Agah Erozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.23, 7 Mayıs 2016 tarihli sürüm (→‎top: bağlantı düzenleme)

Agah Erozan (d. 1 Ağustos 1910 Mudanya - ö. 2 Eylül 1993), Türk siyasetçidir.

Bursa Erkek Lisesi mezunudur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Karacabey Maliye Tahsil Müfettişliği, Bursa İli Maiyet Memurluğu, Ilgaz, Şirvan, Beşiri, Oltu, Gönen, Kartal, Fatih Kaymakamlıkları, İçişleri Bakanlığı Vilayetler İdaresi Şube Müdürlüğü, Tekirdağ Vali Muavinliği, TBMM IX., X. ve XI. Dönem Bursa Milletvekilliği, – IX. Dönem TBMM Başkanlık Divânı idare Amirliği, X. ve XI.Dönem TBMM Başkanvekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır..[1]

Demokrat Parti üyesiydi. Parti kapatılınca idamı istenen kişiler arasında bulundu.

Fenerbahçe başkanlığı

1958-1959 yılları arasında Fenerbahçe başkanlığı yapmıştır. 1959 Sezonundaki Ignace Molnar yönetimindeki Fenerbahçe Profesyonel Lig'de şampiyon olan ilk takım olmuştur. 1959-60 Sezonuna ise Mehmet Reşat Nayır yönetiminde giren Fenerbahçe'nin başına daha sonra Laszlo Szekelly gelmiştir. Lig bitmeden başkanlık seçimleri tekrarlanmış ve başkanlığa Medeni Berk seçilmiştir. Fenerbahçe o sezon ligi Beşiktaş'ın ardından ikinci sırada tamamlamıştır.

Bağlantılar

Fenerbahçe Spor Kulübü

Kaynakça

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2012.