Adventist Sağlık Araştırmaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor uses a stethoscope to examine a young patient.JPEG

Adventist Sağlık Araştırmaları (AHS), Yedinci Gün Adventistlerinin yaşam tarzları, beslenme biçimleri, yakalandıkları hastalıklar ve ölüm oranları arasındaki bağlantıyı ölçmek üzere Loma Linda Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir dizi uzun süreli tıbbî araştırma projesidir.

Kısmen kendine özgü beslenme alışkanlıkları dolayısıyla, Yedinci Gün Adventistlerinin belirli hastalıklara yakalanma riskleri diğer Amerikalılara göre daha düşüktür. Bu, beslenme düzeni ve sağlıkla ilgili diğer alışkanlıkların pek çok kronik hastalığa yakalanma riskini nasıl etkilediğine dair bilimsel soruların yanıtlanması için benzersiz bir fırsat sağlamaktadır.[1] Son 40 yılda Adventistlerin sağlığı üzerine 24 bin ve 34 bin Kaliforniyalı Adventist ile iki araştırma yürütülmüştür. Araştırmalar bizzat Adventist kilisesi tarafından finanse edilmiş olmasa da, kilise bunları desteklemektedir. Bu araştırmalar ulusal yayın organlarında ABC News: World News Tonight, Good Morning America gibi programlarda ve National Geographic dergisinde “Longevity: The Secrets of a Long Life (Uzun Ömürlülük: Uzun Bir Hayatın Sırları)” başlıklı başyazıda ciddi biçimde ele alınmıştır.[2] Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki Adventistleri içeren üçüncü bir araştırma halen sürmektedir.

Elderly exercise.jpg

Adventistlerin Ölüm Oranları Araştırması[değiştir | kaynağı değiştir]

Adventistler üzerine ilk kapsamlı araştırma 1960 yılında başlamış ve Adventistlerin Ölüm Oranları Araştırması adıyla tanınmıştır. 22.940 Kaliforniyalı Adventisti kapsayan araştırma, 5 yıllık yoğun bir takipten ve daha gayriresmî 25 yıllık bir takipten meydana gelmiştir.

“...Adventistlerin Ölüm Oranları Araştırması (1960–1965) Adventist erkeklerin eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Amerika Kanser Derneği Araştırmasında yer alan Adventist olmayan erkeklere göre 6,2 yıl daha uzun yaşadıklarını, Adventist kadınların ise emsallerine göre 3,7 yıl daha avantajlı olduklarını ortaya koymuştur. Bu istatistikler ömür tablosu analizlerine dayanmaktaydı.[3]

Özel olarak, Adventistlerin ölüm oranları diğer Kaliforniyalılarla kıyaslandığında:[4]

 • Tüm kanserlerden ölüm oranları Adventist erkeklerde %60, Adventist kadınlarda %76 daha düşüktü
 • Akciğer kanseri %21 düşüktü
 • Kolorektal kanser %62 düşüktü
 • Göğüs kanseri %85 düşüktü
 • Koroner kalp rahatsızlığı Adventist erkeklerde %66, Adventist kadınlarda ise %98 düşüktü
Sağlıklı yemek

Adventist Sağlık Araştırması 1 (AHS–1)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ek bir çalışma (1974–1988) 25 yaş üzeri yaklaşık 34.000 Kaliforniyalı Adventisti kapsıyordu. Ölüm oranları araştırmasının aksine, amaç Adventist hayat tarzının hangi unsurlarının hastalıklara karşı koruma sağladığının bulunmasıydı.

Araştırmada elde edilen veriler on yıldan uzun bir süre incelenmişti ve çeşitli bulgular ortaya çıkmıştı; bunlar beslenme düzenini kanser[5] ve Koroner kalp hastalığına bağlıyordu.[6][7] Özel olarak [4]

 • Ortalamada, diğer Kaliforniyalılara göre Adventist erkekler 7,3 yıl, Adventist kadınlar ise 4,4 yıl daha uzun yaşamaktadır.
 • Yedinci Gün Adventist Kilisesinin 100 yıldan uzun bir süredir desteklediği beş basit sağlık alışkanlığı (sigara içmeme, bitki temelli bir beslenme düzeni, haftada birkaç kez kuruyemiş yeme, düzenli egzersiz ve normal beden ağırlığını koruma) ömrü 10 yıla kadar uzatmaktadır.
 • Kırmızı ve beyaz et tüketiminin artışıyla kalınbağırsak kanserinin artışı arasında bağlantı bulunmuştur.
 • Bakliyat yemek kalınbağırsak kanserine karşı koruyucudur.
 • Haftada birkaç kez kuruyemiş yemek kalp krizi riskini %50’ye kadar azaltmaktadır.
 • Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği yemek, ölümcül olmayan kalp krizi riskini %45 azaltmaktadır.
 • Günde 5 bardak veya daha fazla su içmek kalp rahatsızlıklarını %50 azaltabilir.
 • Bol domates tüketen erkeklerde prostat kanseri riski %40 düşer.
 • Günde bir kezden fazla soya sütü içmek prostat kanserini %70 azaltabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Adventist Health Studies". Loma Linda University. Retrieved 2008-05-31.
 2. ^ Buettner, Dan (November 2005). "Longevity: The Secrets of a Long Life". National Geographic Society. Archived from the original on 21 June 2008. Retrieved 2008-05-31.
 3. ^ "The Adventist Health Study: related investigations and future plans". Loma Linda University. Retrieved 2008-05-31.
 4. ^ a b "Religion and Health Study Progress". Adventist Health Studies Report 2008 V: 5. 2008.
 5. ^ "The Adventist Health Study: findings for cancer". Loma Linda University. Retrieved 2008-05-31.
 6. ^ "The Adventist Health Study: findings for coronary heart disease". Loma Linda University. Retrieved 2008-05-31.
 7. ^ "The Adventist Health Study: findings for nuts". Loma Linda University. Retrieved 2008-05-31.