Aeroelastisite

Vikipedi, özgür ansiklopedi
NASA çalışanları, Lockheed Electra'nın ölçekli modelini rüzgar tünelinde çarpıntı açısından test ediyor.

Aeroelastisite, bir akışkan içinde hareket eden esnek, katı bir yapının üzerine etki eden yapısal, aerodinamik ve ataletsel kuvvetlerin birbiriyle etkileşimini inceleyen bilim dalıdır. Aeroelastisite problemleri iki ana kategori altında incelenebilir.

Statik aeroelastisite[değiştir | kaynağı değiştir]

Statik aeroelastisitede zamana bağlı fiziksel ögeler probleme dahil edilmez. Zamana bağlı fiziksel ögelere örnek olarak atalet kuvvetleri verilebilir. Bu durumda atalet kuvvetlerinin yapıya olan etkileri ihmal edilmekte, sadece aerodinamik ve yapısal kuvvetlerin etkileşimi incelenmektedir. Statik aerolastisite problemlerine, diverjans, kontrol yüzeyleri etkinliği ve kanatçık tersliği, esnek taşıma yüzeylerine etki eden aerodinamik yüklerin değişen dağılımlarının hesaplanması örnek olarak gösterilebilir.

Dinamik aeroelastisite[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinamik aeroelastisitede zamana bağlı fiziksel ögelerin de probleme dahil edilmesiyle ataletsel, yapısal ve aerodinamik kuvvetlerin etkileşimi incelenmektedir. Dinamik aeroelastisite problemlerine, kendinden uyarımlı titreşimler, kanat çırpınması, kontrol ve itki sistemleriyle olan etkileşimler, geçici titreşimlere tepki örnek gösterilebilir.