Adolphe Sax

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yscplus (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.25, 5 Ağustos 2016 tarihli sürüm (95.1.17.244 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Hasmetlihasmet tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adolphe Sax
Adolphe Sax.jpg
Bugünkü haliyle saksafonu icat eden mucit
Doğum 6 Kasım 1814(1814-11-06)
Belçika Dinant, Belçika
Ölüm 7 Şubat 1894 (79 yaşında)
Fransa Paris, Fransa

Antoine-Joseph "Adolphe" Sax (6 Kasım 18147 Şubat 1894) günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan mucit.

Belçika'nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı. Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flütü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Royal School of Singing'e gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe'da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe'un ilk önemli icadı bas klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf'a aittir.

Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır.

Kaynakça