Aegisub

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aegisub
Aegisub-logo.svg
Aegisub screenshot.png
Geliştirici(ler) Niels Martin Hansen, Rodrigo Braz Monteiro
Güncel sürüm 3.2.2 / 7 Aralık 2014 (6 yıl önce) (2014-12-07)
Programlama dili C++ (61.4%), C# (20.4%)
İşletim sistemi Microsoft Windows, Mac OS X, Linux ve FreeBSD
Erişilebilirlik İngilizce, Çekçe, Almanca, İspanyolca, Fince, Fransızca, Macarca, Japonca, Katalanca, Brezilya Portekizcesi, Geleneksel Çince, Basitleştirilmiş Çince, Rusça ve Sırpça
Tür Altyazı
Resmî sitesi aegisub.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Aegisub (/ˈisʌb/) bir ücretsiz açık kaynaklı platformlar arası altyazı düzenleme programıdır. Crunchyroll[1] gibi şirketler tarafından profesyonel olarak ve hayranların videoları için resmi olmayan altyazı oluşturulmasında ya da çevirilmemesinde yaygın olarak Fansub için kullanılmaktadır.[2] Orijinal SubStation Alpha ve Sabbu'nun halefidir.

Altyazıların zamanlaması ve şekillendirilmesinin yanı sıra karaoke oluşturulması için de tasarlanmıştır. Aegisub'ın yerel altyazı formatı, altyazı konumlandırmasını ve stilini destekleyen Advanced SubStation Alpha (.ass) metin formatıdır. Program ayrıca SubRip (.srt) gibi diğer yaygın formatlarını da destekler. Özellikler hem ses hem de video için zamanlama desteğini içeriyor ve FFmpeg ve Avisynth gibi formatları işlemek için de birçok video gömme programı kullananılabilir. Ayrıca Lua ve MoonScript komut dosyası dilleriyle genişletilebilir.[3]

Fansub terimlerinde, Aegisub çeviri, zamanlama, düzenleme, dizginleme, kalite kontrol, karaoke zamanlayıcısı ve karaoke efekti için kullanılır. Bununla birlikte, birçok grup bu adımlardan bazıları için Adobe After Effects'i veya çeviri için de basit bir metin düzenleyicisi gibi farklı araçları da kullanır.

Programın geliştirilmesi 7 Aralık 2014 tarihinde durduruldu, alan adı ve forum dahil site sistemi de 2020 itibarıyla kapandı. Günümüzde gönüllülük esasıyla GitHub üzerinden farklı forklarla güncelleştiriliyor ve programa erişim sağlanılıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Crunchyroll Career Opportunities". Crunchyroll (İngilizce). Erişim tarihi: 3 Şubat 2020. 
  2. ^ "How American Fans Pirated Japanese Cartoons Into Careers". Forbes (İngilizce). Forbes. 24 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2018. 
  3. ^ "Automation". User Manual Aegisub 3.2. 16 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]