Agelena labyrinthica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Agelena labyrinthica
Agelena labyrinthica Hoog Buurlo 1.jpg
Agelena labyrinthica.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt alem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Agelenidae
Cins: Agelena
Tür: A. labyrinthica
Binominal adı
Agelena labyrinthica
(Clerck, 1757)
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Agelena labyrinthica ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Agelena labyrinthica ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
dikenli katırtırnağı üzerindeki kokon

Agelena labyrinthica, Agelenidae familyasından Palearktik bölgede yayılmış bir örümcek türü. Tür epiteti ördüğü ağdaki huni biçimli yollar bir labirenti andırdığı için verilmiştir. Almanya'da 2011 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1757 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından Araneus labyrinthicus adıyla tanımlanan tür 1831 yılında Sundevall tarafından Agelena labyrinthica adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için): Karapaksta, orta yerde kenarları paralel olan açık kahverenginde bir şerit vardır; prosoma kahverengi; bacak segmentleri uzun kıllar ile desteklenmiş; opisthosoma soluk gri ve çikolata kahvesi karışımı rengindedir[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 8–12 mm, erkek 8–9 mm boyundadır. Karapaks oldukça uzun, ortada kenarları paralel olan açık kahverengi bir şerit uzanır. Bütün karapaks boyunca devam eden bu şerit göz bölgesini de içine almakta. Bu şeritlerden sonra ise yeniden açık kahverngi bölge yer alır. Keliserler koyu kahveringi. Bacakların bütün segmentleri uzun kıllı. Opisthosoma soluk gri renkte, üzerinde şeritler mevcut, şeritler önden arkaya dogru kıvrılarak uzanır ve genişliği giderek daralan beyaz çizgilerle sınırlanır. Epijinde orta duvar ile septumların arkasında kitinden pürüzlü bir yapı fark edilir[1].

Duyu organı: Agelanidae familyasındaki diğer türlerden farklı olarak A. labyrinthica türünde birinci bacak çiftinde tarsusun üst tarafında en az 4 adet trichobothria bulunur[2]. Her yürüme bacağı için yaklaşık 25 trichobothria vardır[3][4]. Bu kıllar ağa yakalan avları hissetmede kullanılan duyu organlarıdır[2].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük çarşaf ve huni şeklindeki ağlarının üzerinde huninin içine çekilmiş durumda bulunurlar. Ağlarını kısa vejetasyon ya da çalılıklar arasına örerler[1]. Britanya'da kaba kesilmemiş otlaklarda, ekilmemiş tarla kıyılarında ve dikenli katırtırnağı ve funda gibi alçak boylu çalılarda ördüğü ağın hunisinde pusuya yaıp bekler. Her iki cinsiyetten erginlerine temmuz ve ağustos aylarında, dişisine daha sonra da rastlanır[5].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Palearktik bölgede yayılmıştır[6]. Avrupa'da yaygındır. Britanya'da İngiltere'nin güneyinde ve Galler'in kıyı bölgelerinde görülür[5].

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de[7] cinsinin 2 türünden biridir. Hemen hemen bütün bölgelerden kayıt vardır[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ a b Christoph Hörweg & Jason Dunlop. "European Spider of the Year 2011". European Society of Arachnology. 23 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110823230111/http://www.european-arachnology.org/esy11/english.shtml. Erişim tarihi: September 24, 2011. 
  3. ^ Friedrich G. Barth (2002). "Introduction". A Spider's World: Senses and Behavior. Berlin: Springer. ss. 310–311. ISBN 978-3-540-42046-0. 
  4. ^ Rainer F. Foelix (2010). Biology of Spiders (3rd bas.). Oxford: Oxford University Press. ss. 107–108. ISBN 978-0-19-973482-5. 
  5. ^ a b Summary for Agelena labyrinthica (Araneae)
  6. ^ The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick
  7. ^ Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]