Afrikalı Konstantin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantin, hastaların idrarını inceliyor

Afrikalı Konstantin (1020-1087), Benediktin bir keşiş, tıp üzerine yazılmış Arapça ve Yunanca metinleri tercüme eden mütercim.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin, Kartaca veya Sicilya'da doğdu, o zamanlar Müslüman Arapların yönetiminde olan Kartaca'nın yerlilerindendi. Latince'yi çok iyi bilmesi O'na, tıp üzerine yapılmış Arapça çalışmaları Latince'ye çevirmesine imkân sağladı. 1065 yılında, Salerno başpsikoposu Alforno I tarafından, Schola Medica Salernitana'ya çeşitli Arapça el yazmalarının tercümesine yardımcı olması için davet edildi. Onun tercümeleri Yunan tıbbının Batı Avrupa'ya aktarılmasına yardımcı oldu. Constantin ayrıca, kitabı Viaticumda, seyahat edenler, gezginler için o zamanki popüler Arapça rehberleri uyarladı.

Konstantin, Suriye, Hindistan, Mısır, Etiyopya ve İran seyahatleri boyunca, Yunanca, Arapça, Latince ve birkaç Doğu dilini öğrenmişti. Constanine, Avrupa'nın organize edilmiş ilk tıp okulu olan Salerno Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Daha sonra 529 yılında Aziz Benedikt tarafından kurulan Benevento Dükalığı'nda bulunan bir manastır olan Monte Cassino'ya dahil oldu ve 1087 yılında orada öldü.[1]

Çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrikalı Konstantin gözetiminde Monte Cassino'da yapılan Liber pantegni'nin 11. yüzyıl el yazması versiyonu

Onun ilk çevirisi, 10. yüzyılda yaşamış İranlı fizikçi Ali bin Abbas tarafından 1087 yılında kaleme alınan Kitab el-Malikinin Latince bir tercümesi olan The Complete Book of Medical Art adlı çevirisiydi. Bu kitap, tıp üzerine yazılmış kapsamlı bir Arapça eserdi. Bu kitap daha sonra Pantegni olarak Batı'da bilinmeye başladı. Bu çevirinin önemi, öğrenciler için Batı'ya Latince'ye çevirilerek aktarılan önemli bir kaynak olmasındandı, çünkü Complete Book of the Medical Art 128 önemli el yazmasının toplandığı bir derlemeyi içeren kapsamlı, kütüphanelerde bulunması gereken bir eserdi. Bu çeviri ayrıca, Constantinus Africanus'un 108 bilinen el yazması eserinin bir derlemesini de içeriyordu. Bu çeviri kısa bir zaman sonra öğrencilerin tıp müfredatına dahil oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Constantine Africanus". Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. 1913. http://www.newadvent.org/cathen/04295b.htm 30 Ekim 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
Genel
  • Charles S. F. Burnett, Danielle Jacquart (eds.), Constantine the African and ʻAlī Ibn Al-ʻAbbās Al-Magūsī: The Pantegni and Related Texts. Leiden: Brill, 1995. ISBN 90-04-10014-8
  • M. McVaugh, Constantine the African. C. C. Gillispie, ed., Dictionary of Scientific Biography, Vol. 3 (New York: Charles Scribner's Sons, 1970): pp. 393–5.
  • Lienhard JH. Engines of our Ingenuity, Number 2097 - Constantine the African.