Adnan İbrahim Pirioğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.02, 1 Eylül 2015 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16026551 numaralı sürüm (iç bağlantı düzeltme AWB ile)
1908-09 sezonunda Galatasaray kadrosu. En arka sıranın en solunda Adnan İbrahim Pirioğlu görülmektedir.

Adnan İbrahim Pirioğlu (1892 - 1946), Türk futbolcu ve spor yöneticisi. Galatasaray Spor Kulübü'nün eski başkanlarındandır.

Hayatı

1907 yılında öğrencisi olduğu Galatasaray lisesinin bünyesinde kurulan kulübe üye oldu. 1908 yılında Barham Savaş Gemisi’nin futbol takımına karşı oynayan takımda forma giydi. Yine aynı şekilde 1909 yılında Fenerbahçe ile ilk kez oynayan Galatasaray kadrosundaydı. 1909 yılında şampiyon olan Galatasaray’ın şampiyon kadrosunda da yer aldı.

1914 yılında kriket takımını kurarak bu takımın kaptanlığını üstlendi. 1923 yılında aktif sporu bıraktıktan sonra Galatasaray da çeşitli kademelerde yönetici olarak görev aldı. 1926 yılının[1] 25 Eylül'ün de ise Galatasaray Spor Kulübü'nün başkanlığına seçildi.

Kurduğu yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktaydı, İkinci başkan Ali Haydar Barşal, Sadun Galip (Savcı), Sadi (Batu), Reşat Şirvanizade, Fazıl Öniş, Tahir Kevkep. Fazla uzun sürmeyen başkanlık döneminin ardından Adnan İbrahim Pirioğlu, köşesine çekilmeyi tercih ederek bir daha kulüpte aktif bir görev üstlenmedi.

Pirioğlu hakkında hayli ilginç bir iddia ise şöyledir. Futbolculuğu esnasında, 1911 yılında altı takımdan oluşan İstanbul Ligi maçlarında, özellikle İngiliz ve Rum takımlarının Galatasaray'a büyük bir tepkisi olur. Bu tepkinin nedeni, iddiaya göre Adnan İbrahim'in aşırı sertlikte oynamasıdır. Rakip takımlarının çevirdiği dolaplar sonucu Pirioğlu'nun ligde oynaması yasaklanır. Bu olay sonrası, Galatasaray ligi protesto ederek ligden çekilir.

  1. ^ http://galatasaray.org/s/galatasaray-baskanlari/139