Adana-Mersin Demiryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adana – Mersin Demiryolu
Genel bilgiler
Sistem TCDD
Durum İşletmede
Bölge 6. Bölge
Terminal Mersin
Adana
İstasyonlar 11 (Toplam)
Website http://www.tcdd.gov.tr
İşletim
Açılış 2 Ağustos 1886
Sahibi TCDD
İşletmeci(ler) TCDD Taşımacılık
Teknik
Hat açıklığı 1.435 mm (12 in)
İşletme hızı 120 km/sa (75 mph)
Rota haritası
Adana-Mersin Demiryolu[1]
Mesafe İstasyon
Head station
0 Mersin
Unknown BSicon "KBST2"
Unknown BSicon "STRc3" + Straight track
Unknown BSicon "ANCHOR"
Mersin Limanı
Unknown BSicon "STRc1" Unknown BSicon "ABZg+4"
Stop on track
5 km Tırmıl
Stop on track
8 km Karacailyas
Stop on track
14 km Taşkent
Stop on track
19 km Huzurkent
Station on track
26 km Tarsus
Unknown BSicon "kABZg2"
Unknown BSicon "STR+k12"
Unknown BSicon "kABZl+34" + Unknown BSicon "lCONTf@Fq"
Konya bağlantısı
Unknown BSicon "kABZg+1"
Station on track
43 km Yenice
Stop on track
62 km Şehitlik
Airport Stop on track
66 km Şakirpaşa[2]
Station on track
68 km Adana
Straight track
Continuation forward
İskenderun, Gaziantep yönü

Adana – Mersin Demiryolu, AdanaMersin arasında bulunan TCDD'ye ait 67 km (42 mi) uzunluğunda çift hatlı demiryolu hattıdır. Hat TCDD 6. Bölge'nin sorumluluk alanı içerisinde yer almaktadır.

Demiryolu hattı Mersin'in ticari faaliyetler açısından oldukça önemli bir ilçesi olan Tarsus ilçesinin içinden geçmekte ve ayrıca Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan Mersin Limanı'na hizmet vermektedir.

Demiryolu hattı, günlük 57 yolcu treni ve yaklaşık 20 yük trenine hizmet veren Türkiye'nin en işlek demiryolu hatlarından birisidir ve Toros Ekspresi, Erciyes Ekspresi ve Fırat Ekspresi anahat trenleri ile Mersin–Adana, Mersin–İskenderun ve Mersin–İslahiye bölgesel trenlerine hizmet vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu (MTA)[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Ocak 1883'te, Osmanlı hükûmeti Kilikya/Çukurova'da demiryolu sistemlerinin yaygınlaştırılması için iki Türk iş adamına imtiyaz verdi. Ancak bu kişiler tek başlarına yeterli düzeyde ilerleme gösteremediler ve bu nedenle imtiyaz haklarının bir kısmını bir grup İngiliz ve Fransız yatırımcıya sattılar. Bu eylem, Londra merkezli bir Fransız şirketi olan Mersin–Tarsus–Adana Demiryolu (MTA) Şirketinin kurulmasına yol açtı. Şirketin inşa ettiği demiryolu hattı 2 Ağustos 1886'da tamamlanarak hizmete girdi.

1896 yılında Türk ortaklar tüm imtiyaz haklarını yabancı ortaklara satarak MTA'nın tamamen yabancı sermayeli bir şirkete dönüşmesinin sağladı. 1906 yılında Bağdat Demiryolu (CFIO)'nun sahibi ve ana finansörü Deutsche Bank, Fransız MTA şirketine ait olan demiryolu hattını satın aldı. Bu satın alma eyleminin ardından Adana'daki MTA şirketine ait olan istasyon binası terk edilerek CFIO tarafından daha kuzeyde inşa edilen istasyon binası kullanılmaya başlanmıştır. I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bile hattın sahibi Deutsche Bank'tı. Ancak şirket, 1 Ocak 1929'da Bağdat Demiryolu (CFIO) ve Osmanlı Anadolu Demiryolları (CFOA) şirketleri ile aynı kaderi paylaştı ve Türk hükûmeti tarafından demiryollarının millileştirilmesi kapsamında kamulaştırılmasına karar verildi. Böylece şirket daha sonradan TCDD'ye dönüşecek olan Anadolu-Bağdat Demiryolları (CFAB)'nın bir parçası haline gelmiş oldu.

Günümüzde eskiden MTA şirketine ait olan demiryolu hattı hala TCDD'nin bir parçasıdır ve hat üzerinde TCDD Taşımacılık tarafından yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Adana-Mersin Demiryolu istasyonları