve Mutant Enemy Productions yapımı olan dizinin sorumluları Jed Whedon, Maurissa Tancharoen ve Jeffrey Bell'dir.

Clark Gregg film serisindeki Coulson rolünü sürdürürken dizide ona Ming-Na Wen, Brett Dalton, Chloe Bennet, Iain De Caestecker ve Elizabeth Henstridge eşlik eder. Bu sezonda ekibe Nick Blood ve Adrianne Palicki de katıldı. Agents of S.H.I.E.L.D.'ın ikinci sezonu Mayıs 2014'te onayladı ve çekim çalışmalarına aynı yılın Temmuz ayında Culver City, Kaliforniya'da başlandı. Bazı bölümler televizyon dizisi Agent Carter ve film Yenilmezler: Ultron Çağı (2015) ile doğrudan ilişkilidir. Inhumans ise aynı isimde bir film ve filmi Galaksinin Koruyucuları ile ilişkilendirmek için çıkmıştır. Glenn Hetrick Inhuman karakterlerin protezlerini tasarlamıştır. Çeşitli oyuncular MCU içindeki rolleri ile konuk oyuncu olarak diziye dahil olmuştur.

Bu sezon ABC'de 23 Eylül 2014 ile 12 Mayıs 2015 arasında yayınladı ve 22 bölümden oluşmaktadır. Sezon prömiyerini 5,98 milyon kişi izledi, ilk sezon prömiyerini izleyen 12,12 milyon kişinin yarısından az[1] ve genel olarak bu sezon önceki sezona göre daha az izlense de sabit bir izleyici kitlesi yakalandı. Ayrıca ilk sezona göre daha olumlu eleştiriler aldı. Serinin üçüncü sezonu Mayıs 2015'te sipariş edildi.[2]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiABD seyircisi
(milyon)
231"Shadows"Vincent MisianoJed Whedon & Maurissa Tancharoen23 Eylül 2014 (2014-09-23)5,98[3]
1945'te Ajan Peggy Carter ve S.S.R. (Werner Reinhardt'ın yönettiği) bilinen son Hydra üssünü basar ve aralarında Obelisk ve mavi bir beden de bulununan pek çok şeye el koyar. Günümüzde Phil Coulson'un ekibi Obelisk üstüne bir anlaşmayı takip etmektedir. Carl Creel bilgi vermeyi teklif eden eski S.H.I.E.L.D. ajanını öldürüp bilgiyle kaçında işler bozulur. Ajan Skye, Grant Ward'ı sorgular ve Hydra'nın S.H.I.E.L.D. tarafından takip edilmeyen iletişim kanallarını kullandığını öğrenir. Ekip General Gleen Talbot'un tehlikede olduğunu fark eder ve onu Creel'den kurtarmak için harekete geçerler. Talbot'u kullanarak el konmuş S.H.I.E.L.D. malzemelerinin bulunduğu bir askeri tesise giderler. Burada Ajan Isabelle Hartley Obelisk'i bulurken Skye ve Ajan Antoine Triplett gizlenme özelliği olan bir quinjet çalar. Lancer Hunter, S.H.I.E.L.D. tarafından tutulmuş paralı asker ekibiyle çıkarken Creel tarafından pusuya düşürülür. Pusuda Hartley ölür. Ardından Creel Obelisk'i görünüşte yaşlanmamış ve Daniel Whitehall adını kullanan Reinhardt için çalar.
242"Heavy Is the Head"Jesse BochcoPaul Zbyszewski30 Eylül 2014 (2014-09-30)5,05[4]
Creel'in Obelisk'i çalmasının ardından Hunter, Talbot'un adamları tarafından kaçırıldı. Creel, Obelisk'in özelliklerini aldı ve kazara bir bardaki garsonu öldürdü. Sonra Raina ile buluştu ama Raina'nın yardım teklifini reddetti. Talbot, Hunter'ı kendisi için çalışmaya ikna etmeye çalışır ve onu serbest bırakır ama Hunter S.H.I.E.L.D.'a dönerek öldürülen arkadaşlarının intikamını almak ister. Ajan Leo Fitz ve tamirci Ajan Al 'Mack' Mackenzie Creel'i etkisiz hale getirebilecek bir silah yapmayı başarır. Ekip Creel'in, Whitehall'ın yardımcısı Suni Bakshi ile anlaşma yapmasını takip ederken Hunter diğer ajanların silahlarını alır ve Creel'i öldürmeye çalışır. Ancak Creel kolaylıkla onu yener. Tam Hunter'ı öldürecekken Coulson, Creel'i yeni silahla etkisiz hale getirir. Coulson sonradan Hunter'dan kalıp S.H.I.E.L.D.'a yardım etmesini ister ve ardından Talbot'a S.H.I.E.L.D.'ı takip ederek vakit kaybettiğini söyler ve Creel'i ona verir. Obelisk daha sonradan Raina ve ondan kızını bulmasını isteyen "Doktor"un —Skye'ın babası— elinde görülür.
253"Making Friends and Influencing People"Bobby RothMonica Owusu-Breen7 Ekim 2014 (2014-10-07)4,47[5]
Coulson Hydra içinde gizli görevde olan Ajan Jemma Simmons'yan Hydra'nın ekibine almak istediği en yeni üyenin Donnie Gill olduğunu öğrenir ve Ward, Skye'a Hydra'nın Creel gibi umut veren yeni üyelerinin beynini yıkadığını söyler. S.H.I.E.L.D., Gill'in Fas'taki bir Hydra gemisinde olduğunu tespit ederken Hydra Simmons'un bağlığını test etmek için onu bir ekiple birlikte Gill'i bulması için yollar. Fitz, Ward'a hedefin Gill olduğunu söyler ve Ward Gill'in zaten bir Hydra üyesi olduğunu ve Hydra'nın beynini yıkayarak şartlandırdığı Gill'i kullanmaya çalışacağını söyler. Simmons'un görevini bilen Ajan Melinda May, onun Gill ile kaçmasına izin verir ve Simmons'un kimliğinin gizli kalmasını sağlar. Hydra başarılı bir şekilde Gill'in beynini bir daha yıkar. Skye onu vurmayı başarır ve suya düşerek donar ama hükûmet güçleri cesedin yerini bulmayı başaramaz. Whitehall, Gill'i getiremese de Simmons'u terfi etmeye karar verir. Ward Skye'a babasının yaşadığını söyler Skye'ı babasına götürmeyi teklif eder.
264"Face My Enemy"Kevin TancharoenDrew Z. Greenberg14 Ekim 2014 (2014-10-14)4,70[6]
Coulson ve May uzaylı sembolleri işlenmiş bir resmi almak için bir hayır etkinliğine gizli göreve gider ve resmi alan Talbot'la karşılaşır. Talbot Coulson'la özel olarak görüşmek ister. Coulson May'i gözcülük yapması için yollar May beyni yıkanmış S.H.I.E.L.D. Ajanı 33'ü Talbot'un otel odasında bulur ve partideki Talbot'un aslında Bakshi'nin kılık değiştirmiş hali olduğunu fark eder. Bakshi May'e işkence ederken Ajan 33 May'in kılığına girerek Coulson'ı almak ve Otobüs'ü sabote etmeyi hedefler. Coulson hareketlerindeki değişimden dolayı "May"in sahte olduğunu anlar. Ajan 33'ü yenen gerçek May'i kurtarırken Fitz ve Hunter birlikte çalışarak Otobüs'teki Hydra bilgisayar virüsünü temizler. Böylece Fitz önceki büyük yaralarından sonra takıma dönebilir. Bakshi kaçsa da S.H.I.E.L.D. resmi alır ve resmin onlarda olduğunu gerçek Talbot'tan gizler. Raina sonrasında Whitehall ile yüzleşir. Whitehall ondan ya Obelisk'i Hydra'ya getirmesini ister, yoksa ölümle yüzleşecektir.
275"A Hen in the Wolf House"Holly DaleBrent Fletcher21 Ekim 2014 (2014-10-21)4,36[7]
Raina, Skye'ın babasına Obelisk'i vermesi için yalvarır ama o Raina'ya Skye'ı getiremediği için öfkeyle fırçalar. Ardından ameliyat ettiği iki erkeği öldürür. Raina Simmons'un gerçek kimliğini öğrenir ve Coulson'a şantaj yapmaya çalışır: eğer Skye'ı babasına götürmesine izin verirse Simmons'un kimliğine Hydra'ya açıklamayacaktır. Coulson teklifi reddeder ve Simmons'un kimliği ortaya çıksa da Hydra güvenlik şefi Bobbi Morse da gizli S.H.I.E.L.D. ajanıdır ve onu kurtarır. Coulson, Raina'ya izleme cihazı koydurur. Böylece Raina onları Hydra'ya götürebilir ve Skye'ın babasının yerini bulurlar. Terk edilmiş sığınakta ekip öldürülmüş erkekleri bulur. Skye'ın babası gizli kameralardan olayı izlemektedir ve Skye'ın onun bir canavar olduğunu düşündüğünü fark eder. Coulson daha sonra Skye'a dürtüleriyle çizdiği uzaylı sembollerini gösterir. Skye bunun bir harita olduğunu düşünür. Fitz ve Simmons yeniden bir araya gelirken Hunter'ın eski eşi Morse ekibe katılır. Skye'ın babası Obelisk'i Whitehall'a verir ve Hydra'ya katılmayı teklif eder.
286"A Fractured House"Ron UnderwoodRafe Judkins & Lauren LeFranc28 Ekim 2014 (2014-10-28)4,44[8]
S.H.I.E.L.D. üstüne Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı sırasında S.H.I.E.L.D. çalışanı kılığındaki Hydra saldırır ve birden çok dünya temsilcisini öldürür. Senatör Christian Ward, Grant Ward'ın kardeşi, bu olaydan istifade ederek uluslararası S.H.I.E.L.D. karşıtı bir girişim kurulmasını teklif eder. Coulson Christian ile buluşup kazan-kazan çözüm teklif ederken Skye, Grant'ı Christian hakkında sorgular. Grant, Skye'a Christian'ın usta bir manipülatör olduğunu söyler. Christian Coulson'a bunun bir yalan olduğunu söyler. İki S.H.I.E.L.D. ajanı da hangi Ward kardeşin doğru söylediğini anlamaya çalışır. Christian ve Coulson S.H.I.E.L.D. karşıtı teklifin Grant'ın Christian'a teslim edilip yargılanması karşılığında iptal edilmesi üstüne anlaşır ama Grant yolda kaçar. May BM'ye saldıran Hydra ajanlarına karşı bir ekibi yönetir. Birkaç ajan yakalarlar ve yakalananları Talbot'a teslim eder. Talbot Coulson'un planını onaylar ve ölen S.H.I.E.L.D. ajanları için taziyesini sunar.
297"The Writing on the Wall"Vincent MisianoCraig Titley11 Kasım 2014 (2014-11-11)4,27[9]
S.H.I.E.L.D.'ın T.A.H.I.T.I. projesindeki (Carter'ın Whitehall'dan aldığı uzaylı cesedinden elde edilen) deneysel ilaç GH-325'i kullanarak yeniden dirilen Coulson, iç güdüsel olarak uzaylı sembolleri çizmektedir. Eski S.H.I.E.L.D. ajanı ve T.A.H.I.T.I. hastası öldürülüp semboller işlenmiş bedeni bulununca (kadını önceki bölümlerdeki resme sembolleri işleyen eski ajan öldürmüştü), Coulson Hydra'nın hafıza makinesini kullanarak bu ilacı alan diğer hastaları bulmaya çalışır. Bu deliliğe bir son vermek için diğer hastaları arar. Yazıların aslında GH-325'i sağlanyan uzaylının gitmeye çalıştığı şehrin 3 boyutlu çizimi olduğunu fark eder. Tamamlanmış tasarımı gördüğünde çizim yapma dürtüsü geçer ama Hydra da bu şehri aradığı için şehri önce bulmayı S.H.I.E.L.D.'ın önceliği haline getirir. Bu sırada ekibin diğer üyeleri Bakshi yakalayıp S.H.I.E.L.D.'da bırakarak Hydra'ya ihanet eden Ward'ı kardeşiyle buluşmadan önce yakalamaya çalışır.
308"The Things We Bury"Milan CheylovDJ Doyle18 Kasım 2014 (2014-11-18)4,58[10]

Bakshi kazara Morse'a Whitehall'ın aslında 1945'te S.S.R. tarafından yakalanıp Carter tarafından ömür boyu hapse mahkum edilmeden önce Obelisk üstüne çalışan bir Nazi bilim insanı olan Reinhardt olduğunu açıklar. 1989'da Reinhardt Alexander Pierce tarafından 1945'ten beri yaşlanmamış bir kadını incelemesi için hapisten çıkartılır. Otopsi sırasında Reinhardt kadının ölümsüzlüğünün sırrını bulur ve kendini 44 yıl gençleştirir. "Doktor" kadından kalanları bulur. Kadın aslında "Doktor"un

karısıdır. Bundan dolayı Whitehall'dan intikam almaya yemin eder. Günümüzde ise Whitehall'ın müttefiki rolü yapmaktadır. Christian'a işkence ederek eski günahlarını itiraf etmesini sağlayan, sonra da onu ve ebeveynleri öldürmüş gibi gözüken Grant Ward'da Whitehall ile ittifak yapıyormuş gibi gözükür. S.H.I.E.L.D. bir USAF haritalama uydusunun kontrollerini ele geçirir ve bunu kayıp şehri bulmak için kullanır. Coulson "Doktor" ile buluşur. "Doktor" şehre gidebilmek için Obelisk'in (veya Kahin) anahtar olduğunu ve Obelisk'in sadece layık olan kişiyi bu şehre sokabileceğini bilir.
319"...Ye Who Enter Here"Billy GierhartPaul Zbyszewski2 Aralık 2014 (2014-12-02)5,36[11]
Ekip ikiye ayrılır. Coulson ve Morse San Juan, Porto Riko'nun altındaki gizli şehri arayan ekibi yönetirken May, Skye ve Hunter'ı Ajanlar Sam ve Billy Koenig'e yardımcı olması bırakır. Diğer ekip Hydra'nın Raina'yı Vancouver'daki kaçırma girişiminden kurtarmaya çalışacaktır. Raina Skye'a şehirdeki tapınağa girmeye "layık olan" iki kişi olduğunu ve başkası girmeye çalışırsa öleceğini söyler. Ayrıca şehrin ve Kahin'in Kree tarafından yaratıldığını açıklar. Skye ana ekibi uyarmaya çalışır ama Whitehall iletişimi engeller ve Ward Raina'yı almak için Otobüs'e biner. Ayrıca Skye'ı da alarak onu babasına götürmeyi teklif eder ve karşılığında diğerlerini serbest bırakmayı kabul eder. Mack şehre girmiştir. Bundan dolayı çok acı çeker ve diğerlerine saldırmaya çalışır. Morse tarafından etkisiz hale getirilir ve derin bir kuyuya düşer. Whitehall Ward'ın Skye'ı aldığını ve emredildiği gibi Otobüs'ü yok etmediğini öğrenince şaşırırı ve (hala şekli bozuk şekilde May'in yüzü olan) Ajan 33'e işi tamamlamasını emreder.
3210"What They Become"Michael ZinbergJeffrey Bell9 Aralık 2014 (2014-12-09)5,29[12]
May Hydra'nın Otobüs'ü düşürme girişiminden kurtulur. Ward Skye'ı babası Cal ile buluşmaya götürür. Cal Skye'ın gerçek adının Daisy olduğunu ve annesini Whitehall'un öldürdüğünü söyler. San Juan'da tapınağa delik açılan Hydra üssüne giden Whitehall Cal'ı etkisiz hale getirir ve Skye'ı tehdit eder ama Coulson'ın üsse saldıran ekibi sözünü keser. Coulson Whitehall'u öldürür ve Cal'ın intikam şansını yok eder. Bundan dolayı Cal, Coulson'a saldırır. Skye Ward'ı vurur ve Cal'ı gitmeye zorlar. Ardından Raina'yı ve Kahin'i tapınağa kadar takip eder. Ajan 33 Ward'ın kaçmasına yardımcı olur. Coulson ve Triplett tapınağa kadar yarışır. Triplett önce gelir ve Coulson Mack yüzünden gecikir. Mack tapınak kapanıp Kahin açılınca şehrin kontrolünü bırakır. Kahin açıldığında ortaya büyük bir kristal çıkar. Skye ve Raina kozalara sokulurken Triplett Kahin tarafından öldürülür. Deprem şehri sallarken Skye kozasından çıkar. Bir başka yerde başka bir Kahin gözleri olmayan bir adama "yeni biri var" der.
3311"Aftershocks"Billy GierhartMaurissa Tancharoen & Jed Whedon3 Mart 2015 (2015-03-03)4,48[13]
Triplett'in ölümünün ardından Coulson Hydra'ya saldırma planları yapıyordu. Hydra'da Whitehall'ın yerine lider olarak Bakshi'nin geçmesi düşünülüyordu. S.H.I.E.L.D. Bakshi'nin kaçıp ınları diğer üst düzey Hydra ajanlarına götürecek bir planı yürürlüğe sokar. Böylece Hydra ajanları öldürülür. San Juan'daki uzaylı şehrini su basmıştır ancak su baskınından önce Raina kaçmayı başarır. Raina dönüşüm geçirmiş ve canavarsı bir görünüme sahip olmuştur. Raina'ya istediğini elde ettiğini hatırlatan Cal onu terk edince Raina intihar girişiminde bulunur ama ışınlanabilen ve gözleri olmayan adam, Gordon, onu kurtarır. Fitz ve Skye , Skye'ın dönüşüm geçirdiğini fark eder. Skye San Juan'daki depreme neden olmuştu ama bu yeteneğini kontrol edemiyordu. Fitz bu sırrı saklamayı kabul eder ve ekibin kalanına bir şey söylemez. Bu sırada Mack'in Coulson için yaptığı bir maket araba Coulson'un ofisini tarar ve önceki S.H.I.E.L.D. Yöneticisi Nick Fury'nin Coulson'a verdiği "alet kutusunu" bulur. S.H.I.E.L.D. üssünün planlarını inceleyen Mack gizlice bunu Morse'a bildirir.
3412"Who You Really Are"Roxann DawsonDrew Z. Greenberg10 Mart 2015 (2015-03-10)3,80[14]
S.H.I.E.L.D. hafızasını kaybetmiş Sif'e yardım etmesi için çağrılır. Sif son olarak inanılmaz güçlü bir adamla kavga ederken görülmüşür ve "Kava" adlı bir şeyi arıyordur. Kısa süre sonra "Kava"nın Whitehall'ın Kahin'i bulduğu yer olduğunu anlarlar. Burada yakaladıkları adam Sif'in hafızasını geri getirir ve kendini Vin-Tak adındaki Kree olarak tanıtır. Tüm Kahinleri yok etmek ve içindeki Terrigen kristallerinden etkilenmiş kişileri öldürmek için gelmiştir. Skye'ın yetenekleri ortaya çıkınca Sif ve Vin-Tak onu yakalayıp öldürmeye çalışır ama Morse Vin-Tak'ın hafızasını silahı ile silerken Coulson Sif'i Skye'ı bırakması için ikna eder. Sif Vin-Tak'ı gezegenine geri götürür ve Coulson'a Kree'nin artık bir sorun çıkarmayacağını ama Skye'ın tahmin ettiğinden daha büyük bir tehlike olabileceğini söyler. Bu sırada Morse, Mack onu uyarınca Hunter ile yeniden başlayan ilişkisini bitirmeye çalışır ama öfkelenen Hunter Mack ile yüzleşir ve Mack ile Morse'un bir şeyler sakladığından şüphelendiğini söyler. Zor durumda kalan Mack onu bayıltır.
3513"One of Us"Kevin TancharoenMonica Owusu-Breen17 Mart 2015 (2015-03-17)4,34[15]
Cal intikam almak için S.H.I.E.L.D.'ın Özel Yetenekliler Listesi'nden kişileri yanına çeker. Coulson ve Morse olayı inceler ve Coulson'ın memleketi Manitowoc, Wisconsin'e gider. Burada suçlular yerel okul stadını ele geçirmiştir. May eski kocası ve psikoanalist Dr. Andrew Garner'ı Skye ile çalışması için tutar. Skye artık Liste'ye girmiştir. Garner'ın Skye ile konuşmalarının birinde Coulson destek ister ve Garner ile Skye uçaktayken May Otobüs'ü Manitowoc'a uçurur. Stadyumda Coulson Cal ile yüzleşirken May gelir ve Skye öldüreceğini söyleyip blöf yapar. Yüzleşme sırasında Gordon ortaya çıkra ve Cal ile ışınlanır. Coulson'ın ekibi Cal'ın ekibini etkisiz hale getirirken Skye titreşimlere neden olur. Bu titreşimleri yeteneklerini içine yönlendirerek durdurabilir. Bunun sonucunda bedeninde kılcal çatlaklar oluşur. Başka bir yerde Mack Hunter'ı, Mack'ın "gerçek S.H.I.E.L.D." dediği organizasyon onları almaya gelene kadar saklayacağı güvenli eve götürür. Gordon Cal'ı üstlerine götürür, onu bilimi gücünü arttırmak için kullanmasından dolayı aşağılar.
3614"Love in the Time of Hydra"Jesse BochcoBrent Fletcher24 Mart 2015 (2015-03-24)4,29[16]
Garner'ın tavsiyesi üstüne Coulson Skye'ı aktif görevden çıkarı ve onu yeteneklerini baskılamasına yardımcı olan eldivenlerle birlikte güvenli bir evde bırakarak ondan güçlerini kontrol edebilmesi için kendisine biraz zaman tanımasını ister. Ward ve Ajan 33, Ajan 33'ün May'in görünümünü almasını sağlayan teknolojiyi geliştiren adamı bulmaya çalışır. Bu adam Ajan 33'ün maskesini tamir eder, böylece Ajan 33 yine istediği kişinin görünümünü alabilir. Bunu kullanarak Talbot'un üssüne sızarlar ve Bakshi'yi kurtarırlar. S.H.I.E.L.D., Bakshi'yi Talbot'a iyi niyetlerinin bir işareti olarak vermişti. Bakshi'den Ajan 33'ün beyni yıkanmadan önceki hayatının detaylarını ve adını, Kara Palamas, öğrenirler. Ardından Bakshi'nin beynini yıkarlar. Mack, Hunter'ı Robert Gonzales ve "gerçek S.H.I.E.L.D." yöneticilerine tanıtır. "Gerçek S.H.I.E.L.D." Fury'nin hücre yapılanması yerine şeffaflık ideali üstüne kurulmuştur. Coulson ve dengesiz hareketlerini bir tehdit olarak görürler ve Hunter kaçınca hemen Coulson'ın ekibine saldırmaya karar verirler.
3715"One Door Closes"David SolomonLauren LeFranc & Rafe Judkins31 Mart 2015 (2015-03-31)4,26[17]
Gordon Skye'ı ziyaret eder ve ona S.H.I.E.L.D.'ın eldivenleri olmadan güçlerini kontrol etmeyi öğrenebileceği ve güvende olacağı kendi evini anlatır. Coulson Mack ile maket araba hakkında yüzleşir ve davranışlarından dolayı bir köstebek olduğu sonucuna ulaşır. Morse alet kutusunu Coulson'un ofisinden çalar ve üssün sistemlerine götürür. böylece o ve Mack yakalanmaktan kurtulur ve onların tarafı saldırıya geçer. Bu organizasyon S.H.I.E.L.D. yıkıldığında kurulmuştu ve Morse, Gonzales, Mack ve Hartley, Fury'nin emirlerine uymayarak yüzlerce sadık S.H.I.E.L.D. ajanını kurtardı. Gonzales, Fury ve sırlarının verdiği zararı görmüştü ve S.H.I.E.L.D. bu sırlar olmadan varlığını sürdürmesini istiyordu. O ve çalışma arkadaşları dünyayı tehdit eden olası uzaylı/süper insan fenomeninden korkmuştu. Bundan dolayı Skye'ı yakalamaya çalışırken Skye kazara yeteneklerini kullandı. Yapabileceklerinden korkan Skye, Gordon ile gitmeyi kabul etti. May Coulson'a Gonzales'ten kaçması için yardımcı oldu ve Coulson kısa süre sonra Hunter'ı buldu. Hunter kalıcı olarak ajan olmayı kabul etti.
3816"Afterlife"Kevin HooksCraig Titley7 Nisan 2015 (2015-04-07)4,24[18]
Gordon Skye'ı bir sığınak olan Afterlife'a götürür. Burada Lincoln ona dönüşüm geçirmiş çoğu kişinin seçildiği ve buna hazırladığını anlatır ve bu kişilere yeteneklerini kullanmayı öğrenmeleri için bir rehber atanır. Skye'ın rehberi Afterlife'ın kurucusu Jiating olurken Gordon hala ölmek isteyen Raina'nın rehberi olur. Gonzales, Fitz ve Simmons'un ona Fury'nin alet kutusunu açması için yardımcı olmalarını isteyince Fitz bunu reddeder ve S.H.I.E.L.D.'dan ayrılır. Simmons yardımcı olmak ister gibi gözükse de aslında amacı Fitz'in alet kutusunu alıp gitmesine yardımcı olmaktır. Coulson ve Hunter, Ajan Mike Peterson'ın yardımı ile Gonzales'in ajanlarından bir quinjet çalar. Peterson Hydra bilim insanı Dr. List'i arıyordu ve onu yetenekli insanlar üstünde deney yaparken buldu. Peterson'ın ortaya çıkmasıyla Gonzales, Coulson'ı destekleyen süper güçlü kaç kişi olduğundan korkar ama yine de adil bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini düşünür. Bu yüzden May'e onların S.H.I.E.L.D. yönetim kurulunda çalışması teklifinde bulunur. Coulson yeni Hydra tehlikesiyle mücadele edebilmek için Grant Ward ile çalışması gerektiğini anlar.
3917"Melinda"Garry A. BrownDJ Doyle14 Nisan 2015 (2015-04-14)4,04[19]
Coulson'ın üssünün yönetimine geçen May, Coulson Yönetici olduğundan beri yaptıklarını incelere ve onun gizlice başka bir üs inşa ettiğini ve Garner'a danıştığını bulur. Mack bunun yetenekli insanlardan bir ordu kurmak için olduğunu düşünür. Skye, Jiating ile çalışır ve nesnelerin doğal frekansını değiştirme yeteneğine odaklanmaya başlar. Jiaying bir süre sonra Skye'ın annesi olduğunu açıklar. Cal onu bir araya getirmişti ve onun iyileştirme gücü sayesinde hayata dönmüştü. Birlikte S.H.I.E.L.D.'ın aldığı Skye'ı aramaya başladılar. Ancak Jiaying nasıl canavarlara dönüştüklerini fark edince Cal'ı bırakıp yeni ve huzurlu bir yaşam kurmaya karar verdi. İlişkilerinin gizli kalması gerekiyordu çünkü bir zamanlar grubun bir üyesi kızı için Terrigen kristali çalmıştı ve sonrasında kız acılardan beslenmek için annesini diğerlerine zarar vermeye zorlamıştı. May ikisini de öldürdu ve hayatı boyunca bu olayı unutamadı. Jiaying ve Skye, Cal ile akşam yemeğine çıkmayı kabul etti. Raina bunu bir rüyasında görmüştü. Fitz alet kutusunu açtı ve bunu Coulson ile iletişime geçmek için kullandı.
4018"The Frenemy of My Enemy"Karen GaviolaMonica Owusu-Breen & Paul Zbyszewski21 Nisan 2015 (2015-04-21)4,45[20]
Coulson, Hunter, Fitz ve Peterson, Ward ve Palaması yakalar. Hydra'ya sızma karşılığında Ward'a hafızasını silerek temiz bir sayfa sağlama üstüne anlaşırlar. Ward beyni yıkanmış Bakshi'yi Peterson ile birlikte kullanarak List'e yaklaşır ve List'in Gordon'u takip ettiğini ve onu yakalamayı hedeflediğini öğrenirler. Jiaying Cal'ı Afterlife'tan kovmak ister ama Skye Cal'ın masumlara zarar vermesinden korar ve onunla gider. Gitmeden önce yardım etmesi için May'i arar. Simmons Peterson'un sibernetik gözünü hackler ve buradan gelen video görüntüsü ile S.H.I.E.L.D. Coulson'ın Ward ile çalıştığını ortaya çıkarır. May, Bobbi ve Mack'i yollar. Cal Skye ile vakit geçirmenin keyfini çıkarırken Licoln'ün onları gözetlediğini fark ederler ve Cal Jiaying'in planlarını anlar. Hydra Gordon'un hareketlerini takip ederek Cal'ın offisini bulur ve Cal Lincoln ile ilgili bir şey yapamadan Hydra saldırıya geçer. Hydra, Peterson ve Lincoln'ü ele geçirir. Skye neredeyse Coulson ile tekrar bir araya gelecektir ama Gordon onu ve Cal'ı götürür. Bobbi ve Mack geldiğinde Coulson onlara teslim olur.
4119"The Dirty Half Dozen"Kevin TancharoenBrent Fletcher & Drew Z. Greenberg28 Nisan 2015 (2015-04-28)4,57[21]
Coulson, List'in üssünü basıp Peterson ve Licoln'ü kurtarmak için kendi ekibini kullanmayı teklif eder. Raina, Skye'ın Lincoln'ün hayatını kurtardığını önceden görür ve Gordon'u Jiaying'e haber vermeden Skye'ı S.H.I.E.L.D.'a götürmek için ikna eder. Jiaying, Cal'ın Afterlife'ta kalmasına izin verir (ancak Cal kazara topluluğa Skye'ın kızları olduğunu açıklar). Coulson, May, Skye, Fitz, Simmons ve Ward, Bakshi'nin içeriden yardımı ile Hydra üssüne sızar. Simmons ve Ward, Peterson'u kurtarır ama Simmons, yaptıkları yüzünden Ward'ı öldürmeye çalışır. Bakshi, Ward'ı kurtarmak için kendini feda eder ve Ward tek başına gitmeye karar verir. Skye gerçekten Lincoln'ü kurtarırken Coulson Hydra'nın lideri Baron Wolfgang von Strucker'in üssünün yerini keşfeder. Bu yerin bilgisini Maria Hill'e verir böylece Avengers Hydra'yı yenebilir. Ward, Palamas'ı S.H.I.E.L.D. ile birlikte bırakır. Böylece onun ajan olarak kaybettiği hayatını geri kazanmasını umar. Bu sırada Jiaying'in liderliğini sorgulayan Raina metal bir adamın şehirleri yok ettiğini önceden görür.
4220"Scars"Bobby RothRafe Judkins & Lauren LeFranc5 Mayıs 2015 (2015-05-05)4,45[22]
Fury, Coulsoun'ın gizli helicarrierını kullanarak dünyayı kurtardığı için S.H.I.E.L.D. yönetim kurulu Coulson'a minetterdır ve tarafların birleşmesini ve Coulson'ın yönetici olarak kalmasını kabul eder. Kurul denetleme ve danışma konseyi olarak çalışmaya devam edecektir. Raina antik bir Kree silahı ile ilgili bir hayal görür. Bu silah Kree tarafından değiştirilmiş kişileri Inhumanları yok etmek için tasarlanmıştır. Gordon, Raina ile bu silahı aramaya çıkar ve silahı Gonzales'in gemisinin kargo deposunda bulurlar. S.H.I.E.L.D. izinsiz girişi fark eder ve Hydra teknolojisini kullanarak ışınlanmaları sırasında onları takip eder. Böylece Afterlife'ın yerini öğrennirler. Raina, eğer Jiaying S.H.I.E.L.D. ile buluşursa savaş çıkacağını gördüğünü söyler ama bunu gücü ele geçirmek için söylediği ima edilir. Jiaying ve Gonzales buluşunca Cal'ı S.H.I.E.L.D.'a teslim ettikten sonra Gonzales'i öldürür ve kendini vurarak S.H.I.E.L.D. ile savaşı başlatır. Jiaying savaşı kendi insanlarının fişlenmesine tercih etmiştir.
43–4421–22"S.O.S."Vincent MisianoJeffrey Bell12 Mayıs 2015 (2015-05-12)3,88[23]
Billy GierhartJed Whedon & Maurissa Tancharoen12 Mayıs 2015 (2015-05-12)3,88[23]

S.H.I.E.L.D. hızlıca Jiaying'in oyununu çözer ama Afterlife'taki insanlar, Skye da dahil olmak üzere, oyuna kanar ve onun yanında savaşmayı kabul eder. Ward Morse'a işkence eder ve Hydra'da gizli görevdeyken Palamas'ın yerini Hydra'ya verdiğini itiraf etmesini ister. Morse'un yaptıklarına inandığını fark eden Ward, bir S.H.I.E.L.D. ajanını, tahminen Hunter'ı, Morse'un önünde öldürecek bir tuzak hazırlar. Ancak Hunter'ın vurulması gerekirken Morse vurulur ve zar zor hayatta kalır. Bu sırada Ward kazara May kılığındaki Palamas'ı öldürür. Jiaying'in planının bir parçası olarak Cal kendine kendi yaptığı Inhuman gücü verecek serumu enjekte eder. Ancak serum onu öldürecektir ve Coulson onun gerçeği görmesini sağlar: gerçek canavar Jiaying'dir ve Cal onu bir araya getirdiğinden beri Cal'ı çok kötü şeyler yapmaya ikna eder. Cal'ın yaptığı işler arasında Jiaying'in iyileişip genç kalabilmesi için ona hayatını emdiği insanlar getirmesi de vardır. Skye'ı Jiaying'in tehlikeli olduğuna ikna edemeyen Raina, Jiaying'le yüzleşir. Jiaying Raina'yı öldürür ve bunu gören Skye' onu terk eder. (Hırvatça)

Inhumanlar Skye'ı esir alır ve S.H.I.E.L.D. gemilerine saldırır. (Kahin metalı ile kaplı) yapay Terrigen kristalleri kullanarak bütün Inhumanları tespit edip bütün insanları öldürmeyi hedeflerler. Mack Skye'ı kurtarır. Skye Coulson'ı Jiaying'in planı konusunda uyarır. Coulson, Fitz ve Cal gemiye sızar. Fitz Gordon'u öldürerek geminin havalandırmasından Terrigen sisini salmasını engeller. Ancak kristallerden birinin kırılmasını engellerken Coulson bir elini kaybeder. Skye daha fazla kristali dünyaya bir quinjet ile yaymaya çalışan Jiaying ile yüzleşir. Skye gemiyi okyanusa düşürmeye kalkışınca Jiaying onun hayatını emmeye başlar. Cal, Jiaying'i öldürene kadar bu devam eder. Sonradan S.H.I.E.L.D. Cal'ın hafızasını siler. Böylece Cal huzurla yeni bir hayata başlarken Skye yeni S.H.I.E.L.D. yetenekli insanlar ekibine katılır. May, Garner ile S.H.I.E.L.D.'den bir süreliğine ayrılır ve Ward Hydra'dan kalanları S.H.I.E.L.D.'da karşı kullanma planları yapar. Kristallerden kalanlar okyanuslarda hareket ederek Monolith adı verilen Kree silahına ulaşırken silah Simmons'ı emer.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2014'te yönetici yapımcı Jeffrey Bell Agents of S.H.I.E.L.D. PaleyFest panelinde yazarların vizyona girecek Marvel Sinematik Evreni filmlerinin senaryolarını okuyabildiklerini ve böylece evrenin nereye doğru gittiğini öğrenip ona göre dizinin üçüncü sezonunu şekillendirdiklerini söyledi.[47] 8 Mayıs 2014'te dizinin 22 bölümden oluşan ikinci sezonu sipariş edildi.[48][49]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2014'te Clark Gregg bu sezonun ilk sezonun bitişinden birkaç ay sonrasında devam edeceğini ve "[S.H.I.E.L.D.'ı yeniden kurmanın] devasa doğası neredeyse hemen açığa çıktı, çünkü herkesin —ABD hükûmeti, ABD ordusu ve diğerlerinin— bizi tutuklamak istediği anlaşılıyor. S.H.I.E.L.D. yasa dışı. Çok az kaynağımız var. Yaptığımız her şey hala kimin Hydra'ya bağlı kimin dostlarımız arasında olmadığını anlamaya dayanıyor. S.H.I.E.L.D.'ı yeniden kurmak için eski dostlarımızın kendilerini kanıtlamasına ve yeni dostlara ihtiyacımız var. Bunu da eski yollarla, arka sokaklardaki gibi yapacağız" dedi.[50]

Eylül 2014'te sezon finalinin dizinin de finali olup olmayacağı sorusuna Bell şöyle cevap verdi: "Biz bunun dizinin değil sezonun finali olacağını düşünüyoruz ... [2. sezonda] belli bir momentum kazanacağımızı düşünüyorum ve bu hızla devam edeceğiz. Uçağı bir süre daha havada tutabileceğimiz konusunda olumluyum." İlk sezondaki aile ve bağlar konularına yeniden değinilip değinilmeyeceği sorusuna ise "Büyük hikayede insan unsurlarını inceliyoruz. Bu televizyonun iyi yaptığı bir şey, insanlara değer vermemizi sağlıyor ve ister öz aileniz olsun ister birlikte çalıştığınız bir grup insan olsun, aile metaforu yakalanıyor." diye cevap verdi.[51] Bell aile fikrine sezon sonunda tekrar değindi ve şöyle konuştu: "Pek çok açıdan aile metaforu bu dizinin kalbinde yer alıyor—Coulson ve May ve bir grup genç insan bir arada ve bu sayede farklı dinamikler yaratabiliyoruz; bu sezonda tam anlamıyla Skye'ın biyolojik ailesi üvey ailesi ile çarpıştı. Ve aynı zamanda Skye'ın büyümesine şahit oluyoruz. Birinci sezondaki biraz somurtkan hacker halinden çalışarak bir ajan olmasını ve ilk süper kahramanız olmasını gördük ve biz de büyüdükçe ebeveynlerimizden ayrılıyoruz... Zihinlerimizde annesi cani değil; düşmanımız ama yaptıklarının nedenine bakarsak Jiaying bulunduğu konumu hak ediyor."[52] Skye'ın Daisy Johnson olduğu açıklandığında Maurissa Tancharoen şöyle konuştu:

Johnson her zaman sevdiğimiz bir karakter. Skye'ın başka bir şeye dönüşebilecek potansiyeli olduğunu hep biliyorduk. Biraz zaman aldı ama Daisy Johnson'a ulaştığımız için mutluyuz ve bunu mitolojimize ekledik. Ama dizide yaptığımız diğer her şey gibi özellikleri alıyoruz ve onlara kendi yorumumuzu ekliyoruz. Yani konseptlerle hikayeleri birleştiriyoruz diyebiliriz. Skye ile bir buçuk sezon geçirdik. Birey olarak değişimini izledik, geldiği noktayı sevdik, ajan olarak değişimini gördük. Ve şimdi, sonunda onun geçmişini öğreneceğiz—bence burası çok daha duygusal olacak çünkü onu sadece Skye olarak tanıyoruz ve şimdi onun anlayamayacağı, istemeyeceği bir gücü oldu... Skye'a odaklanacağız ve bu durumun çevresindeki insanlar üstündeki etkisi ve ilişkilerindeki değişimi göreceğiz. Çünkü dizi boyunca bunu gördük; S.H.I.E.L.D.'ın yeteneklilere karşı tutumu veya onları nasıl gördüğü üstüne konuştuk ve sınıflandırıldıkları gibi şeyler gördük. Onlaradan biri yetenekli biri olunca ne olacak? Onu nasıl sınıfladıracaksınız?[53]

Whedon konuyla ilgili "Bunun ne olduğunu birlikte anlayacağız, ve bununla birlikte uzlaşacağız. Bütün bu şeyler çok ilgi çekici ve televizyonda, keşfetmek için vaktimiz olduğu için, geçmişini her açıdan inceleyeğiz." dedi. Ek olarak Whedon sırrın açıklanmasından sonra Skye karakterinin nasıl adlandırılacağı üstüne "O hala Skye çünkü o Skye olduğunu düşünüyor. Bence babası Daisy olduğunu düşünüyor ve Skye'ın kendini Daisy olarak görüp göremeyeceğini birlikte keşfedeceğiz. Ama şimdilik kendi kimliği var." dedi.[54]

Aralık 2014'te Jed Whedon Inhumans'ta süper insan özelliklerine sahip bir toplum yaratmanın faydalarını şöyle açıkladı: "Son sezonun başında bizim için önemli noktalardan biri Sinematik Evrende güçleri olan çok az insan olmasıydı. Gerçekte sadece iki insanın güçleri var, Kaptan Amerika ve Hulk. Çok sorumlu davranmalıyız, gücün kaynağı her zaman karmaşık bir konu oldu—Marvel bunun sağlam, bilimsel hissettiren bir temeli olmasına önem veriyor. Thor'da bile "Bizim dünyamızda sihir ve bilim aynı şey." deniyor. Bu bizim dünyamızı geliştirmemiz için bir yol. Bu MCU'ya insanların güç ile doğabileceğini eklememizin bir yolu. Bir laboratuvarda geliştirilmek, asit banyosuna düşmek gibi çılgın bir kaza geçirmek zorunda değiller. Böyle doğmuş olabilirler. Bu her şeyi değiştirebilir, sadece dizide değil, Sinematik Evrende de."[54]

Sezon finalinden sonra Bell, Coulson'un kolunu kaybetmesi üstüne şöyle konuştu: "Bir bedel ödedi—bu bizim için önemli. Doğa güçleriyle ısırılmadan oynayamazsınız ve gemideki bütün o insanları kristalin kırılmasını önleyerek kurtarmış olması harika, kahramansı bir şey ve özünde Coulson'un laflarının altını doldurabilecek bir kahraman olduğunu gösteriyor." Bell, Simmons'un bir Kree anıtı tarafından emildiği olayla ilgili de konuştu: "Anıt üstüne ilk konuştuğumuzda bir tehlike yaratması gerektiğini biliyorduk ve bu tehlikeyi göstermeliydik ve bir hikaye vadetmeliydik... üstünde konuşup tartışabileceğiniz bir şey bırakmak istedik. Bu odada ortaya çıkmış bir şey, ne ifade ettiği üstüne konuştuk... Aynı kişi olan Fitz ve Simmons'un iki ayrı insan olması, bir araya gelmesi, buluşmaya çıkmaları ve sonrasında da bunun olması çok güzel ve şiirsel."[52]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Chloe Bennet, bu sezonda Daisy Johnson'ın bir versiyonu olduğu ortaya çıkan Skye karakterini canlandırıyor.

İlk sezondaki tüm ana oyuncu kadrosu (Phil Coulson rolünde Gregg, Melinda May rolünde Ming-Na Wen, Grant Ward rolünde Brett Dalton, Skye rolünde Chloe Bennet, Leo Fitz rolünde Iain De Caestecker ve Jemma Simmons rolünde Elizabeth Henstridge) ikinci sezonda geri döndü ve onlara Lance Hunter rolünde Nick Blood katıldı.[24][26] Aralık 2014'te ana karakter Skye'ın Daisy Johnson'ın bir versiyonu olduğu açıklandı.[25][55] "Aftershocks" bölümünde Bobbi Morse'u canlandıran Adrianne Palicki ana kadroya geçti.[27][28][37] Serinin başından Anne Waever rolünde Christine Adams,[38] Sif rolünde Jaimie Alexander,[44] Antoine Triplett rolünde B. J. Britt,[24][56] Goodman rolünde Imelda Corcoran,[57] Donnie Gill rolünde Dylan Minnette,[35][58] Raina rolünde Ruth Negga,[34][59] The Koenigs rolünde Patton Oswalt,[24][30][60] Glenn Talbot rolünde Adrian Pasdar,[31] Mike Peterson / Deathlok rolünde J. August Richards[45] ve Maria Hill rolünde Cobie Smulders geri döndü.[46]

Temmuz 2014'teki San Diego Comic Con'da Reed Diamond'ın Daniel Whitehall rolünü canlandıracağı açıklandı.[26] Ağustos'ta Kyle MacLachlan'ın Skye'ın babasını bir yan rol olarak canlandıracağı duyuruldu.[31][33] Başlangıçta "The Doctor" denen karakterin[31] Calvin Zabo olduğu Aralık 2014'te açıklandı.[25] "Making Firends and Influencing People" bölümünde Maya Stojan tarafından canlandırılan Kara Palamas / Agent 33 karakteri tanıtıldı.[35][36] Diğer karakterlerin şeklini aldığında diğer oyuncular Ming-Na Wen ve Chloe Bennet tarafından da Ajan 33 canlandırıldı.[61] 1 Ekim 2014'te Tim DeKay ana karakter Grant Ward'ın abisi Senatör Christian Ward rolünü aldı.[42] Grant Ward daha önce "The Well" bölümündeki geçmiş sahnelerinde bir genç olarak görüldü.[62] Ocak 2015'te Edward James Olmos, "Gerçek S.H.I.E.L.D." grubu[38] lideri Robert Gonzales rolünü aldı.[39] Mark Allan Stewart bir başka "Gerçek S.H.I.E.L.D." lideri Agent Oliver rolünde birkaç defa oynadı.[38] Düzenli olarak gelen diğer konuk oyuncular arasında Gordon rolünda Jamie Harris,[37] Sunil Bakshi rolünde Simon Kassianides,[32] Jiaying rolünde Dichen Lachman,[37] Lincoln Campbell rolünde Luke Mitchell[40] ve Alphonso "Mack" MacKenzie rolünde Henry Simmons yer alıyor.[29]

Ek olarak sezon boyunca Hayley Atwell, Kenneth Choi, Henry Goodman ve Neal McDonough MCU filmleri ve Marvel Kısa Filmeri'ndeki sırasıyla Peggy Carter, Jim Morita, Dr. List ve Timothy "Dum Dum" Dugan rollerinde oynuyor.[37][41][43]

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon boyunca yapımcılar Optic Nerve Studios'tan Glenn Hetirck ile Raina'nın Inhuman görüntüsü üstüne çalıştı ve MCU'ya Inhuman ırkını getirdi. Son görünüş için senaristler Raina'nın dönüşmüş halinin nasıl görüneceği üstüne örneğin bir burnu veya kuyruğu olup olmayacağı üstüne tartıştılar. Senarist Drew Greenberg en sonunda boynuz tavsiyesinde bulundu. Kafalarındaki tasarım fikriyle Hetrick ve ekibi karakter için olası tasarımlar hazırladı, Clive Barker'in Nightbreed filmini özellikle de Shuna Sassi karakterini incelediler çünkü "Kirpi iğneleri ile kaplı bir varlıktı ve bu imaj çok güçlüydü — çok çarpıcı bir silüet oluşturuyordu." Hetrik ve ekibinin çizgi romanlardan alabileceği çok fazla kaynak malzeme olmadığı için "onun ilk gerçek Inhuman gibi hissetmesini" istedi ve ona belli seviyede simetrik bir yüz verdi. Negga iki haftada hazırlanan protez makyajı giydiğinde yapımcılar Negga'nın gözlerini görebilmek istiyordu. Bununla ilgili Bell "Ruth Negga'nın çarpıcı bakışları ve kaşları var. Ve Raina'nın kim olduğunu daha çok bakışları ile anlatıyor. Hala daha iletişim kurabilmesini istiyoruz ve [makyajın] ardından bakışlarını hissetmenizi istiyoruz." dedi.[63]

Bu sezon eklenen yeni "gerçek S.H.I.E.L.D." grubu ile S.H.I.E.L.D.'ı ayırt edebilmek için yapımcılar ve Marvel yeni bir S.H.I.E.L.D. logosu yaratmaya karar verdi. Bu yeni logoda Kaptan Amerika'nın güncellenmiş yuvarlak şekli yerine üstünde 3 yıldız olan asıl kalkan tasarımı kullanıldı.[64]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışmalara Temmuz 2014'ün sonunda[65] Culver City, Kaliforniya'da başlanıldı.[66] Ek çekimler çeşitli farklı yerlerde yapıldı. Örneğin "...Ye Who Enter Here" ve "What They Become" bölümleri Old San Juan, Porto Riko'da çekildi.[67]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci sezonun karanlık havasını daha iyi aktarabilmek için birinci sezondaki standart orkestraya daha fazla bas bakır nefesli çalgı eklendi ve telliler genişletilip tahta nefesli çalgılar daraltıldı, "[orkestra] daha vurucu ve tehditkar oldu." Besteci Bear McCreary'nin elektro gitar kullanımı da ikinci sezonda azalırken genel ton "sıcak, yuvarlak hatlardan ağır yük altında bozulmuş" seslere dönüştü.[68]

McCreay'i bu sezon için yeni bir Hydra teması geliştirmesini şöyle açıkladı: "Son sezon müziksel açıdan karmaşıktı. Centipede, The Clairvoyant, John Garrett ve Raina ile özdeşleşen bir temam vardı. Bu sonunda Hydra temasına dönüştü. İzleyiciler Victoria Hand'den şüphelenirken onun teması da Hydra teması olarak iş gördü. Garrett için de bir [başka] tema vardı ve bu da Hydra teması işlevi görüyordu. Çok karmaşık oldu ... Cevap çok açık: Yeni bir Hydra temasına, Dr. Whitehall ile ilişkilendirilecek bir tema hazırlamalıydım."[68] Hayley Atwell'in Agent Carter olarak çıktığı sahnelerde McCreary, Christopher Lennertz'in Agent Carter kısa filmi için hazırladığı Carter temasını kullanmaya karar verdi. McCreary, Lennertz'in temasını kullanması hakkında şöyle konuştu: "[Lennertz'in] müziğini benim S.H.I.E.L.D. müziklerim arasına ekleme olanağı beni heyecanlandırdı çünkü bu Marvel [Sinematik] Evreni'nin bir bütün olarak birleştiriyor ... Chris de heyecanlandı ve referans olması için bana müzikleri yolladı."[68] Birinci ve ikinci sezonlardaki müzikleri içeren bir albüm Marvel Music tarafında dijital olarak 4 Eylül 2015, CD formatında Ekim 2015'te piyasaya sürüldü.[69][70]

Marvel Sinematik Evreni bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetici yapımcı Maurissa Tancharoen yapım ekibinin sezon içinde Agent Carter veya Galaksinin Koruyucuları ile ortak bölüm çekmesinin mümkün olduğunu söylerken Jed Whedon böyle bölümlerin ilk sezondaki Kaptan Amerika: Kış Askeri ortak bölümü ile aynı büyüklükte olmayacağını belirtti: "Olay akışına etki açısından [o bölümleri] geçmek zor."[65] Bell bunların üstüne Yenilmezler: Ultron Çağı "yaklaşıyor ve neler olacağını biliyoruz ve merakla bekliyoruz ama olayları açıklayan ve birbirine bağlayan noktalar çok ilginç." dedi.[51] Aralık 2014'te ABC dizinin Yenilmezler: Ultron Çağı ile bağlantılı olduğunu onayladı. Whedon bunun üstüne şöyle dedi: "Bir şeyler beklemelisiniz. Avengers bütün seriyi kapsayan büyük şemsiye. Açıkçası, biz de bu şemsiyenin altındayız."[71] "The Frenemy of My Enemy" ve "The Dirty Half Dozen" bölümleri "Yenilmezler: Ultron Çağı'nın açılış sahnesine göndermeler, açıklamalar ve diğer bağlayıcı unsurlar" içerirken "Scars" bölümünde filmden sonra yaşananlar anlatılıyor.[43]

Bu sezonun Agent Carter ile etkileşimi üstüne Bell şöyle konuştu: "İlginç olduğunu düşündüğüm şey şu. Agent Carter S.H.I.E.L.D öncesi S.S.R. ile ilgili gözüküyor ama aslında bir şeylerin başlangıcı üstüne ve S.H.I.E.L.D.'ın temel değerleri geçen sene yıkıldı ve Coulson'un istediği şey temellere dönmek ve bu bize bazı temel değerlere dönem fırsatı veriyor ve hatta fiziksel olarak bazı S.S.R. unsurları dizimize girebiliyor ki bu çok havalı. Neyse, bir şeyleri bağlayabiliriz ve bunu deneyeceğiz ama hikayeler arasında 60 yıl fark olunca bunu başarmak zorlaşıyor."[51] "Shadows" ve "The Things We Bury" bölümlerindeki geçmişe dönüş sahnelerinden bazılarında Peggy Carter görülüyor ve bu sahneler Agent Carter'ın dünyasına giriş niteliği taşıyor. Bu sahneler Agent Carter dizisindeki karakterleri ve düşünceleri kuruyor. Bu düşünceler arasında Carter'ın sonradan S.H.I.E.L.D'ın kurulmasını sağlayacak "barış zamanı kalıcı bir birim" fikri de var.[72][73] "Making Friends and Influencing People" bölümünde Hydra'nın insanların beyinlerini Faustus Metodu ile yıkayabildiği gösteriliyor.[74][75] Metot adını Agent Carter'da Ralph Brown tarafından canlandırılan Johann Fennhoff'tan alıyor.[76]

Bu sezonda, ilk sezon görülen ve senaryoda ara sıra karşımıza çıkan mavi uzaylının Galaksinin Koruyucuları'nda önemli bir rol oynayan Kree ırkından olduğu doğrulanıyor.[77] Whedon bunu şöyle açıklıyor: "Bu karakteri bir yıl önce yine bu zamanlarda gösterdiğimiz açık. Bu olayı açıkladığımızda ve karakterin yolunu çizmemiz gerektiğinde bir araya getirmemiz gereken çok fazla parça vardı ... Planları ve bunların sonuçları üstüne konuşmamız gerekiyordu." Bunun diziyi Galaksinin Koruyucuları'na bağlayıp bağlamadığı sorusunu Whedon söyle yanıtladı: "Orası çok uzak bir galaksi yani oradan birinin bizim setimize girmesi biraz zor, yani doğrudan bir bağlantı zorlayıcı ama hepsi aynı evrende yani daha fazlası için fırsat var. ... Galaksinin Koruyucuları'nda evrenimizin daha önce keşfetmediğimiz kısımları gördük, yani bunun bir parçası olduğumuzu görüyoruz."[78] Bu sezonda Inhumans ırkı da MCU'ya planlanan filminden önce ekleniyor.[55]

Sezonun sonunda Bell sezonun filmlerle bağlantısı üstüne şöyle konuştu: "Dizi olarak bağımsız olmalı ve Marvel Sinematik Evreni'nde kendi öykülerimizi anlatmalıyız ve güzel ilişkiler veya bağlantılar sunmalıyız ama iki taraf da birinine bağımlı değil ve bence bu bizim için harika bir model."[52]

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 San Diego Comic-Con'da sezon prömiyerinden önce Marvel Custom Solutions ve Lexus George Kitson tarafından yazılmış, Mirko Colak, Neil Edwards ve Mirco Pierfederici tarafından çizilmiş, 1. sezondaki "Seeds" ve "T.R.A.C.K.S." bölümleri arasında geçen[79] özel basım tek bölümlük bağlantı çizgi romanı Agents of S.H.I.E.L.D.: The Chase'i çıkardı.[80][81] 10 Ekim 2014'te New York Comic Con'da "Face My Enemy" gösterildi.[82]

"Değişimin Sanatı"[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun son on iki bölümünde Marvel "... Sanatı" projesini yeniden başlattı. Projede her perşembe yeni bir bölümün çıkmasından önce gelecek bölümde yaşanacak önemli bir olayla ilgili farklı bir görüntü yayınlanıyordu. Farklı sanatçılar daha önceki çalışmaları ve bunların o bölümdeki tema ve duygularla bağlantılarına göre seçilip sanatçıların bu tanıtım görsellerini hazırlaması isteniyordu. Her posterde gösterilenlerin seçim süreci üstüne Bell şöyle konuştu: "baza [sanatçılara] senaryoyu gösteriyoruz veya onlara bölümü izletiyoruz ve onların duygularına bakıp ilgilerini çeken noktaları belirliyoruz. Ve ardından bunu nasıl yansıtmalarını istediğimize dair bir konuşma başlıyor ve sonrasında güçlü oldukları noktalara odaklanıyoruz. Bazıları daha görsel, bazıları karakter odaklı, bazıları kompozit ve bazıları daha temiz. Ve bu [yapımcıların] her hafta beklediği bir şey, sanatçılardan ilk karalamaları almak ve anlamlarını bulmak."[83] Bu görseller Haziran 2015'te Marvel Comics'in yayınladığı seçili başlıklarda alternatif kapak olarak da kullanıldı.[84]

Daisy Johnson'ın ortak yaratıcısı Gabriele Dell'Otto'nun "Aftershocks" için hazırladığı posterde Skye'ın iki defa hem Terrigen sisinde dönüşürken hem de güçleriyle başa çıkan bir kişi olarak gösterilmesinin yanı sıra arka planda dönüşmüş Raina, Coulson ve S.H.I.E.L.D. logosu görülüyor.[83] "Who You Really Are" için yapımcılar Marcos Martín ile çalıştı. Martín posterde Sif'in diziye dönüşünü vurgulamanın yanı sıra ortasında Skye'ın olduğu parçalanan S.H.I.E.L.D. logosu ile seyirciye logonun parçalanmasının Sif'in kılıcından mı yoksa Skye'ın güçlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorgulatıyor.[85] "One of Us" için hazırlanmış için poster Declan Shalvey ve Jordie Bellaire tarafından çizildi. Soluk renklerin kullanıldığı posterde "Coulson'ın etrafını [S.H.I.E.L.D. indeksindeki] kötüler sarmış ve üstlerin büyük bir Cal ve [bir kuş] ve arkasında S.H.I.E.L.D. var."[86] Annie Wu "Love in the Time of Hydra" bölümünün posterini hazırladı. Posterde Grant Ward iki şekilde çizilmiş bir kadını tutuyor; biri kırmızı, biri mavi renkte – "bunun yarısı iki yüzü olan Agent 33'e ait... Ve bu onun Agnet May'i taklit etmesi gibi diğer insanları taklit etmesini yansıtıyor.[87]

Bobbi Morse'un geçmişine odaklanılan "One Door Closes" bölümünün posterinde o ve "gerçek S.H.I.E.L.D." logosu görülüyor. Poster "temel" dört renk, fuşya, turkuaz, sarı, siyah, baskıya dayanıyor. Hem temel hem de katmanlarla karmaşık yapının oluşturulması ile Morse karakterine gönderme yapılıyor. Poster Delicious Design League tarafından tasarlandı.[64] Dave Johnson'ın "Afterlife" için hazırladığı poster S.H.I.E.L.D. içindeki bölünmeyi ve taraflar içindeki birliği vurguluyor. Coulson'ın orta olduğu posterde Ajanlar Gonzales, Morse, Mackenzie ve Weaver "gerçek S.H.I.E.L.D" tarafındayken Hunter, Fitz ve Simmons diğer tarafta.[88] "Melinda" bölümünün Jenny Frison tarafından hazırlanan posterinde sürekli May'in görseli kullanılarak geçmişi ve "Süvari" lakabını nasıl kazandığı diziyle paralel şekilde anlatılıyor.[89] "The Frenemy of My Enemy" posteri için Marvel, Nathan Fox ile çalıştı. Posterde Ward, Kara ve Bakshi "Hydra kırmızısı", Coulson, Hunter ve Fitz "S.H.I.E.L.D. mavisi" ve Deathlok tarafsız gösteriliyor. Sezonda "[tüm akış noktaları] birleşerek yeni yollar yaratarak bizi son dört bölüme hazırlarken" bütün karakterler posterde birlikte gösteriliyor.[90]

Bölüm başlığı "The Dirty Half Dozen"da (Kirli Yarım Düzine) ima edildiği gibi Jake Wyatt'ın hazırladığı posterde Coulson'ın ilk sezonda S.H.I.E.L.D. ekibine aldığı acemiler (May, Ward, Fitz, Simmons ve Skye) Coulson ile birlikte bir kez daha görev için hazır halde görülüyor; ayrıca ilk defa bu posterde "... Sanatı" yazılı.[91] Marguerite Sauvage'ın "Scars" için hazırladığı posterde Jiaying ve yaraları dizinin özel efektlerle gösteremeyeceği şekilde gösterilirken Skye'ı Jiaying'in göbeğinde göstererek ikisi arasındaki bağlantı vurgulanıyor.[92] Sezon finalinin ilk kısmı "S.O.S"in Ryan Sook tarafından hazırlanan posterinde Cal'in çizgi romanlardan Mr. Hyde karakterine dönüşümü geleneksel çizgi roman kapaklarına atıfta bulunularak ima ediliyor.[93] Finalin ikinci kısmı için Joshua Budich posterinde sezonun bütün ana karakterlerini bir araya getiriyor. Bir tarafta Coulson ve ekibi diğer tarafta ise rakipleri (düşmanları olmak zorunda değil) yer alırken ortada Skye ve bazı Terrigen kristalleri Skye'ın hangi tarafa bağlı olduğu konusundaki kafa karışıklığına ve kristallerin finaldeki önemine vurgu yapıyor.[94]

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2014'te Clark Gregg sezonun 10 bölümlük bir kısmı yayınlandıktan sonra Agent Carter için ara verileceğini kalan 12 bölümün ise daha sonra yayınlanacağını düşündüğünü söyledi.[95] Bu kararı açıklamak için Bell şöyle dedi:

Geçen yıl yaşadığımız zorluklardan biri çektiğimiz 22 bölümün kaç, 40 hafta veya 36 hafta boyunca yayınlanması oldu. Hafta sayısı bu civarda olmalı. Ve yeniden gösterim çağı bitti. Yeniden gösterimler öldü ve dizinin başka alışkanlıklara göre gösterilmesi için uğraşıyorsunuz ve [izleyiciler] başka bir şey veya yeniden gösterim arasında seçim yapmak zorunda sinirlenir. Bizi bırakırlar. Bu sayede tekrarları azaltabiliyoruz. On bölüm yayınlıyoruz, bir veya iki boşluk olmalı çünkü aynı anda on dizi çekip çekim sonrası işleri yetiştirmek fiziksel olarak imkansız, bunu yapamayız yani bir nokta özel bir Marvel gösterimi olmalı. Ama yine de neredeyse her hafta bir şeyler yayınlıyoruz ve oradayız, ve aynı şeyleri gösterip momentum kaybetmek yerine, Agent Carter çıkıyor ve onun da kendine ait harika noktaları var, ve sekiz hafta boyunca yayınlanıyor, sonra biz dönüyoruz ve kesintisiz on iki hafta yayın yapıyoruz. Her hafta dizi çekmeye devam ediyoruz ve bu bize 22 bölümü zamanında bitirmemiz ucu ucuna yetiyor. Böylece ilk yarıda tekrarlardan kaçınıyoruz.[51]

Bu sezon Amerika'da ABC'de ve Kanada'da CTV'de[96] 23 Eylül 2014'te yayınlanmaya başladı[3] ve 12 Mayıs 2015'te bitti.[97] Avustralya'da sezon 29 Eylül 2014'te Seven Network'de başladı.[98] Birleşik Krallık'ta ise sezon 24 Ekim 2014'te başladı.[99]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon Netflix'te 11 Haziran 2015'te çıktı.[100] Blu-ray ve DVD seçenekleri Amazon'a özel olarak 18 Eylül 2015'te çıktı.[101][102]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

No. Başlık Yayın tarihi Reyting/paylaşım
(18–49)
İzleyici
(milyon)
DVR
(18–49)
DVR izleyicisi
(milyon)
Toplam
(18–49)
Toplam izleyici
(milyon)
Kaynak
1 "Shadows" 23 Eylül 2014 2,1/6 5,98[3] 1.6 4.00 3.6 9.66 [103]
2 "Heavy Is the Head" 30 Eylül 2014 1,8/5 5,05[4] 1,3 3,33 3,0 7,90 [104]
3 "Making Friends and Influencing People" 7 Ekim 2014 1,6/5 4,47[5] 1,2 2,78 2,8 7,25 [105]
4 "Face My Enemy" 14 Ekim 2014 1,7/5 4,70[6] 1,3 3,09 3,0 7,80 [106]
5 "A Hen in the Wolf House" 21 Ekim 2014 1,6/4 4,36[7] 1,3 3,27 2,9 7,63 [107]
6 "A Fractured House" 28 Ekim 2014 1,7/5 4,44[8] 1,3 3,00 3,0 7,44 [108]
7 "The Writing on the Wall" 11 Kasım 2014 1,5/4 4,27[9] 1,4 3,33 2,9 7,60 [109]
8 "The Things We Bury" 18 Kasım 2014 1,6/5 4,58[10] 1,3 3,13 2,9 7,70 [110]
9 "...Ye Who Enter Here" 2 Aralık 2014 1,8/5 5,36[11] 1,3 3,28 3,1 8,63 [111]
10 "What They Become" 9 Aralık 2014 1,7/5 5,29[12] 1,3 3,02 3,0 8,31 [112]
11 "Aftershocks" 3 Mart 2015 1,6/5 4,48[13] 1,3 3,03 2,9 7,51 [113]
12 "Who You Really Are" 10 Mart 2015 1,5/4 3,80[14] 1,1 2,82 2,6 6,62 [114]
13 "One of Us" 17 Mart 2015 1,6/5 4,34[15] 1,2 3,06 2,8 7,39 [115]
14 "Love in the Time of Hydra" 24 Mart 2015 1,5/5 4,29[16] 1,3 2,99 2,8 7,28 [116]
15 "One Door Closes" 31 Mart 2015 1,4/4 4,26[17] 1,1 2,65 2,5 6,91 [117]
16 "Afterlife" 7 Nisan 2015 1,5/5 4,24[18] 1,1 2,68 2,6 6,92 [118]
17 "Melinda" 14 Nisan 2015 1,6/5 4,04[19] 1,1 2,72 2,7 6,76 [119]
18 "The Frenemy of My Enemy" 21 Nisan 2015 1,6/5 4,45 [20] 1,1 2,57 2,7 7,02 [120]
19 "The Dirty Half Dozen" 28 Nisan 2015 1,5/5 4,57[21] 1,1 2,67 2,6 7,24 [121]
20 "Scars" 5 Mayıs 2015 1,5/5 4,45[22] 1,1 2,65 2,6 7,10 [122]
21-22 "S.O.S." 12 Mayıs 2015 1,3/4 3,88[23] 1,2 Yok 2,5 Yok [123]

Bu sezonu ortalama 7,09 milyon kişi izledi ve böylece Amerika'da 2014–15 televizyon sezonunda diziler arasında 76. sırada yer aldı. 18-49 bandında oratalama 2,7 reyting ile 32. sırada yer aldı.[124]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiri sitesi Rotten Tomatoes'ta dizi %91 destek 33 eleştiriye göre ortalama 10 üstünden 7,66 puan aldı. Sitedeki ortak görüşe göre "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. ikinci yılında rahatlayarak dizinin büyüme sancılarını karakterlere odaklanarak hafifletip hikâyedeki heyecanı arttırıyor."[125]

Den of Geek'ten Marc Buston sezonun ilk bölümüne 5 üstünden 4,5 yıldız verdi. Dizinin Marvel dünyasında Creel ve Whitehall gibi elementleri alırken daha karanlık bir ton tutturarak kendine has karakterlerini geliştirmesiyle sonunda potansiyelini yakaladığını düşünüyordu. Özellikle Fitz karakterinin gelişimi üstünde durarak şöyle söyledi: "Bu trajedi dünyası Fitz'in karakterini derinleştirdi ve son sezonun kalplerimizi kıran finaline neşe kattı."[126] Yine Den of Geek'ten James Hunt olumlu eleştirisinde şöyle yazdı: "Son sezonun finalinin momentumu kaybedilmedi ve kesinlikle üstüne daha fazlası eklendi. Geçen yıl ilk bölümü her şeyden çok Marvel Sinematik Evreni'nin bir parçası gibi hissettirmediği için eleştirmiştim. Bu yıl sezonun tam olarak bunu başararak başladığını söylemem doğru olur."[127] Screen Crush'tan Kevin Fitzpatrick prömiyeri "beklentinin üstünde iyi" olarak nitelendirdi ve dizinin "22 bölüm içinde anlatılabilecek şekilde" kaldığını, yeni bölümlerin ulaşması gerek yüksek standartlar koyarken sezonun kalanı için yeni ve ilginç fikirler çıkardığını söyledi.[128]

HitFix'ten Alan Sepinwall bölümü sezona umut veren bir başlangıç olarak niteledi, "iyi oyuncular ve güzel yaratıcı kararların desteğiyle [pek çok patlamaya] rağmen güzel vakit geçiriliyor" dedi. Hem var olan karakterlerde yapılan değişiklikleri hem de yeni karakterlerin çıkmasını olumlu karşıladı ve "açılış sahnesinin markayı büyütmek için, Agent Carter'ın tanıtımı, olsa da dizinin hikayesiyle ilgili olduktan sonra Marvel [Sinematik E]vreni'nin kalanıyla bağlantılar her zaman olumlu" dedi.[129] IGN'den Eric Goldman sezonun ilk bölümüne 10 üzerinden 8,3 verdi. Önceki bölümlere göre "daha az parlak" olan görsel tarzı övdü, yeni karakterlerin gelişini ve eski karakterlerin gelişimini, özellikle Carl Creel'in gelişini beğendiğini söyledi.[130] The A.V. Club'dan Oliver Sava 'B-' not verdi ve şöyle yazdı: "Kötü karakterin ve yapılması gerekenlerin açıkça belirlenmesiyle bu sezon öncekine göre daha iyi başladı ama hala daha büyüme için oldukça fazla alan var. Senaryo daha enerjik olabilir, aksiyon daha koreografik olabilir ve hem görsel hem işitsel elementler daha farklı bir stilde olabilir. Agents Of S.H.I.E.L.D. için büyük bir potansiyel var ... ama dizinin yapımcıları henüz bunu tam olarak keşfedemedi."[131]

Sezonun sonunda Goldman 10 üstünden 8,2 not verdi ve "dizi daha hızlı akıp Marvel Sinematik Evreni'ne daha da çok dalınca daha iyi bir noktaya geldi" dedi. Goldman'a göre ilk sezona kıyasla "tempo çok iyileşti, olayların gelişmesi çok uzun sürmüyor ve sırlar seyirciler ve karakterlerden saklanmıyor", birinci sezondan kalan sırların çözülmesine rağmen bu sezonda yeni hikâyeler ve gizemler anlatıldı. Karakter gelişimini beğendiğini söyledi ve bu sezonun çizgi roman "kısıtlamalarından uzak" olduğunu belirtti. Özellikle MacLachlan'ın Cal'i canlandırmasını ve diziye yeni karakterlerin katılmasını beğenirken Triplett'in "tam olarak kullanılamadığını" ve bu yüzden de sezon ortası finalde ölmesinin etkisinin zayıfladığını söyledi. Ek olarak Goldman Ultron Çağı ile olan bağlantıyı "zorlama" diye eleştirdi ve Inhuman/S.H.I.E.L.D. 2.0 hikâyelerini bozduğunu söyledi.[132] TV Overmind'dan Nick Hogan sezona 10 üstünden 9 vererek "çoğunlukla izlemesi keyifli bir sezon" dedi. Hogan oyuncuları ve karakterleri övdü, özellikle MacLachlan'ın Calvin Zabo'yu canlandırmasını "onunki dizinin belki de en güçlü karakter gelişimi oldu ve izlemesi çok keyifliydi" diyerek övdü. Hikâyenin gelişiminde eleştirdiği noktalar oldu. Inhumans tarafının seriye bağlanmasının uzun sürdüğünü ve Ultron Çağı bağlantısının S.H.I.E.L.D. içi kavgayı "hızlı ve tutarsız" şekilde bitirdiğini söyledi.[133]

Analiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezonda Inhumans'ın çıkması ve filmlerden önce yeni normlar kurması isteği eleştirmenlerin dikkatini çekti.

Sava Agents of S.H.I.E.L.D.'ın yeni bir ırkı tanıtması ile "Marvel Studios'un gelecekteki büyük planının temel bir parçası" olduğunu söyledi ve bunu şöyle açıkladı: "Dizi Kaptan Amerika: Kış Askeri'nden beri MCU'ya gittikçe daha fazla bağlandı ama her zaman reaktif bir rolde oldu. Filmlerde çeşitli olaylar gerçekleşir Agents of S.H.I.E.L.D. olayların sonrası ile ilgilenirdi. Artık böyle değil. Dizide olaylar gerçekleşiyor ve bu olaylar MCU'nun geleceğini etkileyecek çünkü Inhumans filminin 2019'da çıkmasının planlandığını biliyoruz." Sava ayrıca televizyon dizisi aracılığıyla Inhumans'ın "kozmik yerine daha kişisel bir seviyeden tanıtıldığı" ve bunun genel MCU izleyicileri için "fikrin daha rahat kabul edilebilir" olduğunu söylüyor.[134]

Forbes'dan Merrill Barr sadece Inhumans'ın filminden önce çıkarılması ile değil ama bu ırkın dünyada yayılması ile dizinin filmlerden bağımsız olarak "varlık hakkını" sağlamlaştırdığını düşünüyor. Barr sezon finali üstüne şöyle konuştu: "S.H.I.E.L.D. daha önce görmediğimiz şekilde ayakları üstünde durmada çok başarılı oldu. Son kareye geldiğimizde – Marvel hayranı olun ya da olmayın – herkes üçüncü sezonun ne zaman başlayacağını soruyordu. İzleyicilerin aklında kalan şey ise onların belki de ilk defa sadece Agents of S.H.I.E.L.D.'ın hikayesinin izlemeye değer olduğunu fark etmeleri değil, dizinin hep çok iyi olduğunu fark etmeleri oldu."[135]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylık Sonuç Kay.
2015 İzleyici Kararları Ödülü Esn Sevilen Bilimkurgu/Fantastik Dizi Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [136]
Görsel Efektler Derneği Ödülü Bir Televizyon Programında Öne Çıkan Görsel Efektler Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [137]
TVLine Haftanın Oyuncusu "Melinda" Performansı Ming-Na Wen Kazandı [138]
Çocukların Tercihi Ödülleri En Sevilen Aile TV Programı Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [139]
En Sevilen Kadın TV Oyuncusu Chloe Bennet Adaylık
Satürn Ödülü En İyi Süper Kahraman Adaptasyonu Televizyon Dizisi Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [140]
PRISM Ödülleri Çok Bölümlü Televiziyon Draması – Zihinsel Sağlık Fitz'in "Shadows" bölümünden "The Things We Bury" bölümüne kadar süren hikâyesi Adaylık [141]
Gençlerin Tercihi Ödülleri Fantastik/Bilimkurgu Dizisi Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [142]
Primetime Yaratıcı Sanatlar Emmy Ödülleri Öne Çıkan Özel ve Görsel Efektler "The Dirty Half Dozen" Adaylık [143]
Online Film & Televizyon Birliği Ödülleri Bir Dizideki En İyi Görsel Efektler Agents of S.H.I.E.L.D. Adaylık [144]
2016 İrlanda Film & Televizyon Ödülleri Televizyon Draması Alanında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ruth Negga Adaylık [145]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kissell, Rick (24 Eylül 2014). "'NCIS: New Orleans' Solid in Bow; 'Chicago Fire' Hot, 'SHIELD' Sluggish in Returns". Variety. 25 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2014. 
 2. ^ Goldberg, Lesley (7 Mayıs 2015). "ABC Renews 'Agents of SHIELD,' 'Agent Carter'". The Hollywood Reporter. 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2015. 
 3. ^ a b c Kondolojy, Amanda (24 Eylül 2014). "Tuesday Final Ratings: 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.', 'Forever', 'The Voice', and 'Dancing With the Stars' Adjusted Up; 'Chicago Fire' & 'Person of Interest' Adjusted Down". TV by the Numbers. 25 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2014. 
 4. ^ a b Bibel, Sara (1 Ekim 2014). "Tuesday Final Ratings: 'Selfie', 'Manhattan Love Story', 'The Voice', 'Marvels Agents of S.H.I.E.L.D.', 'New Girl' & 'Forever' Adjusted Up; 'Chicago Fire' Adjusted Down". TV by the Numbers. 2 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2014. 
 5. ^ a b Bibel, Sara (16 Ekim 2014). "Revised Tuesday, October 7 Final Ratings: 'Selfie', 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' & 'Forever' Adjusted Down". TV by the Numbers. 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 6. ^ a b Bibel, Sara (15 Ekim 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'Marvel's Agents of S.H.I.E.LD.', 'The Voice' & 'The Mindy Project' Adjusted Up; 'About A Boy' & 'Chicago Fire' Adjusted Down". TV by the Numbers. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2014. 
 7. ^ a b Kondolojy, Amanda (22 Ekim 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice', 'The Flash' & 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' Adjusted Up; 'Marry Me' Adjusted Down + Final World Series Numbers". TV by the Numbers. 23 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2014. 
 8. ^ a b Bibel, Sara (29 Ekim 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'The Voice', 'NCIS' & 'Person of Interest' Adjusted Up; 'Marry Me' Adjusted Down & Final World Series Numbers". TV by the Numbers. 31 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2014. 
 9. ^ a b Bibel, Sara (12 Kasım 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice' & 'The Mindy Project' Adjusted Up". TV by the Numbers. 14 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2014. 
 10. ^ a b Kondolojy, Amanda (19 Kasım 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice', 'The Flash' & 'Chicago Fire' Adjusted Up; 'Marry Me' Adjusted Down". TV by the Numbers. 21 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2014. 
 11. ^ a b Kondolojy, Amanda (3 Aralık 2014). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash' & 'Chicago Fire' Adjusted Up; 'Marry Me' Adjusted Down". TV by the Numbers. 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2014. 
 12. ^ a b Bibel, Sara (10 Aralık 2014). "Tuesday Final Ratings: 'Victoria's Secret Fashion Show' & 'The Voice' Adjusted Up; 'Supernatural' & 'The Mindy Project' Adjusted Down". TV by the Numbers. 31 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2014. 
 13. ^ a b Bibel, Sara (4 Mart 2015). "Tuesday Final Ratings: 'Chicago Fire' Adjusted Down; No Adjustment to 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.'". TV by the Numbers. 9 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 14. ^ a b Kondolojy, Amanda (11 Mart 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice', 'NCIS', 'Fresh Off The Boat', 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' & 'Person of Interest' Adjusted Up'". TV by the Numbers. 14 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2015. 
 15. ^ a b Bibel, Sara (18 Mart 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash' & 'The Voice' Adjusted Up; 'iZombie' Adjusted Down". TV by the Numbers. 22 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2015. 
 16. ^ a b Kondolojy, Amanda (25 Mart 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice', 'The Flash', & 'The Mindy Project' Adjusted Up; 'NCIS: New Orleans' Adjusted Down". TV by the Numbers. 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 17. ^ a b Bibel, Sara (1 Nisan 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'Forever' & 'NCIS' Adjusted Up". TV by the Numbers. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2015. 
 18. ^ a b Kondolojy, Amanda (8 Nisan 2015). "Tuesday Final Ratings: 'NCIS: New Orleans' Adjusted Up; No Adjustment for 'Forever', 'New Girl' or 'Weird Loners'". TV by the Numbers. 14 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2015. 
 19. ^ a b Bibel, Sara (15 Nisan 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'NCIS', 'The Voice', 'Fresh Off The Boat', 'Hell's Kitchen' & 'Person of Interest' Adjusted Up". TV by the Numbers. 18 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2015. 
 20. ^ a b Kondolojy, Amanda (22 Nisan 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.', 'Undateable', 'The Voice' & 'Hell's Kitchen' Adjusted Up; 'iZombie' Adjusted Down". TV by the Numbers. 25 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2015. 
 21. ^ a b Bibel, Sara (29 Nisan 2015). "Tuesday Final Ratings: 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.', 'The Voice', 'NCIS', 'NCIS: New Orleans', & 'Chicago Fire' Adjusted Up; 'One Big Happy' Adjusted Down". TV by the Numbers. 30 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2015. 
 22. ^ a b Kondolojy, Amanda (6 Mayıs 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Voice' Adjusted Up; 'iZombie' Adjusted Down + No Adjustment for 'The Flash' or 'Person of Interest'". TV by the Numbers. 14 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2015. 
 23. ^ a b Bibel, Sara (13 Mayıs 2015). "Tuesday Final Ratings: 'The Flash', 'NCIS', & 'American Idol' Adjusted Up; 'iZombie' Adjusted Down". TV by the Numbers. 16 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2015. 
 24. ^ a b c d e f g h i j k l "Learn How Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. Begins Its Second Season". Marvel.com. 8 Eylül 2014. 8 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2014. 
 25. ^ a b c d Strom, Marc (10 Aralık 2014). "Debriefing the Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. Winter Finale". Marvel.com. 10 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2014. 
 26. ^ a b c d Abrams, Natalie (25 Temmuz 2014). "Agents of S.H.I.E.L.D. Reveals New Characters, Carter Adds Captain Directors". TV Guide. 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 
 27. ^ a b Goldberg, Lesley (19 Ağustos 2014). "'Agents of SHIELD' Enlists Adrianne Palicki as Marvel Favorite (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 24 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2014. 
 28. ^ a b Khatchatourian, Maane (14 Şubat 2015). "'Agents of SHIELD' Promotes Adrianne Palicki to Series Regular". Variety. 15 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2015. 
 29. ^ a b Strom, Marc (7 Ağustos 2014). "Henry Simmons Joins Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." Marvel.com. 9 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2014. 
 30. ^ a b Strom, Marc (17 Kasım 2014). "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: ...Ye Who Enter Here". Marvel.com. 9 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014. 
 31. ^ a b c d e Fitzpatrick, Kevin (7 Ağustos 2014). "Marvel's 'Agents of S.H.I.E.L.D.' Season 2: Glenn Talbot Returns, Plus...Kyle MacLachlan?". Screen Crush. 9 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2014. 
 32. ^ a b Andreeva, Nellie (29 Temmuz 2014). "'Agents Of S.H.I.E.L.D.' Adds Simon Kassianides". Deadline Hollywood. 30 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2014. 
 33. ^ a b Strom, Marc (11 Ağustos 2014). "Kyle MacLachlan Joins Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. in Critical Role". Marvel.com. 12 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2014. 
 34. ^ a b Strom, Marc (9 Eylül 2014). "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: Heavy is the Head". Marvel.com. 10 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2014. 
 35. ^ a b c d Cavanaugh, Patrick (17 Eylül 2014). "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: Making Friends and Influencing People". Marvel.com. 18 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2014. 
 36. ^ a b Meslow, Scott (8 Ekim 2014). "Agents of S.H.I.E.L.D. Recap: Ice, Ice, Baby". Vulture. 25 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 37. ^ a b c d e f "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: Aftershocks". Marvel.com. 13 Şubat 2015. 13 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2015. 
 38. ^ a b c d Abrams, Natalie (24 Mart 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D.: Here's why you recognize those new S.H.I.E.L.D. leaders". Entertainment Weekly. 25 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2015. 
 39. ^ a b Strom, Marc (8 Ocak 2015). "Edward James Olmos Comes to Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." Marvel.com. 8 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2015. 
 40. ^ a b Cavanaugh, Patrick (20 Mart 2015). "Declassifying 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.': Afterlife". Marvel.com. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2015. 
 41. ^ a b c d Logan, Michael (10 Eylül 2014). "First Look: Haley Atwell's Agent Carter on Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." TV Guide. 10 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2014. 
 42. ^ a b Schwartz, Terri (1 Ekim 2014). "Zap2it first: 'Agents of SHIELD' casts 'White Collar' star as Ward's brother". Zap2it. 26 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2014. 
 43. ^ a b c Truitt, Brian (20 Nisan 2015). "'S.H.I.E.L.D.' leads into 'Avengers' sequel". USA Today. 21 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
 44. ^ a b Logan, Michael (9 Şubat 2015). "Asgardian Warrior Sif Returns to Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." TVInsider. 9 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2015. 
 45. ^ a b Abrams, Natalie (7 Nisan 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D.: Get the details on that surprise return". Entertainment Weekly. 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2015. 
 46. ^ a b Vlada, Gelman (15 Nisan 2015). "TVLine Items: Maria Hill's S.H.I.E.L.D. Return, Doctor Who on Disney and More". TVLine. 15 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2015. 
 47. ^ Ellwood, Gregory (23 Mart 2014). "10 things we learned at the 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.' Paleyfest panel". HitFix. 13 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2014. 
 48. ^ Hibberd, James (8 Mayıs 2014). "ABC renews 'SHIELD' plus orders 'Captain America' spin-off". Entertainment Weekly. 9 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2014. 
 49. ^ Goldman, Eric (18 Temmuz 2014). "Marvel's Agents of SHIELD Producers On Rebuilding SHIELD In Season 2". IGN. 18 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2014. 
 50. ^ Ching, Albert (19 Ağustos 2014). ""Agents of SHIELD" Looks To Rebuild In Season Two". Comic Book Resources. 20 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2014. 
 51. ^ a b c d Connelly, Brendon (11 Eylül 2014). "Exclusive! Agents Of S.H.I.E.L.D.'s Showrunner Talks Interconnection With Avengers: Age Of Ultron, Agent Carter, & Marvel Cinematic Universe". Comicbook.com. 14 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2014. 
 52. ^ a b c Prudom, Laura (12 Mayıs 2015). "'Marvel's Agents of SHIELD' Boss Talks Shocking Finale Cliffhanger, Skye's Secret Mission". Variety. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2015. 
 53. ^ Ching, Albert (9 Aralık 2014). ""Agents of SHIELD" Showrunners on the Midseason Finale's Marvel "Gamechanger"". Comic Book Resources. 15 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2014. 
 54. ^ a b Huver, Scott (3 Mart 2015). "Showrunners Tease Effect Of Skye's Inhuman Powers On "Agents Of SHIELD" Dynamics". Comic Book Resources. 5 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 55. ^ a b Couch, Aaron (9 Aralık 2014). "'Agents of SHIELD' Bosses on Skye Bombshell and Marvel Movie Future". The Hollywood Reporter. 25 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 56. ^ Mitovich, Matt Webb (20 Şubat 2014). "Matt's Inside Line: Scoop on S.H.I.E.L.D., Scandal, Parenthood, H50, Once, Castle, Banshee & More!". TVLine. 20 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2014. 
 57. ^ Strom, Marc (October 27, 2014). "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: The Writing on the Wall". Marvel.com. 12 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2014. 
 58. ^ "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: Seeds". Marvel.com. 19 Aralık 2013. 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2014. 
 59. ^ "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. Ep. 105: Girl in the Flower Dress". Marvel.com. 7 Ekim 2013. 20 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 60. ^ "Exclusive: Patton Oswalt Enlists in Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D." Marvel. 20 Mart 2014. 21 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2014. 
 61. ^ Sava, Oliver (25 Mart 2015). "Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D.: "Love In The Time Of Hydra"". The A.V. Club. 17 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2015. 
 62. ^ Mitovich, Matt Webb (1 Ekim 2014). "S.H.I.E.L.D. Recruits White Collar Vet Tim DeKay to Play Ward's [Spoiler]". TVLine. 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2015. 
 63. ^ Zalban, Alec (12 Mayıs 2015). "Marvel's First Inhuman: The Inside Story Of How 'Agents Of S.H.I.E.L.D.' Transformed A Universe". MTV. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2015. 
 64. ^ a b Towers, Andrea (26 Mart 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D.: The Art of Evolution Mockingbird takes center stage -- exclusive". Entertainment Weekly. 26 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2015. 
 65. ^ a b Schwartz, Terri (16 Temmuz 2014). "'Agents of SHIELD' showrunners tease 'Agent Carter,' 'Guardians of the Galaxy' crossovers". Zap2it. 18 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2014. 
 66. ^ Romanello, Linda (1 Eylül 2015). "VFX: Marvel's 'Agents of S.H.I.E.L.D.'". Post. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
 67. ^ Ramos, Debbie Molina (10 Aralık 2014). "Movies & TV shows filmed in Old San Juan, Puerto Rico". Legends of Puerto Rico. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
 68. ^ a b c McCreary, Bear (24 Eylül 2014). "Agents of S.H.I.E.L.D. – Season 2 Begins". 27 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2014. 
 69. ^ Nissim, Mayer (10 Eylül 2015). "Agents of SHIELD now has a CD soundtrack and they hope it meets your insanely high standards". Digital Spy. 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2015. 
 70. ^ "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. (Original Soundtrack Album) by Bear McCreary". iTunes. 4 Eylül 2015. 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2015. 
 71. ^ Abrams, Natalie (9 Aralık 2014). "Exclusive: 'Agents of S.H.I.E.L.D.' to feature a tie-in to 'Avengers: Age of Ultron'". Entertainment Weekly. 9 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2014. 
 72. ^ Solis, Jorge (27 Eylül 2014). "5 Ways Hayley Atwell's 'Agents Of S.H.I.E.L.D.' Season 2 Appearance Sets-Up 'Marvel's Agent Carter!' [WATCH]". MSTARZ. 21 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2014. 
 73. ^ Strom, Marc (31 Ekim 2014). "Declassifying Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: The Things We Bury". Marvel.com. 31 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2014. 
 74. ^ Goldman, Eric (7 Ekim 2014). "Marvel's Agents of SHIELD: "Making Friends and Influencing People" Review". IGN. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2015. 
 75. ^ KevinGarcia.com (8 Ekim 2014). "Comply: Secrets of SHIELD "Making Friends and Influencing People"". io9. 4 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2015. 
 76. ^ "Debriefing Marvel's Agent Carter: The Iron Ceiling". Marvel.com. 16 Ocak 2015. 17 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2015. 
 77. ^ Logan, Michael (19 Kasım 2014). "It's All Connected: Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.'s Alien Revealed". TV Guide. 3 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2014. 
 78. ^ Abrams, Natalie (3 Aralık 2014). "'Agents of S.H.I.E.L.D.' bosses talk Kree, Inhumans and the midseason finale". Entertainment Weekly. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 
 79. ^ George Kitson (y), Mirko Colak, Neil Edwards and Mirco Pierfederici (çz), Frank D'Armata, Vero Gandini, and John Rauch (çi). Agents of S.H.I.E.L.D.: The Chase 1 (24 Temmuz 2014), Marvel Comics.
 80. ^ "Marvel & Lexus Present The Chase". July 24, 2014. July 28, 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 28, 2014. 
 81. ^ "Preview - Lexus Presents: Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D in THE CHASE (2014) #1". Marvel.com. 28 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2014. 
 82. ^ Rought, Karen (11 Ekim 2014). "'Agents of S.H.I.E.L.D.' brought down the house at NYCC 2014". Hypable. 11 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2014. 
 83. ^ a b Towers, Andrea (26 Şubat 2015). "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. launches second year of art campaign, The Art of Evolution -- exclusive". Entertainment Weekly. 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2015. 
 84. ^ Kaye, Ben (25 Nisan 2015). "C2E2: Marvel Shares Plans for SHIELD 50th Anniversary". Comic Book Resources. 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2015. 
 85. ^ Towers, Andrea (5 Mart 2015). "Marvel's new Agents of S.H.I.E.L.D. art teases the arrival of Lady Sif -- exclusive". Entertainment Weekly. 5 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2015. 
 86. ^ Towers, Andrea (12 Mart 2015). "Coulson and Cal take center stage in new Agents of S.H.I.E.L.D. art -- exclusive". Entertainment Weekly. 12 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2015. 
 87. ^ Towers, Andrea (19 Mart 2015). "Agent Ward returns in newest Agents of S.H.I.E.L.D. art -- exclusive". Entertainment Weekly. 22 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2015. 
 88. ^ Towers, Andrea (2 Nisan 2015). "Loyalties are divided in new Agents of S.H.I.E.L.D. art: Exclusive". Entertainment Weekly. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2015. 
 89. ^ Towers, Andrea (9 Nisan 2015). "Enter 'The Cavalry': Agents of S.H.I.E.L.D.'s Art of Evolution spotlights Agent May -- exclusive". Entertainment Weekly. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2015. 
 90. ^ Towers, Andrea (16 Nisan 2015). "It's all connected in new Agents of SHIELD's newest Art of Evolution -- exclusive". Entertainment Weekly. 17 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2015. 
 91. ^ Towers, Andrea (23 Nisan 2015). "Agents of SHIELD's Art of Evolution: the original six are back -- exclusive". Entertainment Weekly. 23 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2015. 
 92. ^ Towers, Andrea (30 Nisan 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D. Art of Evolution teases Inhuman secrets -- exclusive". Entertainment Weekly. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2015. 
 93. ^ Towers, Andrea (6 Mayıs 2015). "Penultimate Agents of S.H.I.E.L.D. Art of Evolution sets the stage for an intense finale -- exclusive". Entertainment Weekly. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2015. 
 94. ^ Towers, Andrea (7 Mayıs 2015). "Final 'Art of Evolution' celebrates Agents of S.H.I.E.L.D. season finale -- exclusive". Entertainment Weekly. 14 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2015. 
 95. ^ Weintraub, Steve (2 Haziran 2014). Clark Gregg Talks Trust Me, Where the Idea Came From, VOD, the Challenges of Making Independent Movies, Agents Of S.H.I.E.L.D. Season 1 and 2, More. Collider. 4 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2014. 
 96. ^ "CTV Fall 2014 lineup premiere dates announced". CTV Television Network. 29 Temmuz 2014. 5 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2015. 
 97. ^ Strom, Marc (23 Nisan 2015). "Declassifying 'Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.': S.O.S." Marvel.com. 21 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2015. 
 98. ^ Knox, David (22 Eylül 2014). "Returning: The Blacklist, Agents of SHIELD". TV Tonight. 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2015. 
 99. ^ "Channel 4 Sets UK Premiere Date For 'Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D.' Season 2". TVWise. 8 Ekim 2014. 5 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2015. 
 100. ^ Jones, Nate (21 Mayıs 2015). "What's New on Netflix: June 2015". Vulture. New York. 21 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2015. 
 101. ^ Damore, Meagan (10 Temmuz 2015). "SDCC: Jeph Loeb Unveils The Future Of "Agents Of SHIELD," "Agent Carter" & More". Comic Book Resources. 17 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2015. 
 102. ^ Lambert, David (16 Eylül 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D. - An Update About Extras for 'The Complete 2nd Season'". TVShowsOnDVD.com. 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2015. 
 103. ^ Kondolojy, Amanda (12 Ekim 2014). "'Gotham' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'Gotham' & 'Red Band Society' Top Percentage Gains & 'How To Get Away With Murder' Tops Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week Ending September 28". TV by the Numbers. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2014. 
 104. ^ Kondolojy, Amanda (20 Ekim 2014). "'How to Get Away With Murder' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'Parenthood' Tops Percentage Gains & 'The Blacklist' Tops Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week Ending October 5". TV by the Numbers. 22 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2014. 
 105. ^ Bibel, Sara (27 Ekim 2014). "'How to Get Away With Murder' & 'Modern Family' Have Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'Red Band Society' Tops Percentage Gains & 'The Blacklist' Tops Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week Ending October 12". TV by the Numbers. 29 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2014. 
 106. ^ Bibel, Sara (3 Kasım 2014). "'How to Get Away With Murder' & 'The Big Bang Theory' Have Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'New Girl' Tops Percentage Gains & 'The Blacklist' Tops Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week Ending October 19". TV by the Numbers. 13 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2014. 
 107. ^ Kondolojy, Amanda (10 Kasım 2014). "'The Big Bang Theory' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'America's Next Top Model' Tops Percentage Gains & 'The Blacklist' Tops Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week 5 Ending October 26". TV by the Numbers. 3 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2014. 
 108. ^ Kondolojy, Amanda (17 Kasım 2014). "'Modern Family' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'Elementary', 'Parnethood' & 'The Originals' Top Percentage Gains & 'The Blacklist' Leads Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week 6 Ending November 2". TV by the Numbers. 19 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2014. 
 109. ^ Kondolojy, Amanda (2 Aralık 2014). "'The Big Bang Theory' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'The Vampire Diaries' Tops Percentage Gains & 'The Blacklist' Leads Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week 8 Ending November 16". TV by the Numbers. 18 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2014. 
 110. ^ Bibel, Sara (8 Aralık 2014). "'Modern Family' Has Biggest Adults 18-49 Ratings Increase; 'Reign' Tops Percentage Gains & 'The Big Bang Theory' Leads Viewer Gains in Live +7 Ratings for Week 9 Ending November 16". TV by the Numbers. 18 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2014. 
 111. ^ Bibel, Sara (22 Aralık 2014). "'Modern Family' Has Biggest Adults 18-49 Ratings & Viewership Increase; 'Constantine' & 'The Vampire Diaries' Top Percentage Gains in Live +7 Ratings for Week 11 Ending December 7". TV by the Numbers. 28 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2014. 
 112. ^ Kondolojy, Amanda (29 Aralık 2014). "'The Big Bang Theory' Has Biggest Adults 18-49 Ratings & Viewership Increase; 'Elementary' Tops Percentage Gains in Live +7 Ratings for Week 12 Ending December 14". TV by the Numbers. 31 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2014. 
 113. ^ Kondolojy, Amanda (23 Mart 2015). "'Empire' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains + 'Glee' & 'Hart of Dixie' Top Percentage Increases in Live +7 Ratings for Week 24 Ending March 8". TV by the Numbers. 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2015. 
 114. ^ Bibel, Sara (30 Mart 2015). "'Empire' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains + 'The Originals' Tops Percentage Increases in Live +7 Ratings for Week 25 Ending March 15". TV by the Numbers. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2015. 
 115. ^ Bibel, Sara (6 Nisan 2015). "'Empire' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains + 'The Originals' Tops Percentage Increases in Live +7 Ratings for Week 26 Ending March 22". TV by the Numbers. 9 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2015. 
 116. ^ Bibel, Sara (13 Nisan 2015). "'Modern Family' Leads Adults 18-49 Gains, 'Forever' Tops Percentage Increases & 'The Blacklist' Wins Viewership Growth in Live +7 Ratings for Week 27 Ending March 29". TV by the Numbers. 5 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015. 
 117. ^ Kondolojy, Amanda (20 Nisan 2015). "'The Big Bang Theory' Leads Adults 18-49 Gains, 'The Blacklist' Tops Percentage & Viewership Growth in Live +7 Ratings for Week 28 Ending April 5". TV by the Numbers. 25 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2015. 
 118. ^ Kondolojy, Amanda (27 Nisan 2015). "'The Big Bang Theory' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains, 'The Following' Tops Percentage Growth in Live +7 Ratings for Week 29 Ending April 12". TV by the Numbers. 29 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2015. 
 119. ^ Kondolojy, Amanda (4 Mayıs 2015). "'The Big Bang Theory' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains, 'Reign', 'Supernatural' & 'The Vampire Diaries' Top Percentage Growth in Live +7 Ratings for Week 30 Ending April 19". TV by the Numbers. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2015. 
 120. ^ Bibel, Sara (11 Mayıs 2015). "'The Big Bang Theory' Leads Adults 18-49 & Viewership Gains, 'The Blacklist' & 'The Vampire Diaries' Top Percentage Growth in Live +7 Ratings for Week 31 Ending April 26". TV by the Numbers. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2015. 
 121. ^ Kondolojy, Amanda (18 Mayıs 2015). "'The Big Bang Theory' & 'Modern Family' Tie for Adults 18-49 Growth, 'The Messengers' Leads Percentage Gains + 'The Blacklist' Tops Viewership Increase in Live +7 Ratings for Week 32 Ending May 3". TV by the Numbers. 11 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2015. 
 122. ^ Bibel, Sara (26 Mayıs 2015). "'The Big Bang Theory' Leads Adults 18-49 & Viewership Growth, 'The Blacklist' Tops Percentage Gains in Live +7 Ratings for Week 32 Ending May 10". TV by the Numbers. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 123. ^ Kondolojy, Amanda (1 Haziran 2015). "'Modern Family' Leads Adults 18-49 & Viewership Growth, 'Wayward Pines' Tops Percentage Gains in Live +7 Ratings for Week 33 Ending May 17". TV by the Numbers. 2 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2015. 
 124. ^ de Moraes, Lisa (21 Mayıs 2015). "Full 2014–15 TV Season Series Rankings: Football & 'Empire' Ruled". Deadline Hollywood. 22 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2015. 
 125. ^ "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.: Season 2 (2014–2015)". Rotten Tomatoes. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2020. 
 126. ^ Buxton, Marc (24 Eylül 2014). "Marvel's Agents of SHIELD Season 2 Premiere Review: Shadows". Den of Geek. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 127. ^ Hunt, James (24 Eylül 2014). "Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D. season 2 episode 1 review: Shadows". Den of Geek. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 128. ^ Fitzpatrick, Kevin (23 Eylül 2014). "'Agents of S.H.I.E.L.D.' Season Premiere Review: "Shadows"". Screen Crush. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 129. ^ Sepinwall, Alan (23 Eylül 2014). "Season premiere review: 'Marvel's Agents of SHIELD' - 'Shadows': The Absorbing Man cometh". HitFix. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 130. ^ Goldman, Eric (23 Eylül 2014). "Marvel's Agents of SHIELD: "Shadows" Review". IGN. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 131. ^ Sava, Oliver (24 Eylül 2014). "Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D.: "Shadows"". The A.V. Club. 28 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
 132. ^ Goldman, Eric (21 Mayıs 2015). "Marvel's Agents of SHIELD: Season 2 Review". IGN. 22 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2015. 
 133. ^ Hogan, Nick (27 Mayıs 2015). "Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. Season 2 Review". TV Overmind. 23 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2015. 
 134. ^ Sava, Oliver (10 Aralık 2014). "Marvel's Agents Of S.H.I.E.L.D.: "What They Become"". The A.V. Club. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
 135. ^ Barr, Merrill (11 Mayıs 2015). "Agents of S.H.I.E.L.D. Cements Its Right to Exist in Season 2 Finale". Forbes. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
 136. ^ "Nominees & Winners". People's Choice Awards. 8 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2015. 
 137. ^ "Winners of the 2015 Visual Effects Society Awards". Rotten Tomatoes. 5 Şubat 2015. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2015. 
 138. ^ "Performer of the Week: Ming-Na Wen". TVLine. 18 Nisan 2015. 2 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2016. 
 139. ^ "Kids' Choice Awards 2015: The Complete Winners List". The Hollywood Reporter. 28 Mart 2015. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2016. 
 140. ^ "The 41st Annual Saturn Awards Winners 2015". Saturn Awards. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2015. 
 141. ^ "Winners & Nominees". PRISM Awards. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2016. 
 142. ^ "Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List". Variety. 16 Ağustos 2015. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2016. 
 143. ^ "Creative Arts Emmys: The Complete Winners List". The Hollywood Reporter. 12 Eylül 2015. 21 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2015. 
 144. ^ "2014-15: The Season of Olive Kitteridge". OFTA. 13 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2016. 
 145. ^ "IFTA 2016 Nominees and Winners". Irish Film & Television Academy. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2016. 

Genel kaynaklar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]