İçeriğe atla

Adrian Carton de Wiart

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Korgeneral Sir Adrian Paul Ghislain Carton de Wiart, (5 Mayıs 1880 - 5 Haziran 1963), Belçikalı ve İrlandalı bir anne babadan doğan İngiliz Ordusu subayı. Kendisine, çeşitli İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri tarafından, "düşman karşısında" gösterilen kahramanlığa verilen en yüksek askeri nişan olan Victoria Haçı verildi.[1] Boer Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı'nda görev yaptı. Sol gözü kör olan Carton de Wiart, savaşta yüzünden, başından, karnından, ayak bileğinden, bacağından, kalçasından ve kulağından vuruldu. İki uçak kazasından sağ kurtuldu, bir esir kampından tünel kazarak çıktı ve doktor kesmeyi reddedince parmaklarını kendisi kopardı. Birinci Dünya Savaşı'ndaki deneyimlerini anlatırken, "Açıkçası savaştan epey keyif aldım" diye yazmıştı.[2]

Carton de Wiart, İkinci Dünya Savaşı'ndan döndükten sonra Winston Churchill'in kişisel temsilcisi olarak Çin'e gönderildi.Fransız Hindiçini üzerinden eve dönerken ordu komutanının konuğu olarak Yangon'da durdu. Merdivenlerden aşağı inerken hindistan cevizi hasırın üzerine basıp kaydı, birkaç omurunu kırdı ve bilincini kaybetti. Yangon Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

1951'de 71 yaşındayken, kendisinden 23 yaş küçük olan ve Joan Sutherland olarak bilinen Ruth Myrtle Muriel Joan McKechnie ile evlendi. 5 Haziran 1963'te 83 yaşında vefat etti.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Crutchley, Peter (3 Aralık 2018). "The unkillable soldier". BBC News. BBC. 22 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2024. 
  2. ^ Sir Adrian Carton de Wiart (1950). Happy Odyssey: The Memoirs of Lieutenant-General Sir Adrian Carton de Wiart V.C., K.B.E., C.B., C.M.G., D.S.O. (İngilizce). Jonathan Cape. 
  3. ^ Sources in British Political History, 1900–1951, vol. 2, p. 67