Adobe Flash

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.54, 15 Ekim 2016 tarihli sürüm (Parametre güncelleme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adobe Flash
Adobe Flash Professional CS4 icon.png
Geliştirici(ler) Adobe
Güncel sürüm CS6 / 2012
İşletim sistemi Windows
Mac OS
Platform Çokluortam
Tür vektörel grafik, animasyon, web, kod
Lisans Kapalı kaynak
Resmî sitesi http://www.adobe.com

Adobe Flash Player, Adobe şirketinin Macromedia şirketinden satın alıp çıkarmış olduğu ve gerek internette gezinenler gerekse de ağ sitesi yöneticilerinin ve grafikçilerin gözdesi olan Windows ve Mac OS işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bir vektörel grafik yazılımıdır.

Geçmişi

Her şey önce Macromedia şirketinin 1997 yılına Future Splash Animator adlı yazılımı satın almasıyla başladı. Daha sonra bu yazılım yeni adıyla yâni Flash'ın ilk sürümü olan 2.0 olarak karşımıza çıktı. Daha ilk yılını tamamlamadan 1997 yılında Macromedia Flash 3.0 geliştirdi. Hiç kimsenin onun bu kadar yaygın olacağını ummadığı yazılımla hazırlanmış pek çok site, ziyaretçilerine cezbedici, özel, çarpıcı, ilginç ve eğlenceli bir şekilde kendilerini sunarak onların daha uzun süre sitede kalmasını sağlıyordu.

1999 yılında Flash 4.0 piyasaya sürüldü. 2000 yılında Flash 5.0 , 2002 yılındada Flash 6.0, 2004 yılında Flash MX, 2005 yılında Flash 8 piyasaya sürüldü.

18 Nisan 2005 tarihinde Macromedia, Adobe tarafından satın alındı. Şu anda yazılımın en güncel sürümü CC'dir.

Flash çalışma tekniği olarak vektör grafik kullanıyor. Flash animasyonlarının, çizgi filmlerinin, efektlerinin temelinde aslında matematiksel işlemler yer alıyor. Yâni Flash'ta çizilen her şey aslında tek tek piksellerden oluşturulmak yerine, tamamen matematiksel denklemler üzerine kurulu oluyor. Flash ile çizilen bir nesneye ne kadar yakınlaştırılsa yakınlaştırılsın asla görüntüde bir bozulma meydana gelmez.

Flash ile beraber Macromedia grafiksel animasyonları ve ara yüzleri yaparken daha kullanıcı dostu ve etkileşimli yapıya sahip olması için ActionScript adı verilen bir dili de kullanıma sunmuştur

Erişilebilirlik

Adobe AIR

Adobe AIR'ın son versiyonu olan versiyon 18, Adobe Flash Player 18 içermekte ve Windows XP ile üst yazılımları ve OS X için kullanılabilirdir.[1] Linux masaüstü sürümleri için olan destek ise Haziran 2011'de versiyon 2.6 ile durdurulmuştur.[2]

Platform Dosya uzantısı desteği App Store desteği
Windows .air, .exe ve .msi[3][4] Yok
OS X .air ve .dmg[4] Yakalanmış yürütme ortamıyla[5]
Android .apk[6] Google Play[6]
iOS .ipa[7] iTunes Store[7]
PlayBook .bar[8] BlackBerry App World[8]

Dış bağlantılar

Referanslar