Adamantisaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Adamantisaurus
Adamantisaurus mezzalirai 2copia.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Hayvanlar (Hayvanlar)
Şube: Kordalılar (Kordalılar)
Sınıf: Sürüngenler (Sürüngenler)
Üst takım: Dinosauria
Takım: Saurischia
Alt takım: Sauropodomorpha
İnfra takım: Sauropoda
Tür: Adamantisaurus
Santucci & Bertini, 2006
Binominal adı
Adamantisaurus mezzalirai
Santucci & Bertini, 2006

Adamantisaurus (Adamanta kertenkelesi), Geç Kretase devrinde, Güney Amerika’da yaşamış bir sauropod dinozordur. Sadece altı adet kuyruk kemiğinden bilinir; ama bir sauropod olarak, uzun boyun ve kuyruklu, çok büyük bir hayvan olduğu varsayılabilir.

İlk kez 1959'da, bu hayvanın kalıntılarından bahsedilmiş olmakla birlikte, Brezilyalı paleontologlar Rodrigo Santucci ve Reinaldı Bertini tarafından tanımlanana kadar isimlendirilmemişti (2006). O yıl adlandırılan ilk dinozordu. Tek örneği olan A. mezzalirai, onu bulan ve basında ilk kez bahseden, Brezilyalı jeolog Sergio Mezzalira’ nın ismine atfen adlandırılmıştır. Tür adı, Sao Paulo’daki Adamantia formasyonundan gelir (yaklaşık 93-70 milyon yıl önce). Adamantisaurus, diğer bir titanosauria türü olan Gondwanatitan ile çağdaştır.

Pek çok titanosauria dinozoru gibi, Adamantisaurus ta eksik olarak bilinir ve bu, kesin olarak başka dinozorlala ilişkilerini bulmayı zorlaştırır. Bununla beraber, Aeolosaurus ve Trigonosaurus ile benzerlikleri not edilmiştir (Santucci & Bertini, 2006).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mezzalira, S. 1959. Nota preliminar sobre as recentes descobertas paleontológicas no Estado de Saõ Paulo, no período 1958–59. Notas Prévias do Instituto Geográfico e Geológico. 2: 1–7. [In Portuguese]
  • Powell, J.E. 1987. Morfológia del esqueleto axial de los dinossaurios titanosáuridos (Saurischia, Sauropoda) del Estado de Minas Gerais, Brasil. In Anais X Congresso Brasileiro de Paleontologia, Rio de Janeiro. Rio de Janeiro: Sociedade Brasileira de Paleontologia. Pp. 155–171. [ispanyolca]
  • Powell, J.E. 2003. Revision of South American titanosaurid dinosaurs: palaeobiological, palaeobiogeographical and phylogenetic aspects. Records of the Queen Victoria Museum. 111: 1-173.
  • Santucci, R.A & Bertini, R.J. 2006. A new titanosaur from western São Paolo State, Upper Cretaceous Bauru Group, south-east Brazil. Palaeontology. 49(1): 171-185.