Adalet Bayramoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adalet Bayramoğlu
Doğum adı Adalet Bayramov
Doğum 1956
Sabirabad, Azerbaycan
Ölüm 2 Eylül 2008 (52 yaşında)
Kastamonu, Türkiye

Adalet Bayramoğlu (1956-2008), genellikle Türkiye'de faaliyette bulunmuş Azeri ressam, heykeltıraş, minyatürcü ressam, seramikçidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Adalet Bayramoğlu, 1956 yıl Sabirabad ili doğumludur. 1976 - 1982 tarihlerinde Azerbaycan Devlet Pedagoji Ünivesitesinin Güzelsanatlar fakültesinde öğrenim görmüştür[1].

Faaliyyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 tarihinde Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nda müzelerin dekoratif desen çalışmalarını yapmaya başlamış, keza adı geçen yıl itibarıyla Sovyetler Birliği ve Azerbaycan'da düzenlenen birkaç sergilerde hazır bulunmuştur. 1984 tarihinde SSCB Ressamlar Birliği'ne üye olan Adalet Bayramoğlu'nun Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Çin, Rusya, Polonya, Litvanya, Senegal, Türkiye ve Cezayir'de sergileri düzenlenmiştir. 1995 tarihinde Devlet Ressamlık Akademisi'nin bünyesinde faaliyette bulunan Ressamlık Koleji'nde bir süre öğrenim vermiştir. Yine Antalya'da bulunan Venezia Hotel, Topkapı ve Kreml Palace otellerinin kabarta seramik, mozaik ve dekoratif desen çalışmalarını yapmıştır. 2000 tarihinde Türkiye'nin Kastamonu iline çalışması için davet almıştır. İngilizce, Fransızca, Arapça ve Rusça bilen Adalet Bayramoğlu 2001 - 2008 tarihlerinde Kastamonu'da tarihi anıtların restavrasyonunu ve dekoratif desen çalışmalarını yapmıştır. Adalet Bayramoğlu, minyatür uslupta eserler yazmıştır. Adı geçenin sermaik sanatı hakkında yazdığı kitaplar birkaç Avrupa ülkesinde ders kitabı olarak kullanılır. Kendisi, Yakın ve Orta Doğu minyatürü ve Selçuklu minyatürü tarzında eserler yazan en ünlü şahıslardandır.[1]

Atatürk konulu panoları[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 tarihinde Kastamonu'da bulunan Mimar Vedat Kültür Merkezi'nde 1919 - 1933 yıllarını kapsayan Atatürk'ü, Türkiye İstiklal Savaşı'nı ve keza Millî Mücadele tarihini yansıtan 13 seramik pano hazırlamıştır. Panoların ölçüleri 190 x 280 cm'dir. Her bir panoya Atatürk yansıtılmış ve bunun yanı sıra Atatürk'ün belirli alanlar ve belirli tarihi olaylar hakkında söylediği düşünceler kaydedilmiştir. Sonuçta panolar Atatürk'ün resminden, söylediği düşüncelerden ve keza bu düşünceye ait olan tanımlardan oluşan kompozisyonu kendisinde yansıtır. Kompozisyonların toplam sayısı 13'dür ve Mimar Vedat Kültür Merkezi'nin Atatürk sergi salonunda sergilenmiştir.[1][2]

İkinci pano tiyatro sanatcılarına adanmıştır ve Atatürk'ün 1930 tarihinde sanatkarlar için söylediği düşünceleri adı geçen panoya yansımıştır:

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakalandığı kanser hastalığından dolayı üç yıl tedavi görmesine rağmen Dr.Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet hastanesi'nde 2 Eylül 2008 tarihinde 52 yaşındayken ölmüştür. Kastamonu'da veda tören düzenlenmiştir, daha sonra ise ressamın cezanesi Azerbaycan'a gönderilmiş ve Sabirabad ilinde defnedildi[3].

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemile Bayramoğlu ile evlenmiştir. 1992 tarihinde Cavid isimli bir oğlu doğmuştur. Fakat 25 Ocak 2014 tarihinde Bakü'de yıkılmakta olan binanın bir kısmı koparak yolun seyir halinde olan kısmına dağılmış. Bu zaman adı geçen arazide seyir halindeyken Cavid Bayramlı dağıntılar altına kalarak ölmüştür. Cavid Bayramlı da babası gibi ressamdı ve Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi'nde öğrenim görüyordu[4][5].

Sergileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Adalet Bayramoğlu'nun Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Çin, Rusya, Polonya, Litvanya, Senegal, Türkiye ve Cezayir'de sergileri düzenlenmiştir. Kastamonu ile ilgili minyatür eserleri Kastamonu Valiliği tarafından 5 farklı yerde sergilenmiştir. Ölümü sonrası 5 Haziran 2015 tarihinde Türkiye'de eşinin inisiyativi ile Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde sergisi açılmıştır[6].

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Azerbaycan Ressamlar Birliği'nin Sultan Mehmet ödülü.
  • Türkiye Jandarma Başkomutanlığı ödülü.
  • Türkiye Cumhuriyeti Kastamonu Valiliği ödülü.
  • Türkiye Cumhuriyeti Kastamonu Belediye Başkanı ödülü.
  • Kastamonu Eğitim fakültesi Gazi ödülü.
  • Atatürk ve İstiklal yolu projesinin ödülü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]