Adnan Kaşıkçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Adnan Kaşıkçı, 1980'lerde Fransa'da iken.

Adnan Kaşıkçı (Arapça: عدنان خاشقجي, d. 1935, Mekke), Suudi Arabistanlı iş adamı.

Çarlık Rusya sınırları içinde kalan Kaşgan bölgesinden Mekke'ye göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak 1935'te dünyaya geldi.[1] Babası Muhammed Kaşıkçı, Suudi Krallığı'nın kurucusu Abdülaziz El Suud'un özel doktoruydu ve annesi, babasının ikinci karısıydı. İskenderiye'de Victoria College'ın ardında California Devlet Üniversitesi, Chico, Ohio Devlet Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde eğitim gördü. Eğitimini tamamlamadan iş dùnyasına atıldı.

22 yaşında Suudi Arabistan'a geri döndü. Dönüşünde Rolls Royce'un temsilciliğini aldı. Böylece Suudi kraliyet ailesiyle ilişkilerini daha da geliştirdi. 1960'larda ve 1970'lerde Suudi Hükümeti ile Amerikan şirketleri arasında bağlantı sağlayan bir iş adamı olarak ün kazandı. Northrop Grumman, Chrysler, Raytheon ve Lockheed gibi şirketler, okyanus ötesindeki başlıca müşterileri arasındaydı. İlk olarak 1964'te Lockheed'in Hercules uçaklarının Suudi Arabistan'a satışı için yaptığı silah satışında aracılık ile komisyon kazandı. Sonraki beş yılda Lockheed'den 106 milyon ABD Doları komisyon aldı. Aynı dönemde Kaşıkçı'nın Avrupa ve Japonya'da dağıttığı "bahşişler"in toplamı da 22 milyon dolara ulaştı.[2] Lockheed Skandalı'nın patlamasından sonra Northrop ile komisyonculuğunu sürdürdü. İngiliz gazeteci-yazar Anthony Sampson'ın, 1977'de yayımlanan The Arms Bazaar adlı kitabında Kaşıkçı'nın Pentagon'la Asya-Afrika ülkeleri arasında köprübaşı görevi yaptığını yazdı.

1980'lerde Kaşıkçı'nın adı İran-Kontra skandalı olarak bilinen "Silaha karşı rehineler anlaşması"na karıştı. ABD'nin silah ambargosuna rağmen yine ABD tarafından İran'a satılan silahların satın alınması için gereken finansmanı karşıladığı iddia edildi. Bu iddialar nedeniyle 1988'de İsviçre'de tutuklanan Kaşıkçı, üç ay sonra, kefaletle serbest kalacağı ABD'ye iade edildi.

Özel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1965'te İngiliz Sandra Daly (Müslüman olduktan sonra Süreyya Kaşıkçı) ile evlenen Kaşıkçı, bu evliliğinden beş çocuk sahibi oldu. İkinci karısı İtalyan Laura Biancolini'den (Müslüman olduktan sonra Lamia Kaşıkçı) bir çocuğu daha oldu. 1990'da evlendiği Şahpari Kaşıkçı'dan da 1998'den boşandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]